Zwierzęta? Niemile widziane! Jakie zakazy najczęściej stawiają lokatorom właściciele mieszkań?

Antoni Kwapisz
31.08.2017

Właściciel mieszkania może dowolnie ustalić swoją politykę wynajmu i poinformować o tym potencjalnego lokatora. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy osoba zainteresowana wynajmem otrzymuje całą listę zakazów i sugestii, do których musi się stosować. Z punktu widzenia właściciela jest to oczywiście zrozumiałe – w końcu zależy mu, aby mieszkanie nie zostało zniszczone, chce także utrzymać dobre relacje z sąsiadami i co najważniejsze, nie mieć problemu z nieterminowym opłacaniem czynszu. Na jakie zakazy i warunki najczęściej natykają się lokatorzy?

Bez zwierząt

Klasycznym obostrzeniem jest zakaz posiadania zwierząt, co w domyśle dotyczy psa lub kota. Właściciele doskonale wiedzą, że czworonogi potrafią zniszczyć wyposażenie mieszkania, w tym podłogę, a do tego zwierzęta, szczególnie psy, bywają hałaśliwe.

Jeśli lokator nie respektuje tego zakazu, a został on zapisany w umowie, właściciel ma prawo wypowiedzieć mu najem z zachowaniem umownego okresu opuszczenia mieszkania. Nie warto ryzykować, bo czujni sąsiedzi i tak doniosą właścicielowi, że najemca trzyma w lokalu zwierzę.

Zakaz palenia papierosów

Ten zakaz jest jak najbardziej zrozumiały i to z kilku powodów. Po pierwsze: zapach i dym przedostają się do innych mieszkań, co jest bardzo uciążliwe dla sąsiadów, a właściciel nie chce mieć z nimi problemu. Poza tym polskie prawo zakazuje palenia w miejscach publicznych, czyli m.in. na wspólnej klatce schodowej czy na balkonie, jeśli dym wpada do mieszkania sąsiada.

Poza tym pamiętajmy, że najczęstszą grupą najemców są studenci, którzy lubią imprezować. Upojenie alkoholem + papierosy to bardzo złe połączenie, mogące doprowadzić do pożaru i wielkiej tragedii, a w najlepszym przypadku do całkowitego zniszczenia mieszkania. Dlatego właściciel ma pełne prawo wprowadzić zakaz palenia w lokalu i na balkonie.

„Niemile widziana” grupa najemców

W ogłoszeniach coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdy właściciel stosuje konkretne wykluczenia grup najemców. Na cenzurowanym zwykle są:

  • Studenci,
  • Osoby samotne,
  • Rodziny z dziećmi.

W przypadku studentów właściciele obawiają się dewastacji mieszkania i zatargów z sąsiadami, ale ta grupa najemców ma jedną zasadniczą zaletę: studentów bardzo łatwo jest eksmitować. Nie można tego natomiast powiedzieć o osobach samotnych i przede wszystkim rodzinach z dziećmi.

Obie grupy są chronione prawem lokatorskim, a to daje im bardzo rozbudowane przywileje. W wielu przypadkach eksmisja jest niemożliwa, nawet jeśli lokator nie opłaca czynszu, dlatego właściciele starają się unikać takich najemców.

Właściciel ma dużą dowolność w zakresie ustalania warunków wynajmu. Musi jednak wyartykułować swoje oczekiwania w umowie – tylko wtedy będzie mógł je skutecznie egzekwować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie