Bądź facetem i kup dziecku DOBRY fotelik

Jak wybrać dobry fotelik dla dziecka? To pytanie wraca w Internecie bez przerwy, ale naprawdę trudno jest znaleźć na nie rzetelną odpowiedź. Poszczególne portale powtarzają po sobie zasłyszane mity i nieprawdy, co tylko dezorientuje rodziców i powoduje, że wozimy w samochodach foteliki źle dobrane lub po prostu niebezpieczne. Jako mężczyzna musisz stanąć na wysokości zadania i zainwestować w taki fotelik, który znacznie zwiększy szanse Twojego dziecka na przeżycie nawet makabrycznego wypadku. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj.

Dobór fotelika do samochodu

Zdziwiony? Otóż nie ma czegoś takiego, jak fotelik uniwersalny. Poszczególne modele różnią się między sobą budową, co w oczywisty sposób powoduje, że nie każdy będzie pasować do kanapy czy fotela Twojego samochodu. Dlatego zapamiętaj zasadę numer 1: nigdy nie kupujemy fotelika dla dziecka bez jego wcześniejszego przymierzenia w aucie.

Fotelik niepasujący do samochodu będzie bardzo trudny w montażu, zajmie niepotrzebnie dużo miejsca, a przede wszystkim dziecku będzie w nim opadać głowa w czasie snu.

Dobór fotelika do dziecka

To kolejny etap. Twojemu dziecku musi być wygodnie w foteliku. Znacznie ważniejsze jest jednak to, czy idealnie pasuje on do budowy ciała Twojej pociechy. Zwróć uwagę na kluczowe elementy, czyli przebieg pasa (jest to szczególnie ważne w fotelikach dla starszych dzieci), regulację zagłówka oraz możliwość takiego odchylenia fotelika, aby dziecku nie opadała głowa w czasie snu.

Nie ma innego sposobu, niż wybranie się do sklepu z dzieckiem i przymierzenie go do kilku czy nawet kilkunastu modeli fotelików. Sprzedawca musi to umożliwić, a jeśli kręci nosem i wciska Ci pierwszy-lepszy fotelik „w promocji”, to lepiej od razu skieruj się do drzwi.

Testy

Tutaj zasada jest prosta. Jeśli fotelik samochodowy nie przeszedł testów ADAC, szwedzkiego testu PLUS lub austriackiego OEAMTC, to ten produkt nie jest dobry i bezpieczny dla Twojego dziecka. Nie łudź się, że testy to tylko marketing, podpucha i sposób na wyciąganie pieniędzy z kieszeni rodziców.

Odpowiedz sobie na pytanie: czy kupiłbym samochód, który nie miał robionych testów zderzeniowych lub uzyskał w nich 1 gwiazdkę? Nikt przy zdrowych zmysłach nie zdecydowałby się na taki krok. Dlaczego więc sądzisz, że z fotelikiem dla Twojego dziecka może być inaczej?

Testy przeprowadzane przez niezależne instytucje dają odpowiedź na pytanie, czy dany fotelik jest bezpieczny, w jaki sposób chroni dziecko podczas wypadku, czy ma słabe punkty, czy jest łatwy w obsłudze i czyszczeniu. To bardzo ważne kwestie, dlatego z góry odrzuć pomysł zakupu fotelika, który ma jedynie europejski certyfikat dopuszczenia do sprzedaży.

Oczywiście, że foteliki z dobrymi wynikami w testach są droższe od tych „no-name”. Jednak uwierz, że da się znaleźć produkt bezpieczny i dobrze dopasowany do Twojego dziecka oraz samochodu, który nie zrujnuje Twojego portfela. Na bezpieczeństwie pociechy nie wolno oszczędzać, bo kiedyś – odpukać – możesz tego bardzo żałować.

Każdy specjalista od fotelików samochodowych (specjalista, a nie sprzedawca bez przeszkolenia) powie Ci to samo. Najlepszy fotelik na świecie to nie te, który ma 5 gwiazdek w teście ADAC, ale taki, który idealnie pasuje do Twojego dziecka i samochodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.