Ślepa ściana. Co to jest i jakie daje korzyści?

Krzysztof Jagielski
08.10.2018

Wybór projektu domu to bardzo odpowiedzialna decyzja. Inwestorzy biorą pod uwagę różne argumenty, czasami godząc się na daleko idące kompromisy. Jednym z nich jest projekt budynku z tzw. ślepą ścianą. Choć na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wygląda mało estetycznie, to z praktycznego punktu widzenia może być bardzo wskazane. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach projekt domu ze ślepą ścianą przyniesie inwestorom wymierne korzyści.

Czym jest ślepa ściana?

Mianem ślepej ściany określa się całą elewację pozbawioną otworów okiennych lub drzwiowych. Ściana jest więc jednolita, co w przypadku dużego fragmentu elewacji nieco zaburza estetykę budynku. Bywa jednak, że takie rozwiązanie jest wymuszone obowiązującymi przepisami.

Pamiętajmy, że prawo budowlane nakazuje, aby odległość budynku mieszkalnego od granicy działki wynosiła minimum 4 metry. To bardzo dużo, ale od tej zasady jest kilka wyjątków. Odstęp może zostać zmniejszony do 3 metrów, jeśli ściana budynku jest ślepa, czyli nie ma w niej otworów okiennych i drzwiowych. Metr czasami robi naprawdę dużą różnicę, zwłaszcza na wąskiej działce. W takiej sytuacji wybór projektu domu ze ślepą ścianą wydaje się być oczywisty.

Ponadto przepisy dopuszczają zmniejszenie dystansu dzielącego budynek od granicy działki do 1,5 metra lub wręcz wybudowanie domu w linii działki, ale tylko pod warunkiem, że szerokość działki nie przekracza 16 metrów, a ściana jest ślepa.

Jeśli więc inwestorzy kupili bardzo wąską działkę, to wybierając projekt ze ścianą pozbawioną otworów okiennych i drzwiowych zyskają znacznie większe możliwości w zakresie zagospodarowania terenu. To pozwoli im np. wybudować dom z garażem w bryle budynku.

Ślepa ściana dobrze sprawdzi się po północnej stronie

Nawet jeśli wymiary działki nie ograniczają inwencji i potrzeb inwestorów, warto rozważyć wybór projektu ze ślepą ścianą. Będzie to miało sens w kilku przypadkach. Po pierwsze: gdy spora część elewacji ma być skierowana idealnie na północ. Dzięki temu zlikwidujemy potencjalne mostki termiczne, a nieprzerwana warstwa izolacji będzie dobrze chronić wnętrze domu przed wychładzaniem.

Po drugie: ślepa ściana jest bardzo dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy część elewacji będzie blisko sąsiadować z ruchliwą ulicą. Brak okien i drzwi, przy jednoczesnym zastosowaniu dość grubej warstwy izolacji, pozwoli wygłuszyć wnętrze domu i chronić domowników przed hałasami.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o pewnym „triku”. Jeśli działka jest bardzo wąska, ale inwestorzy nie wyobrażają sobie, by zamieszkać w domu ze ślepą ścianą, mogą wykonać w niej otwory wykończone pustakami szklanymi, tzw. luksferami. Zgodnie z polskimi przepisami pustaki nie są równoznaczne oknom. Pomieszczenia znajdujące się za ślepą ścianą będą więc dobrze doświetlone, a jednocześnie zostaną spełnione wymagania umożliwiające posadowienie budynku bliżej granicy działki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie