Spłaciłeś kredyt hipoteczny: co dalej?

Jerzy Biernacki
14.08.2018

Właśnie przelałeś ostatnią ratę kredytu hipotecznego? Gratulacje! Nareszcie jesteś wolnym człowiekiem i nie musisz się już martwić o swoją nieruchomość. Pamiętaj jednak, że zakończenie spłaty kredytu hipotecznego wymaga dopełnienia jeszcze kilku formalności. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, co musisz zrobić, aby w 100% uwolnić się od banku.

Zaświadczenie o spłacie kredytu

Wraz z zapłaceniem ostatniej raty kredytu, umowa kredytowa przestaje obowiązywać. Bank musi odnotować wpływ, a następnie wystawić Ci zaświadczenie o spłacie kredytu i całkowitym rozliczeniu – ma na to 14 dni. Ten dokument zostanie Ci przysłany pocztą, ewentualnie możesz go odebrać u doradcy kredytowego w stacjonarnym oddziale banku.

Mając już zaświadczenie o spłacie kredytu, możesz podjąć dalsze kroki. Najważniejszym z nich jest…

Wykreślenie hipoteki

Wniosek o usunięciu wpisu hipotecznego z księgi wieczystej nieruchomości składasz w tym samym sądzie, w którym wcześniej wnioskowałeś o dokonanie wpisu. Wypełnij formularz, dołącz do niego zaświadczenie o spłacie kredytu, zapłać opłatę sądową (około 100 złotych za 1 wpis) i poczekaj na informację z sądu. Po wykreśleniu hipoteki nieruchomość będzie już w 100% Twoja i będziesz mógł nią swobodnie dysponować bez pytania banku o zgodę.

Kontakt z BIK

Zgodnie z polskim prawem, Biuro Informacji Kredytowej przetwarza informacje wyłącznie o aktywnych kredytach (czyli wciąż spłacanych). W momencie, gdy umowa kredytu hipotecznego wygaśnie, BIK przestanie gromadzić informacje o regularnej spłacie czy ewentualnych opóźnieniach.

Z Twojego punktu widzenia nie jest to szczególnie korzystne. Warto więc zwrócić się do BIK z prośbą o dalsze przetwarzanie informacji o spłaconych kredytach. Dzięki temu będziesz funkcjonować w bazie Biura Informacji Kredytowej, jako rzetelny kredytobiorca, co w przyszłości może Ci ułatwić zaciągnięcie kolejnego zobowiązania na korzystnych warunkach.

W przypadku niektórych kredytobiorców, dodatkową formalnością będzie wystąpienie do banku o zwrot weksla in blanco lub jego komisyjne zniszczenie (w obecności zainteresowanego). Taka forma zabezpieczenia kredytu jest obecnie rzadkością, ale jeszcze kilkanaście lat temu była powszechnie stosowana. Warto więc sprawdzić, czy przypadkiem bank nie posiada weksla in blanco, którego istnienie po całkowitym spłaceniu kredytu jest bezpodstawne.

To już wszystko. Właśnie oficjalnie uwolniłeś się od banku i możesz zrobić ze swoją nieruchomością, co Ci się żywnie podoba. Miłe uczucie, prawda?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie