W listopadzie zapuść wąsy!

Jerzy Biernacki
17.04.2018

Zarost pod nosem znów jest w modzie. I choć wiele pań uważa, że wąsy są obrzydliwe, to przynajmniej w listopadzie powinien je zapuścić każdy mężczyzna. Dlaczego? Ponieważ właśnie w tym miesiącu na całym świecie trwa akcja Movember. Przeczytaj, na czym ona polega i dołącz do grona wąsaczy – chociaż na 30 dni.

Czym jest Movember?

To nazwa akcji, która została wymyślona w 2003 roku w Australii. Mamy tutaj oczywiście do czynienia z grą słów: „mo” wzięło się od angielskiego wyrazu „moustache” oznaczającego wąsy, a „vember” od „November”, czyli listopada.

Idea akcji jest prosta: chodzi o zwrócenie uwagi na poważny problem, jakim jest gwałtowny wzrost zagrożenia męskimi nowotworami, przede wszystkim prostaty i jąder. Skoro paniom poświęcony został październik (miesiąc walki z rakiem piersi), to panowie mają listopad. Akcja błyskawicznie zyskała popularność na całym świecie, w tym w Polsce.

Jej ambasadorami są gwiazdy muzyki i filmu. Wąsy w listopadzie od lat zapuszczają m.in. Brad Pitt czy Daniel Craig. Do akcji dołączają także polscy celebryci i sportowcy. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na problem i zachęcić innych mężczyzn do dbania o swoje zdrowie.

Przełamać wstyd

Akcja Movember ma nieco żartobliwy charakter, ale jest to zamierzone. Chodzi przecież o przełamanie tabu i wstydu, jaki towarzyszy wielu mężczyznom unikającym badań profilaktycznych. Panowie, także w Polsce, niechętnie odwiedzają np. gabinet urologiczny. Wolą udawać, że problem ich nie dotyczy, co jest oczywiście nieprawdą.

Chociażby rak prostaty jest w naszym kraju drugim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn (zaraz po raku płuc). Rośnie również liczba chorych na raka jąder. Ten typ nowotworu dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn oraz chłopców. Nie można więc tego bagatelizować.

Zachęcenie do samobadania

Celem Movember jest nie tylko zwrócenie uwagi na problem męskich nowotworów, ale także zachęcenie panów do regularnego wykonywania samobadania. Jest to bardzo proste, wystarczy podczas brania prysznica dokładnie sprawdzić, czy na jądrach nie pojawiły się jakieś zgrubienia. Z kolei jednym z objawów raka prostaty jest utrudnione oddawanie moczu czy bóle w podbrzuszu. Takie symptomy powinny zmusić każdego facet do wizyty u lekarza.

Ty także możesz się przyłączyć do akcji Movember. Wystarczy, że zapuścisz wąsy w listopadzie. Najważniejsze jest jednak, abyś sam zdał sobie sprawę, jak istotne jest regularne badanie się. Nie unikaj lekarza – to niemęskie!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.