Książki: drogie źródło wiedzy. Jak kupować je taniej?

Maciej Piwowski
19.09.2018

Jest takie mądre powiedzenie: ludzie biedni mają duże telewizory, a ludzie bogaci duże księgozbiory. Coś w nim jest, prawda? Książki to wciąż najlepsze i najbardziej wiarygodne źródło wiedzy. Szkoda tylko, że są dość drogie. Jeśli nie zarabiasz kokosów, a mimo to chcesz dorobić się imponującej biblioteczki, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, jak kupować książki taniej bez wielkiego wysiłku.

Kilka tygodni po premierze

Wszystkie produkty, które możemy zaliczyć do kategorii „wytworów kultury”, łączy fakt, że dość szybko tracą na wartości. Książki, gry komputerowe, filmy, płyty z muzyką – wszystko to znacznie tanieje już w kilka tygodni po premierze. Dlatego właśnie oszczędne osoby nie powinny się spieszyć z kupowaniem nowości.

Od dawna czekasz na jakąś książkę? Powstrzymaj się przed jej zakupem w momencie, gdy zostanie oficjalnie wydana. Znacznie lepiej będzie poczekać 5-6 tygodni (to okres, w którym wyczerpuje się tzw. hype) i kupić daną pozycję nawet o 30% taniej.

Szukaj w koszach

Możemy się oburzać na to, że wiele wartościowych książek trafia do obskurnych koszy ustawionych na środku hipermarketów, ale z drugiej strony jest to świetna okazja dla moli książkowych, by kupić atrakcyjne pozycje w znacznie niższej cenie.

Do popularnych koszy trafiają nie tylko romansidła i niewiele warte poradniki rzekomo pisane przez celebrytów. Można tam trafić na prawdziwe perełki. Warto więc cierpliwie szukać i zdobyć świetną książkę za śmieszną cenę.

Kupuj używane

Trudno zrozumieć, dlaczego wiele osób ma awersję do kupowania używanych książek. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i wejście w posiadanie poszukiwanej lektury. Na aukcje internetowe czy do księgarni trafiają nie tylko zniszczone, wybrakowane książki, ale też takie, które ktoś raz przeczytał i postanowił się ich pozbyć – bo np. brakuje mu miejsca w mieszkaniu.

Rada

Szczególnie polecamy polować na używane białe kruki, czyli takie książki, które nie są już wydawane lub występowały w ściśle limitowanych seriach wydawniczych. Czasami można je kupić za bezcen, bo obecny właściciel nie zdaje sobie sprawy, jaki skarb posiada.

Wymieniaj się

Nawet nie wiesz, jak wiele osób chciałoby się powymieniać na książki z innymi fanami literatury. Nie każdy ma odpowiedni metraż pozwalający na kolekcjonowanie setek pozycji. Niektórzy muszą się regularnie pozbywać swoich książek, a najlepiej wymienić je na inne. W polskich miastach regularnie organizowane są akcje wymiany książek. Jeśli nie znajdziesz informacji na temat, po prostu udaj się na jakieś spotkanie literackie i zaproponuj wymianę jego uczestnikom.

Koniecznie sprawdź także, czy w Twojej miejscowości nie jest praktykowana idea bookcrossingu, czyli wymienia się książkami w zupełnie prozaicznych miejscach, np. w autobusach czy parkach. Niekoniecznie jest to sposób na uzupełnienie domowej biblioteczki, ale już na zyskanie dostępu do wciąż nowych lektur – zdecydowanie tak!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie