Mieszkanie służbowe: świetny pomysł na dodatkowy dochód

Krzysztof Jagielski
19.11.2018

Masz mieszkanie, które chcesz w najbliższym czasie wynająć? Zamiast skupiać się na najbardziej oczywistej grupie docelowej (studenci, single, młode rodziny) spróbuj dopasować swoją ofertę pod kątem potrzeb firm. Mieszkania służbowe przeżywają szczyt zainteresowania i mnóstwo przedsiębiorstw szuka takich lokali dla swoich pracowników. W ten sposób możesz osiągnąć wyższe dochody z wynajmu i zapewnić sobie święty spokój na dłuższy czas.

Skąd gwałtowny wzrost popytu na mieszkania służbowe?

Powód jest oczywisty: wpływa na to aktualna sytuacja na rynku pracy. Firmom coraz trudniej jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników, zwłaszcza w najbliższej okolicy. Stąd potrzeba sięgania po fachowców z innych miast, a często nawet z zagranicy.

Aby skusić pracownika do przeprowadzki, nie wystarczy tylko atrakcyjna pensja (na którą może też liczyć w swojej miejscowości). Niezbędne jest również zaoferowanie mu różnego rodzaju bonusów. Najlepszym z nich jest właśnie mieszkanie służbowe. W odróżnieniu od hotelu pozwala ono stworzyć dla siebie domowe warunki, a nawet przeprowadzić się do innego miasta z rodziną. To niebagatelna zaleta.

Nie wszystkie firmy stać oczywiście na to, aby kupić i utrzymywać mieszkania dla pracowników. Wiele branż jest też szczególnie narażonych na okresowe pogorszenie koniunktury, dlatego przedsiębiorstwa wolą nie mrozić kapitału i decydują się na wynajmowanie lokali na wolnym rynku. Z tego natomiast skrzętnie korzystają właściciele.

Zalety wynajmowania mieszkania firmie

Pierwszą i najważniejszą z nich jest gwarancja otrzymania czynszu. Wiemy, że w przypadku indywidualnych najemców różnie z tym bywa. Firmy z reguły nie pozwalają sobie na zaniedbania w tym zakresie, ponieważ wiedzą, że nie są chronione prawem lokatorskim. Jeśli właściciel nie otrzyma czynszu, będzie mógł z dnia na dzień wypowiedzieć umowę.

Drugą istotną kwestią jest to, że firmy mają nieco mniejsze wymagania odnośnie standardu wykończenia mieszkania. Oczywiście wiele zależy tutaj od tego, kto ma w nim zamieszkać. Jeśli jednak jest to pracownik szeregowy, a nie manager wyższego szczebla, w zupełności wystarczy, aby mieszkanie miało podstawowe udogodnienia i było schludne – nikt nie liczy na luksusy. To z kolei zwalnia właściciela z obowiązku zainwestowania dużych pieniędzy w uatrakcyjnienie lokalu.

Kolejnym atutem jest zyskanie stałego najemcy. Firmy z reguły decydują się wynająć mieszkanie na minimum rok, ponieważ ściągnięcie fachowca na krótszy okres jest mało opłacalne. Dzięki temu właściciel mieszkania zyskuje stałe i pewne źródło dochodu na dłuższy czas.

Firmy nie chcą również wikłać się w spory z właścicielami mieszkań, dlatego w przypadku uzasadnionych roszczeń (np. zniszczenie wyposażenia przez lokatora) nie robią problemu z pokryciem kosztów napraw czy zatrzymaniem kaucji.

Jeśli więc masz mieszkanie zlokalizowane blisko dużego zakładu pracy, rozważ przygotowanie ogłoszenia z myślą o firmach. Podkreśl atuty lokalu (np. dobre skomunikowanie, pełne wyposażenie, dostęp do Internetu etc.), a nie będziesz długo czekać na ofertę. Zaznaczamy przy tym, że najbardziej poszukiwane są mieszkania służbowe o niewielkim metrażu, szczególnie kawalerki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie