Szukasz klimatyzatora przenośnego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Andrzej Winnicki
01.07.2020

Klimatyzator przenośny to oczywiście tylko namiastka „prawdziwej” klimatyzacji z jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, ale z drugiej strony jest znacznie tańszy, łatwo dostępny i nie wymaga montażu przez fachowca. W upalne dni taki klimatyzator spokojnie powinien zapewnić ochłodę w pomieszczeniu o małej lub średniej powierzchni – na  przykład w jednoosobowym biurze. Jeśli więc jesteś zdecydowany na zakup klimatyzatora przenośnego, to z naszego poradnika dowiesz się, na co warto zwrócić szczególną uwagę przed wybraniem konkretnego modelu.

Rodzaj klimatyzatora

Na rynku są dostępne klimatyzatory ewaporacyjne oraz na czynnik chłodniczy. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się te drugie, ponieważ są po prostu o wiele wydajniejsze. Jeśli jednak ważne są dla Ciebie kwestie związane z ochroną środowiska oraz chciałbyś, aby klimatyzator dodatkowo nawilżał powietrze w pomieszczeniu, rozważ zakup modelu ewaporacyjnego, czyli po prostu na zwykłą wodę.

Kolejną kwestią jest to, czy powinieneś wybrać model jedno- czy może dwuczęściowy. Różnica jest zasadnicza, ponieważ w tym pierwszym przypadku musisz jedynie wystawić rurę odprowadzającą gorące powietrze na zewnątrz (np. przez okno). Modele dwuczęściowe są wydajniejsze, ale wymagają umieszczenia jednostki zewnętrznej np. na balkonie, co może być bardzo problematyczne (zwłaszcza, gdy tego balkonu po prostu nie ma).

Parametry techniczne

Najważniejszym z nich jest oczywiście moc chłodnicza klimatyzatora. W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni powinna przypadać moc na poziomie 1 kW. Dlatego szukając klimatyzatora przenośnego np. do 20-metrowego biura, będziesz potrzebować urządzenia o mocy do najmniej 2 kW.

Rada

Nigdy nie kieruj się marketingowymi tekstami w stylu: klimatyzator 4 kW do pomieszczeń o powierzchni do 100 m2. Obliczeń dokonaj we własnym zakresie, aby nie przeżyć rozczarowania.

Poza tym wybierając klimatyzator zwróć uwagę na parametr przepływu powietrza, który jest wyrażony w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Im większy przepływ, tym teoretycznie szybciej klimatyzator powinien schłodzić dane pomieszczenie.

Ważnym parametrem jest również głośność klimatyzatora wyrażona w decybelach. Uwierz, że jeśli urządzenie będzie mocno hałaśliwe, to i tak nie wykorzystasz jego potencjału – no chyba, że zostawisz klimatyzator włączony pod swoją nieobecność. Ciche modele emitują dźwięk o natężeniu około 30 dB, ale dopuszczalna jest również wartość 45 dB. Głośniejsze urządzenia są już niestety bardzo uciążliwe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie