Wakacyjne praktyki: idealne rozwiązanie dla ambitnego studenta (i nie tylko)

Mariusz Siwko
06.06.2018

Wakacje kojarzą się nam z czasem laby, z czego szczególnie chętnie korzystają uczniowie i studenci. Jednak nie wszyscy idą tym tropem. Coraz więcej młodych ludzi poważnie myśli o swojej zawodowej przyszłości i wykorzystuje przerwę w nauce do zdobycia doświadczenia. Umożliwiają to chociażby wakacyjne praktyki. Gdzie i kiedy zacząć ich szukać? Czym się kierować? Przeczytaj nasz poradnik.

Praktyki obowiązkowe

To specjalna kategoria praktyk, które muszą odbyć studenci lub uczniowie, by zaliczyć przedmiot. Zwykle dotyczy to kierunków technicznych, ale też pedagogicznych. Młody człowiek musi więc udać się na praktyki (najczęściej dwutygodniowe), podczas których skonfrontuje nabytą wiedzę z realiami branży. Bywa tak, że to szkoła lub uczelnia wskazuje podopiecznemu miejsce odbycia praktyk (na mocy umowy z konkretnymi firmami).

Praktyki nieobowiązkowe

Na ich odbycie decydują się studenci lub uczniowie, którzy są ambitni i chcą we własnym zakresie zdobyć doświadczenie zawodowe. Mnóstwo firma szuka chętnych do praktykowania, ponieważ dzięki temu przedsiębiorcy zyskują łatwiejszy dostęp do najbardziej utalentowanych pracowników.

Gdzie szukać praktyk?

Z pomocą przychodzi oczywiście Internet. Firmy zainteresowane przyjęciem praktykanta często ogłaszają to na portalach pracy lub na swoich stronach internetowych.

Płatnych praktyk można także poszukać przez Urząd Pracy. Tutaj jednak najczęściej oferowane są praktyki dla młodych ludzi mających konkretny fach w ręku, w szczególności dla uczniów szkół technicznych i zawodowych.

O praktyki można też dopytać we własnym zakresie, po prostu dzwoniąc i mailując do firm działających w interesującej młodego człowieka branży. Szansa na to, że firma zaprosi kandydata na praktyki jest relatywnie duża, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy w przedsiębiorstwach spada wydajność w związku z urlopami.

Jakich praktyk szukać?

Najlepiej takich, które będą bezpośrednio związane z kierunkiem Twojego kształcenia. Nie jest to jednak konieczne. Możesz praktykować w dowolnej firmie, jeśli tylko interesuje Cię profil jej działalności. Nie bez znaczenia przy wyborze praktyk jest też to, czy firma zaoferuje praktykantowi zapłatę – nie jest to jednak powszechne.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim dlatego, że praktyki umożliwiają pierwsze nawiązanie kontaktu z rynkiem pracy. Często jest tak, że student po opuszczeniu murów uczelni nie ma niczego, poza dyplomem w kieszeni. Nie jest więc atrakcyjny dla pracodawców, ponieważ Ci bardziej cenią sobie osoby z konkretnym doświadczeniem zawodowym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie