Szkoła sportowa – jaką wybrać dla dziecka?

Piotr Kowalczyk
28.11.2016

Wielu rodziców obserwując doskonałą sprawność fizyczną swoich dzieci zastanawia się, czy dobrym pomysłem nie byłoby posłanie ich do szkoły sportowej. Decyzja jest trudna, ponieważ reżim treningowy w połączeniu z nauką może bardzo obciążać młodego człowieka i utrudnić mu zdobycie porządnego wykształcenia. Z drugiej strony nie należy ograniczać dziecku możliwości rozwijania swoich sportowych pasji. Jaką szkołę sportową wybrać? O czym pamiętać? Przeczytaj nasz poradnik.

Najważniejszy profil szkoły

Szkoły sportowe zwykle specjalizują się w konkretnej dyscyplinie. Są więc placówki wodniackie, gimnastyczne, piłkarskie, koszykarskie, ale też ogólnosportowe. Wybór należy dokładnie omówić z dzieckiem. Warto zapytać pociechę, który sport najbardziej ją interesuje i pod tym kątem zdecydować się na konkretną szkołę.

Ważne

Wybór szkoły sportowej nie może być podyktowany ambicjami rodzica. Jeśli więc tata chce, aby jego syn został nowym Robertem Lewandowskim, to nie może narzucać pociesze swojego zdania i nakładać na jego barki własnych, niespełnionych marzeń.

Poziom nauczania

Nie wolno zapominać, że szkoła sportowa nadal pozostaje szkołą i jej podstawową funkcją jest przekazanie uczniowi konkretnego, możliwie dobrego wykształcenia. Poziom edukacji jest bardzo ważny i nie powinien stać w sprzeczności z ambicjami danej placówki względem wychowania przyszłych mistrzów jakiejś dyscypliny.

Naprawdę dobre szkoły sportowe szukają balansu między sferą treningową, a nauczaniem ogólnym. Treningi są więc ustalane w taki sposób, aby zawsze znalazł się jeszcze czas na edukację. W wielu szkołach tego typu uczniowie osiągający słabe wyniki w nauce mają przymusową przerwę w treningach, mogą nawet zostać wykluczeni z drużyny.

Infrastruktura treningowa

Szkoły sportowe przez lata były zaniedbywane (przynajmniej niektóre), czego efektem jest ich słabe zaplecze. Warto na to zwrócić uwagę, aby szybko nie okazało się, że dzieci nie mogą uprawiać sportu w murach szkolnych, ale muszą np. dojeżdżać na treningi na drugi koniec miasta. Dla młodego człowieka mogłoby to być zbyt duże obciążenie.

Stan infrastruktury treningowej ma również znaczenie dla motywacji dziecka. Jeśli uczeń zobaczy, że w szkole brakuje podstawowych sprzętów, a treningi są prowadzone w fatalnych warunkach, to zniechęci się do uprawiania sportu.

Sukcesy szkoły

Jest to bardzo ważne kryterium, ponieważ na tej podstawie można ocenić rzeczywisty poziom placówki. Jeśli szkoła ostatnie sukcesy osiągała w latach 70., to coś musi być tego powodem. Lepiej wybrać placówkę, która regularnie wypuszcza narybek przyszłych mistrzów w swoich dyscyplinach, ponieważ potwierdza to obranie prawidłowego kierunku szkolenia.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto oczywiście porozmawiać z dyrektorem i nauczycielami. Dziecko może też wziąć udział w zajęciach zapoznawczych, podczas których zostaną wstępnie ocenione jego faktyczne zdolności, a przyszły uczeń przekona się, czy w takiej szkole będzie się czuć dobrze.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie