W jakie mieszkania warto inwestować w 2018 r.

Mariusz Siwko
12.01.2018

Nie każde mieszkanie kupione z myślą o wynajmie jest dobrą inwestycją. W jakie lokale warto zatem inwestować? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Zakup nieruchomości to inwestycja długoterminowa. Jej rentowność zależna jest od sytuacji na runku: cen mieszkań, dostępu do kredytów hipotecznych, sytuacji demograficznej i oczywiście popytu na wynajem. Niektórych trendów nie sposób jest przewidzieć, ale pewne jest jedno - na atrakcyjnej nieruchomości w odpowiedniej lokalizacji za dobrą cenę nigdy nie stracisz. Przyjrzyjmy się bliżej tym trzem czynnikom.

Co rozumiemy przed atrakcyjną nieruchomość?

Kupując mieszkanie pod wynajem, nie myśl o sobie, lecz o przyszłym najemcy. Zastanów się, komu będziesz wynajmować mieszkanie i przeanalizuj dokładnie jego potrzeby.

Kto najczęściej wynajmuje mieszkania? To przede wszystkim osoby samotne i młode pary. Interesuje ich przede wszystkim mniejszy metraż, czyli kawalerki i niewielkie mieszkania dwupokojowe. Większe mieszkania zazwyczaj wynajmują dwie inne grupy: rodziny – tu popyt na wynajem jest jednak znacznie mniejszy i studenci - oni preferują tanie mieszkania w niskim standardzie, które nie obciążają ich niewielkiego budżetu.

Mieszkanie musi być nie tylko dopasowane do grupy docelowej, ale także wygodne i komfortowe. Koniecznie zwróć uwagę na jego rozkład i oświetlenie. Cały czas mniej z tyłu głowy grupę, której chcesz wynajmować mieszkanie. Jeśli byliby to studenci, pokoje przechodnie nie wchodzą w grę. Pamiętaj również, że możesz też podnieść wartość nieruchomości, atrakcyjnie aranżując wnętrze mieszkania.

Co rozumiemy przez odpowiednią lokalizację?

Ustaliliśmy, że naszą grupą docelową są młodzi aktywni ludzie. Ich nie interesuje mieszkanie na przedmieściu. Chcą być blisko pracy oraz centrum miasta i rozrywek, które oferuje. Mieszkanie musi być zatem położone możliwe jak najbliżej śródmieścia albo być z nim doskonale skomunikowane.

To dlatego wśród najemców mieszkań w Warszawie największą popularnością cieszą dzielnice takie jak Śródmieście, Mokotów i Ursynów, a w Krakowie: Krowodrza, Łobzów, Prądnik Czerwony i Podgórze. Wbrew pozorom wcale nie wyklucza to rynku pierwotnego. Coraz więcej deweloperów buduje kameralne osiedla w centralnych dzielnicach. Przykładem takiej inwestycji jest osiedle Czyżewskiego 1 na krakowskim Łobzowie.

Co rozumiemy przez dobrą cenę?

Decydując się na zakup mieszkania na wynajem, zastanów się dokładnie, ile możesz przeznaczyć na tę inwestycję. Suma powinna uwzględniać nie tylko koszt zakupu nieruchomości, ale także wykończenia mieszkania. Dopiero wtedy, gdy wiesz jaką sumą dysponujesz, możesz rozpocząć poszukiwania kontentej nieruchomości.

Szukaj mieszkań na promocjach deweloperskich, aukcjach komorniczych i mieszkań do remontu na rynku wtórnym. Pamiętaj, że im niższa będzie cena wyjściowa, tym wyższy zwrot z inwestycji. Nie kupuj jednak mieszkania tylko dlatego, że jest tanie. O szczęściu możesz mówić dopiero wtedy, gdy znajdziesz stosunkowo tanie mieszkanie, które spełnia dwa opisane wcześniej warunki.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie