Kiedy NIE WARTO iść na studia? 5 klasycznych przypadków

Jerzy Biernacki
12.06.2017

Kiedyś były tylko dla wybranych, dziś wybiera się na nie przytłaczająca większość maturzystów. Studia to fajny okres w życiu, ale coraz więcej młodych ludzi traktuje je, jako stratę czasu. Pokutuje przekonanie (słuszne), że mgr przed nazwiskiem nie daje żadnych gwarancji zatrudnienia, a o wiele bardziej cenieni są fachowcy z konkretnym zawodem w ręku. Rzeczywistość nie jest aż tak czarno-biała, jednak rzeczywiście bywają sytuacje, gdy naprawdę nie warto iść na studia – przynajmniej nie od razu po maturze. Wymieniamy 5 klasycznych przypadków.

  1. Gdy nie znajdujesz interesującego kierunku dla siebie – trudno uwierzyć, że może dojść do takiej sytuacji. W końcu w Polsce działają setki uczelni państwowych i prywatnych, które prześcigają się w dostosowywaniu swojej oferty do oczekiwań młodych ludzi. Jednak być może masz szczególnie zainteresowania, których żadna uczelnia w kraju nie jest w stanie rozwinąć? W takiej sytuacji najgorsze, co możesz zrobić, to pójście na studia, które nie dadzą Ci satysfakcji.
  2. Gdy marzysz o studiach za granicą – i nie masz środków na to, by je sfinansować. Zamiast więc tracić kolejne lata na studiowanie w Polsce (i nie czerpać z tego żadnej przyjemności), idź do pracy, zarób pieniądze i wtedy spełnij swoje marzenie o ukończeniu jakiejś prestiżowej uczelni np. w UK czy USA. Pamiętaj jednak, że uniwersytety w tych krajach chętnie fundują stypendia uzdolnionym maturzystom z całego świata. Warto sprawdzić, czy kwalifikujesz się do takiej pomocy.
  3. Gdy masz już gwarancję dobrze płatnej pracy – być może już w szkole średniej założyłeś firmę, która jest strzałem w dziesiątkę i przynosi Ci duże dochody? A może jeszcze przed maturą zgłosiła się do Ciebie jakaś firma, która uznała Cię za wybitny talent i z miejsca zaproponowała pracę? W takiej sytuacji warto kuć żelazo, póki gorące. Jeśli mimo wszystko chcesz zdobyć wyższe wykształcenie, pomyśl o studiach zaocznych.
  4. Gdy wyższe wykształcenie nie jest Ci do niczego potrzebne – oczywiście nie jesteś w stanie przewidzieć przyszłości, ale możesz podejrzewać, że chcąc być hydraulikiem czy spawaczem, raczej nie będzie Ci do tego potrzebny dyplom wyższej uczelni. Jeśli praca fizyczna daje Ci radość i jesteś w stanie się z niej utrzymać, to nie trać czasu na studiowanie tylko od razu zacznij zdobywać bezcenne doświadczenie.
  5. Gdy nie masz do tego przekonania – naprawdę wielu młodych ludzi idzie na studia tylko po to, aby zadowolić rodziców. Nie dla siebie, nie z powodu swoich pasji czy chęci zdobycia specjalistycznych kompetencji. Takie postępowanie na dłuższą metę nie ma sensu. Jeśli nie wiesz, co i czy w ogóle chcesz studiować, zrób sobie chwilową przerwę i dobrze się zastanów nad wizją swojej przyszłości. To lepsze niż studiowanie czegoś, co kompletnie Cię nie interesuje.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie pójdziesz na studia od razu po maturze, to zawsze możesz to zrobić w przyszłości – o ile oczywiście nie zabraknie Ci czasu i chęci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie