Wiata – świetna alternatywa dla garażu

Piotr Kowalczyk
04.12.2017

Nie wszyscy budujący wymarzony dom chcą zdecydować się na projekt z wbudowanym garażem. Budynek bez tego pomieszczenia wygląda bardziej estetycznie, jest także wyraźnie tańszy w wykonaniu. Garaż można postawić osobno lub w ogóle z niego zrezygnować. Świetną alternatywą jest wiata garażowa. Poznaj jej najważniejsze zalety i dowiedz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Znacznie tańsza w budowie

Budowa garażu wolnostojącego w konstrukcji betonowej, z fundamentem i zadaszeniem, to koszt rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto na jego postawienie na działce potrzebne jest urzędowe pozwolenie. Z wiatą jest zupełnie inaczej.

O ile powierzchnia pod wiatą nie przekracza 50 metrów kwadratowych, nie jest wymagane pozwolenie na budowę – wystarczy samo zgłoszenie. Koszt budowy wiaty jest również co najmniej dwukrotnie niższy niż garażu. Wszystko oczywiście zależy od materiału, z jakiego ma zostać wykonana wiata, od rodzaju pokrycia oraz od tego, czy wiata będzie wolnostojąca, czy przylegająca do budynku.

Świetny wybór na małą działkę

Estetyczna wiata garażowa, szczególnie wykonana z drewna, to o wiele lepsze rozwiązanie w przypadku posiadania niewielkiej działki. Pełnoprawny garaż zająłby bardzo dużo miejsca, a do tego musiałby zostać wpasowany w wymiary działki, aby zostały spełnione przepisy dotyczące minimalnej odległości od sąsiada.

Z wiatą takich problemów nie ma. Można ją wykonać przy ścianie budynku, nad podjazdem, nawet na środku ogrodu. Ponieważ wiata nie ma ścian, nie będzie problemu z protestami sąsiada, który mógłby nie życzyć sobie budowy normalnego garażu blisko jego ogrodzenia.

Sama wiata jest także o wiele bardziej estetyczna niż murowany czy tym bardziej blaszany garaż. Dzięki temu może stanowić świetne uzupełnienie przestrzeni ogrodu. Wystarczy wykończyć jej ściany drewnianymi drabinkami dla roślin pnących, aby po 2-3 latach wiata została całkowicie zasłonięta np. przez winorośl.

Co z kwestiami praktycznymi?

Wiata garażowa oczywiście nie jest garażem, co wiąże się z określonymi niedogodnościami. Przede wszystkim takiej wiaty nie da się ogrzać. Ponadto nie zapewnia ona komfortowego przejścia z samochodu do domu lub odwrotnie w cieple i bez ryzyka zmoknięcia. Nie można też przechowywać w niej różnych sprzętów, jak kosiarka czy piła (choć elementem wiaty może być schowek na narzędzia ogrodowe).

Z drugiej strony wiata zapewnia podstawową i skuteczną ochronę samochodu przed śniegiem, deszczem, gradem, oblodzeniem itd. Auto parkowane pod wiatą rzadko wymaga skrobania szyb czy walki zamarzniętym zamkiem.

Wiata garażowa nie zastąpi w 100% garażu, ale naprawdę może być dla niego dobrą alternatywą – szczególnie po uwzględnieniu znacznie niższego kosztu budowy i większej estetyki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie