Mieszkanie ze ślepą kuchnią – jak ją urządzić, by nie była aż tak ponura?

Marta Szydełko
25.04.2018

Ślepa kuchnia to niewątpliwie problem i jeden z powodów, dla których właściciel może mieć poważne trudności ze sprzedażą swojego mieszkania. Takie kuchnie, pozbawione dopływu naturalnego światła, najczęściej spotyka się w blokach z lat 60. Jeśli masz mieszkanie ze ślepą kuchnią i chcesz zwiększyć jego atrakcyjność na rynku wtórnym, musisz zadbać o sprytne urządzenie tej przestrzeni. W naszym poradniku znajdziesz kilka gotowych pomysłów.

Przebij się do salonu

Jeśli szczęśliwie ślepa kuchnia sąsiaduje z dużym pokojem, to koniecznie spróbuj połączyć ją z salonem – w ten sposób uzyskasz nowoczesną, poszukiwaną przez kupujących przestrzeń. Pamiętaj jednak, że może to być niemożliwe. W starych mieszkania bardzo często spotyka się wszystkie ściany nośne. Ponadto nie ma sensu łączyć ślepej kuchni z np. przedpokojem czy małym pokojem przeznaczonym dla dziecka.

Jasne kolory

To podstawa w urządzaniu ślepej kuchni. Jasne kolory ścian optycznie powiększą pomieszczenie oraz wprowadzą do niego nieco więcej światła. Idealnym wyborem będzie biel. Pamiętaj przy tym, że podobną kolorystykę musisz zastosować na meblach kuchennych oraz wyposażeniu.

Dużo światła

W przypadku posiadania ślepej kuchni naprawdę warto zainwestować w porządny projekt oświetlenia. Architekt z pewnością dobierze takie rozwiązania, które świetnie rozjaśnią pomieszczenie, a jednocześnie będą się prezentować nowocześnie.

Sprytne triki

Jednym z takich trików może być zastosowanie lustrzanego wykończenia ściany nad blatem roboczym. Spowoduje to natychmiastowe rozświetlenie pomieszczenia, ponieważ światło będzie się odbijać w lustrze, a to wpłynie na optyczne powiększenie kuchni.

Bardzo fajnym rozwiązaniem będzie też… naklejenie okna na ścianę. Wystarczy znaleźć odpowiednią fototapetę lub obraz w formie naklejki. Fototapeta to w ogóle dobry kierunek, ponieważ decydując się na grafikę 3D z łatwością optycznie powiększysz pomieszczenie.

Wykorzystaj brak okna

Brak okna jest oczywiście problemem, z którego można jednak uczynić zaletę. Fakt ten pozwala na dowolne zaaranżowanie przestrzeni ścian. Postaw na efektowną, nowoczesną zabudowę z polakierowanymi frontami (koniecznie w połysku). Kuchnia stanie się funkcjonalna, a to jest najważniejsze w przypadku tego pomieszczenia.

Stosując się do tych rad uczynisz ze ślepej kuchni przyjazne, funkcjonalne pomieszczenie, które nie będzie już stanowić największej przeszkody na drodze do korzystnego sprzedania mieszkania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.