Zakup mieszkania na kredyt czy wynajem? Która opcja będzie dla Ciebie lepsza?

Piotr Kowalczyk
07.05.2018

Taki dylemat mają setki tysięcy młodych Polaków, którzy jeszcze nie dorobili się własnego mieszkania, a planują założenie rodziny. Teoretycznie naturalną koleją rzeczy powinno być zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zakup lokalu, ale nie wszyscy chcą lub mogą zdecydować się na taką opcję. Wówczas rozwiązaniem może być skorzystanie z oferty wynajmu. Które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie? Sprawdź nasze porady.

Wynajem – nie tylko wtedy, gdy szukasz mieszkania „na chwilę”

Najbardziej oczywistym argumentem przemawiającym za wynajęciem mieszkania jest chęć znalezienia lokalu, który ma służyć tylko przez jakiś czas. W takiej sytuacji najczęściej są studenci. Żacy nie zawsze chcą związać się na stałe z miejscem zdobywania wykształcenia, bo np. planują podjąć pracę w innym mieście czy wyjechać za granicę. Wówczas „pchanie się” w kredyt nie jest dobrym pomysłem.

Wynajem to lepsza opcja w momencie, gdy od początku zakładasz, że nie chcesz mieć na głowie wieloletniego kredytu hipotecznego. Nieźle zarabiasz i wiesz, że w perspektywie kilku lat będziesz w stanie odłożyć gotówkę na zakup mieszkania.

Na wynajęcie lokalu powinny się też zdecydować osoby, które spodziewają się w ciągu kilku lat otrzymać mieszkanie w spadku, np. po dziadkach czy rodzicach. Nie ma wówczas sensu brać na siebie wieloletniego zobowiązania.

Zakup na kredyt – dla kogo?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to bardzo poważna decyzja, która będzie mieć swoje konsekwencje przez wiele kolejnych lat. Powinny ją rozważyć osoby dojrzałe, mające stabilne źródło dochodów, planujące związać się z danym lokalem i miastem na dłuższy czas. Wówczas płacenie za wynajem mija się trochę z celem – lepiej jest przeznaczać te środki na sukcesywne spłacanie rat kredytu.

Zakup mieszkania na kredyt jest również lepszym rozwiązaniem dla osób, które mają za sobą przykre doświadczenia z wynajmem. Trafiali na nieuczciwych właścicieli, byli zmuszani do częstego zmieniania miejsca zamieszkania. Teraz chcą mieć coś swojego. Paradoksalnie kredyt hipoteczny daje większe poczucie bezpieczeństwa, niż zdawanie się na łaskę i niełaskę właściciela lokalu.

O zaciągnięciu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania powinny też pomyśleć rodziny z mały dziećmi. W takiej sytuacji ważne jest bowiem, aby stworzyć im komfortowe i bezpieczne warunki do rozwoju, z uwzględnieniem ich dalszej edukacji. Częste przeprowadzki nie sprzyjają zacieśnianiu relacji z rówieśnikami i mogą źle wpłynąć na naukę dzieci.

Ostateczną decyzję musisz podjąć po dokładnej analizie swoich potrzeb, planów oraz możliwości finansowych. Wynajem nie jest złą opcją, ale wiąże się z wysokimi kosztami i brakiem stabilizacji życiowej, co dla wielu osób stanowi bardzo poważny problem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.