Praca zarobkowa podczas studiów: czy to ma sens?

Antoni Kwapisz
04.02.2019

W założeniu student powinien się skupić przede wszystkim na nauce. W praktyce jednak wiele studiujących osób musi lub zwyczajnie chce podjąć pracę, by np. opłacić mieszkanie, odciążyć rodziców czy zdobyć doświadczenie zawodowe. Praca zarobkowa podczas studiów jak najbardziej ma sens – nawet, jeśli na pierwszy rzut oka jest kompletnie niezwiązana z wybraną przez żaka specjalizacją.

Studiuję dziennikarstwo. Czy warto zatrudnić się w call center?

Jednym z najczęstszych dylematów, przed jakimi stają młodzi ludzie, jest to, czy warto poświęcać czas na pracę na stanowisku oddalonym tematycznie od kierunku studiów o lata świetlne. Odpowiedź brzmi: tak. Jeśli żak nie może znaleźć zatrudnienia w firmie, w której będzie mógł poznać praktyczne aspekty swojej specjalizacji i wykorzystać już zdobytą wiedzę, to powinien przynajmniej rozważyć przyjęcie oferty z zupełnie innej branży. Ale właściwie dlaczego?

Światło na tę sprawę rzucają nam wyniki badań pracodawców, którzy byli wielokrotnie pytani o to, na co zwracają szczególną uwagę podczas oceny atrakcyjności kandydata. Okazuje się, że wykształcenie jest niemal tak samo ważne, jak doświadczenie zawodowe i odbyte staże – przy czym w przypadku absolwentów mniejsze znaczenie ma to, czy gdzie właściwie zostało zdobyte to doświadczenie.

Pisząc prościej: dla pracodawcy o wiele ciekawszym kandydatem jest osoba, która ma dyplom w kieszeni i już podczas studiów podejmowała pracę w różnych miejscach niż ta, która może się pochwalić wyłącznie wyższym wykształceniem.

Ponadto nie zapominajmy, że generalnie praca rozwija człowieka. Świetnie pasuje tutaj przykład z call center. Jeśli osoba marząca o karierze w dziennikarstwie zatrudni się w telefonicznym biurze obsługi klienta, nabędzie bezcenne i bardzo poszukiwane w wielu branżach umiejętności sprzedaży, a przede wszystkim nauczy się swobodnego prowadzenia rozmowy z drugim człowiekiem.

Nie warto patrzeć tylko na pieniądze

Praca zarobkowa podczas studiów powinna oczywiście poprawić sytuację materialną żaka, ale nie to jest tutaj najważniejsze. Czasami warto zdecydować się na przyjęcie nieco mniej atrakcyjnej pod względem finansowym propozycji, jeśli z góry wiadomo, że dana praca zwiększy kompetencje zawodowe studenta, a zdobyte w niej doświadczenie kiedyś mu się przyda.

Pracodawca, który analizując CV absolwenta widzi, że ten podejmował zatrudnienie w czasie studiów, rysuje sobie obraz człowieka ambitnego, odpowiedzialnego i już znającego specyfikę funkcjonowania w zespole pracowniczym. To bardzo duży atut.

W najlepszej sytuacji oczywiście są specjaliści, którzy nie mają problemu z podjęciem pracy „w zawodzie” jeszcze w trakcie studiów. Dotyczy to przede wszystkim osób studiujących kierunki techniczne i informatyczne. Po najzdolniejszych masowo zgłaszają się firmy, które chcą sobie zapewnić stały dopływ „narybku”. Taka sytuacja jest wprost idealna, ale nie każdy może się w niej znaleźć. Każdy natomiast może podjąć jakąkolwiek pracę podczas studiów, do czego zdecydowanie zachęcamy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie