Odzież wędkarska - jak ubrać się na ryby?

Andrzej Winnicki
30.08.2018

Wędkarstwo jest sportem idealnym dla ludzi w każdym wieku - dostarcza dawki zdrowych, pozytywnych emocji, motywuje do aktywności fizycznej, a przy tym nie wymaga od wędkarza dużej siły, zwinności ani wytężonego wysiłku. Jest więc godne polecenia każdemu, kto zastanawia się jak spożytkować nadmiar wolnego czasu. Trzeba jednak zaznaczyć, że wędkarstwo z natury jest sportem dla osób cierpliwych.Jaka powinna więc odpowiednia odzież, dostosowana do częstego kontaktu z wodą?

Jak powinien wyglądać strój wędkarski?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku każdego początkującego wędkarza, należy szczególnie przykładać wagę do wyboru odzieży wędkarskiej. Wszystkie jej elementy powinny prezentować najwyższą jakość wykonania i być wyprodukowane z niezawodnych, trwałych tkanin i materiałów.

Ważnym elementem jest jakość odzieży. Wysokiej jakości ocieplana odzież na ryby nie tylko zapewni ciepło i wygodę wędkarzowi, ale także przetrwa długie lata w dobrym stanie - bez pęknięć, przetarć czy utraty właściwości termoizolacyjnych. Pamiętaj więc, aby nigdy nie podejmować decyzji o zakupie podyktowanej kwestiami finansowymi.

Odzież, która zapewnia absolutne poczucie suchości oraz komfort termiczny, to podstawa dobrego samopoczucia wędkarza. Wyobraźmy sobie, wędkarz spędza długie godziny w przemoczonych spodniach i bieliźnie, brodząc w rzece czy stawie i łapiąc ryby. W najlepszym przypadku czeka ją porządne przeziębienie i ból stawów, w najgorszym - trudne do wyleczenia zapalenie płuc.

Jak widać, nie wolno dopuścić do tego, aby wędkarz doświadczył wilgoci i chłodu w wyniku złego dopasowania odzieży wędkarskiej. Musimy więc dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić mu bezpieczeństwo w czasie jego przygód. Jak to zrobić?

Na jakie elementy stroju zwrócić największą uwagę?

Sprzęt do wędkowania, aby mógł spełniać określone warunki, musi być odpowiednio skomponowanym i dobranym zestawem, w którym nie brakuje żadnego elementu. Należy więc wyposażyć seniora w:

  • wodery, zwane także spodniobutami,
  • ciepłe skarpety, które dobrze dopasowują się do stopy, ale nie powodują ucisku,
  • koszulę,
  • kurtkę lub bezrękawnik (w zależności od pory roku i temperatury),
  • kamizelkę z dużą ilością pojemnych kieszeni.

Pamiętać należy jednak, że strój wędkarski może występować w kilku opcjach. Możemy zdecydować się na zakup spodniobutów lub kombinezonu pływającego albo spodni wędkarskich i butów. To, którą z opcji wybierzemy, zależeć powinno w dużej mierze od preferencji samego wędkarza, ale także od jego sprawności fizycznej - kombinezon wędkarski może dostarczyć pewnych problemów w czasie zakładania, podobnie jak buty. Dużą część wędkarzy stanowią starsi mężczyźni, którzy często mają kłopoty z poruszaniem się, wodery mogą być dla nich zbawieniem. W okresie większych chłodów warto wziąć pod uwagę zakup kombinezonu termicznego, który utrzymuje stałą, optymalną temperaturę.

Warto także wyposażyć wędkarza w specjalną kamizelkę, w której może przechowywać wszystkie potrzebne mu przedmioty takie jak haczyki, żyłka, nożyk, pojemnik z przynętą, termos z ciepłą herbatą czy kanapkę. Będąc na rybach, zależy nam, aby wszystkie niezbędne elementy zawsze mieć przy sobie. Brak któregokolwiek elementu skutkować może nieudanym połowem. Dlatego lepiej jest, aby miała wszystko pod ręką.

Na co zwracać uwagę?

Najważniejsza jest jakość odzieży oraz jej dopasowanie do sylwetki wędkarza. Za mały, za duży, ciasny lub luźny kombinezon czy bezrękawnik nie będą spełniały swojego zadania poprawnie, a może wręcz dostarczyć wędkarzowi nieprzyjemnych doświadczeń. Dlatego zawsze należy przymierzyć każdy element przed dokonaniem zakupu lub, jeśli kupujesz strój wędkarski przez Internet, dokładnie sprawdzić jego wymiary.

Tym, na co warto zwrócić uwagę w przypadku odzieży wędkarskiej dla początkujących, jest jej waga. Jeśli przyjmiemy, że wędkarz spędzi w niej jednorazowo kilka godzin, staje się oczywistym fakt, iż powinna być ona lekka. Nowoczesne kombinezony jednoczęściowe, wykonane z poliestru wodoodpornego ważą jedynie około 2 kilogramów.

Wykończenie

Sposób wykończenia poszczególnych elementów także jest istotny. Warto więc zwrócić uwagę na zamki błyskawiczne oraz kieszenie. Zamki powinny być kryte specjalnymi patkami i najlepiej dwustronne. Kieszenie wykonane w taki sposób, aby przy swojej niewielkiej powierzchni zapewniać maksimum pojemności.

Kaptur to kolejny przydatny element stroju wędkarza. Nie tylko chroni jego głowę i kark  przed deszczem i wiatrem, ale także przed dokuczliwymi insektami. Powinien być dość obszerny i głęboki oraz mieć daszek i możliwość regulacji za pomocą ściągacza. Obok kaptura mamy jeszcze kołnierz - ten powinien być w miarę możliwości wysoki, lekko usztywniony i obszyty miękkim materiałem.

Wzmocnienia na łokciach, kolanach, siedzeniu i mankietach znacznie przedłużą żywotność odzieży wędkarskiej, a więc warto dopilnować, aby wybrać model wyposażony w te właśnie komponenty. Regulacja szerokości mankietów u rękawów i nogawek także się przydaje - dobrze dopasowane mankiety nie dopuszczają wilgoci i chłodu do wewnątrz stroju, a więc są ważnym elementem budowania poczucia komfortu termicznego.
Wędkarstwo jest sportem przeznaczonym dla ludzi w każdym wieku, nie wymaga również wysokich nakładów finansowych. Warto wspierać taką pasję, ponieważ wiążą się z kontaktem z naturą, jak również czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Złowienie smacznej, świeżej ryby wymaga jednak poświęcenia, w którym warto wędkarza wspierać, zapewniając mu dobrze dopasowaną odzież wysokiej jakości.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie