Bałtycki festiwal komiksu fantastyki - GDAŃSK 2008

Krzysztof Jagielski
07.09.2015

Czas trwania: 30 maja 2008 r. - 1 czerwca 2008 r.
Miejsce: Gdańsk
Organizatorzy:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku - Pracownia Komiksowa w Gdańsku,
Uniwersytet Gdański – Wydziału Filologiczno-Historyczny
 

W Trójmieście jest miejsce niezwykłe. Miejsce, w którym dzieci mogą nauczyć się wrażliwości na piękno, a dorośli obcować ze sztuką i popkulturą. To Pracownia Komiksowa. Jest to nie tylko jedyny taki ośrodek w Polsce, ale i jeden z niewielu
w Europie. Prowadzą go ludzie, którzy pomimo skromnych środków finansowych (Pracownia jest oddziałem Biblioteki Wojewódzkiej) potrafią zorganizować wiele interesujących spotkań dla różnych grup wiekowych, zadbać o rozbudowę księgozbioru komiksowego który już teraz przekracza ponad 4000 woluminów; w języku polskim, ale też w angielskim, niemieckim, francuskim a nawet japońskim)  i przede wszystkim sprawić, by każdy, kto przychodzi do Pracowni, choć trochę stał się bardziej wrażliwy na piękno komiksu, a co za tym idzie – na piękno rysunku i słowa pisanego.

Ci sami ludzie, przy wsparciu grupki pasjonatów, organizowali również imprezy
o nazwie GDAK, czyli Gdańskie Spotkania Komiksu. W tym roku przedsięwzięcie to zmieni formę i będzie nosić nazwę „Bałtycki Festiwal Komiksu – GDAK”. Impreza odbędzie się w ramach „Bałtyckiego Festiwalu Nauki” – wydarzenia, które co roku przyciąga tysiące uczestników.

Dzięki wsparciu Uniwersytetu Gdańskiego spotkania w ramach Bałtyckiego Festiwalu Komiksu będą miały miejsce w budynkach Wydziału Filologiczno-Historycznego – wyposażonych w sprzęt multimedialny i zaplecze pozwalające na przeprowadzenie wielu punktów programu na wysokim poziomie.

Podczas pierwszego dnia imprezy planowane są spotkania dla nauczycieli oraz uczniów. Specjaliści będą pokazywać, jakie możliwości niesie za sobą wykorzystanie komiksów w procesie edukacji i dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania komiksów – które nie są wcale zagrożeniem dla literatury, ale wręcz przeciwnie: wspomagają rozwój umiejętności czytania, a przy okazji uwrażliwiają na sztukę. Przewidziane są również warsztaty ze znanymi rysownikami.

Atrakcje dnia drugiego skierowane będą w większej mierze do dorosłych. Całość rozpocznie się od spotkania z dziennikarzami, którzy piszą lub (w przypadku radia
i telewizji) mówią o komiksie. Następnie odbędą się prelekcje z udziałem badaczy zajmujących się komiksem. Wśród nich znajdą się osoby uznane na całym świecie (część z nich wstępnie potwierdziła swoje przybycie). Podobnie jak pierwszego dnia odbędą się warsztaty. Jednakże nie będzie to jedynie rysunek, ale też zajęcia z pisania scenariuszy czy robienia przekładów. Wszystko pod okiem polskich oraz zagranicznych rysowników i scenarzystów.

Dodatkowych informacji na temat imprezy oraz możliwości współpracy dla wydawców, mediów i sponsorów udziela:

firma Hanami – oficjalny partner BFK–GDAK

i koordynator współpracy z mediami i sponsorami
hanami@hanami.pl tel. (0) 603-277-785


Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie