TVP PO CIEMNEJ STRONIE MOCY?
Tydzień po IV epizodzie „Gwiezdnych wojen” telewidzowie mieli pełne prawo oczekiwać emisji „Imperium kontratakuje”. A tu – nic z tego! Decyzja totalnie idiotyczna: albo należało wyświetlić wszystkie części sagi pod rząd, albo dłuższą przerwę zaordynować między trylogią nową a klasyczną. Może jednak telewizję publiczną, w ślad za Misją, opuściła również Moc?
jpp
70-LECIE NAJSŁYNNIEJSZEJ PANIKI
30 października minęło dokładnie siedemdziesiąt lat od nadania
w USA legendarnego słuchowiska radiowego Orsona Wellesa – wg „Wojny światów” Herberta George’a Wellsa.
jpp
ZMARŁ BARRINGHTON J. BAYLEY
Pisarz związany z Nową Falą. W polsce znany głównie z wydanej w latach 80. powieści Kurs na zderzenie.
wg: forum gkf.art.pl
LEM – KOLEJNA EDYCJA
Od połowy października 2008 r. do końca stycznia 2009 r., w nowej serii książkowej „Gazety Wyborczej”, nabywać można 16-tomowe wydanie dzieł Stanisława Lema (w tym dwa utwory dotąd niepublikowane); całość dodatkowo okraszona tekstami i wypowiedziami m.in. Jerzego Jarzębskiego, Jacka Dukaja, Borysa Strugackiego, Edmunda Wnuka-Lipińskiego, Tadeusza Sobolewskiego, Wojciecha Orlińskiego.
jpp
DUŻA ODWAGA...
Travis Wright (autor scenariusza „Eagle Eye”) ogłosił, iż pracuje nad fabułą filmowego sequela... „Łowcy androidów”. Praca jest, jak na razie, na dość wczesnym etapie – i jej efekt nie został jeszcze zaprezentowany żadnemu z holly-woodzkich studiów.
jpp
POCZĄTEK KOŃCA ERY SSAKÓW?
Jak donoszą ekolodzy w specjalnym raporcie: jedna czwarta gatunków ssaków lądowych i jedna trzecia gatunków ssaków morskich – jest zagrożona wyginięciem.
wg: www.wyborcza.pl
W TRÓJMIEŚCIE BĘDZIE WRESZCIE „IMAX” 3D
Gigantyczne kino do specjalnych projekcji ma powstanie na Młodym Mieście (tereny postoczniowe) w Gdańsku przed końcem 2012 roku.
jpp
„W KRAINIE ANIMACJI”
W gdyński Klubie Filmowym odbył się w ostatni weekend października jubileuszowy przegląd zorganizowany z okazji 60-lecia polskiego filmu animowanego.
jpp
PIĄTA EKSPEDYCJA „INDIANY JONESA”?
Ponoć istnieje tajemniczy scenariusz, który zafrapował i Stevena Spielberga,
i George’a Lucasa, i Harrisona Forda. Wyczekiwany drugi oddech – czy raczej sardoniczny żart?
jpp
W PIĄTYM „JONESIE” NIE BYŁOBY JUŻ GÓRY?
Steven Spielberg ostatecznie rozstał się z amerykańską wytwórnią filmową Paramount – informuje Polska Agencja Prasowa. Twórca „Indiany Jonesa” otwiera nowe studio wspólnie z indyjską firmą telekomunikacyjną Reliance ADA Group.
W nowej kompanii zatrudnienie znajdzie większość obecnego personelu, współza-łożonego przez Spielberga, studia DreamWorks. Odejście Speilberga było zapowiadane od dłuższego czasu, gdyż jego stosunki z wytwórnią Paramount już od dawna były napięte. Obie strony zapewniają jednak, że rozstają się w dobrej atmosferze i zrea-lizują do końca wszystkie wspólne projekty.
wg: www.gildia.pl
AS W UK - CZYLI NOMINACJA
Andrzej Sapkowski otrzymał nominację do nagrody David Gemmel Award for Fantasy za angielskie wydanie pierwszej części sagi o wiedźminie „Krew elfów” („The Blood of Elves”). Nagroda David Gemmell Legend Award powstała niedawno dla uho-norowania pamięci zmarłego pisarza i przeznaczona jest dla powieści fantasy napisanych „w duchu dokonań Davida Gemmella” – co oznacza przede wszystkim heroic fantasy
w klasycznym stylu. Nominacje do nagrody zgłaszają wydawcy, natomiast ostateczny werdykt należy do czytelników, którzy drogą głosowania on line wyłaniają pięć najlepszych powieści. Spośród nich „panel ekspertów” wybierze zwycięzcę. Konkurs dotyczy wyłącznie utworów wydanych w języku angielskim. Głosować może każdy w terminie do marca 2009 roku, zaś rozstrzygnięcie nastąpi w czerwcu w Londynie. Zwycięzca otrzyma trofeum - replikę słynnego topora Drussa, bohatera cyklu powieściowego Davida Gemmella.
wg: www.gildia.pl
LEM ANIMOWANY
Słynni twórcy lalkowych animacji, bracia Stephen i Timothy Quay, zrealizują we współpracy z łódzkim Se-Ma-Forem film na podstawie minipowieści Stanisława Lema „Maska”. To opowieść o robocie, który przebrany za kobietę ma zabić naukowca-dysydenta. Akcja toczy się w zaawansowanym technologicznie, ale jednocześnie feudalnym świecie. Prace nad filmem wystartują w łódzkim studiu już w styczniu.
W Se-Ma-Forze zrobią konstrukcje lalek oraz zajmą się pracami postprodukcyjnymi. Pieniądze na „Maskę” wyłożą głównie Polacy: Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Polskie Wydawnictwa Audiowizualne, Instytut Adama Mickiewicza, a Se-Ma-For wystąpi o pieniądze do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. –„Londyński PIK wpadł na pomysł, by po sukcesach ‘Piotrusia i wilka’ kontynuować dobrą passę w Anglii. Najlepszym pomysłem wydawało się zaproszenie do współpracy kogoś z wybitnych brytyjskich twórców. A że udało się z braćmi Quay, których wymienia się jednym tchem po Timie Burtonie i Nicku Parku, to już naprawdę wspaniale” - mówi Adam Ptak, wiceszef Se-Ma-Fora.
wg: www.gildia.pl
GKF # 234 13
„ŻUŁAWSKI FEST”
22 października rozpoczął się w sopockim kinie „Polonia” przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego, uchodzącego za najbardziej kontrowersyjnego polskiego reżysera.
W przeglądzie „Żuławski Fest” znalazły się cztery filmy,
z których dwa wpisują się w tematykę bliską fantastyce: „Na Srebrnym Globie” (29.XI.), który jest jedynym epickim filmem fantastycznonaukowym w całej historii polskiej kinematografii (reżysera zainspirowała modernis-tyczna trylogia napisana przez jego dziadka) oraz „Opętanie” (12.XI.), stanowiące niezwykły przykład seksualno-fantastycznego thrillera (za efekty specjalne odpowiadał Carlo Rambaldi, którego dokonania są szerzej znane z filmów „Obcy” i „Diuna”). Podczas ostatniej projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem. Imprezie towarzyszy również promocja książki Piotra Mareckiego i Piotra Kletowskiego „Żuławski – Przewodnik Krytyki Politycznej”.
wg: DKF „Marcello” (Sopot)
SENSACYJNA FORMA ŻYCIA
Znalezione w południowoafrykańskiej kopalni złota bakterie potrafią żyć w całko-witej izolacji. Mogą one pomóc w zrozumieniu ewentualnego życia poza Ziemią – informuje „New Scientist”. Bakterie Candidatus Desulforudis Audaxviator odkryto 2,8 kilometra pod powierzchnią Ziemi w wypełnionych płynem szczelinach w połud-niowoafrykańskiej kopalni złota Mponeng. Temperatura sięga tam 60 stopni Celsjusza, nie ma światła ani tlenu.
Badając geny mikroorganizmów znalezionych w próbkach płynu, Dylan Chivian
z Lawrence Berkeley National Laboratory w Kalifornii odkrył, że 99,9% DNA należało do nieznanego nauce gatunku bakterii – pozostałe 0,1% okazało się zanieczysz-czeniami pochodzącymi z kopalni i laboratorium.
To, że pojedynczy gatunek potrafił się utrzymać przy życiu w tak ekstremalnym otoczeniu stawia na głowie cała wiedzę o ekologii bakterii. Żyjący samotnie gatunek musi sam uzyskiwać wszystko, czego potrzebuje, mając do dyspozycji tylko związki nieorganiczne. Nawet ekosystemy wokół gorących podmorskich źródeł wykorzystują tlen powstały w procesie fotosyntezy.
Tymczasem dla nowo odkrytej bakterii źródłem energii jest rozpad radioaktywny uranu w otaczających skałach. Potrafi uzyskiwać węgiel z rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla i wiązać azot uwalniający się ze skał. Sama wytwarza wszystkie potrzebne jej aminokwasy.
Chroni też swoje DNA i RNA dzięki mocnym endosporom, a wić pozwala się jej poruszać. Zdaniem naukowców taki organizm mógłby z powodzeniem egzystować pod powierzchnią Marsa czy Enceladusa (najbardziej frapującego, obok Europy, księżyca Saturna).
wg: www.wp.pl
REKORDZISTKA „PIŁA”!
Składająca się z (jak na razie) pięciu filmów seria „Piła”, po niedawnej premierze piątego obrazu cyklu, wspięła się na szczyt najbardziej dochodowych serii grozy w historii kina. Wpływy z jej rozpowszechniania wynoszą dziś ok. 316 mln dolarów.
wg: www.gildia.pl
GRATKA DLA FANÓW HORRORU
W gdańskim „Multikinie” odbył się w dniach 21-25 października festiwal wybranych horrorów ostatnich lat, które w Polsce nie trafiły dotąd ani do kin, ani na DVD.
jpp
CO NA TO „MARSJAŃSKI POTWÓR”?
NASA ostatecznie zatwierdziła lot sondy Mars Science Laboratory, który ma się odbyć jesienią przyszłego roku. Ma ona zrzucić na Czerwoną Planetę kolejny łazik.
jpp
AKTORSKI „MIKOŁAJEK”
We Francji zakończyły się zdjęcia do filmowej (na srebrny oraz szklany ekran) adaptacji kultowej serii nowelek o niesfornym Mikołajku. Książki Goscinnego okazały się prawdziwym francuskim hitem eksportowym: rozeszły się na świecie w ponad 10 milionach egzemplarzy. Ekranizację opowieści blokowali dotąd właściciele praw autorskich. Ustąpili dopiero po uzyskaniu zapewnienia, że film będzie dokładnym odwzorowaniem literackiego oryginału. Odtwórca głównej roli (9-letni Maxime Godard) został wybrany spośród setek kandydatów uczestniczących w castingu. Na ekranie, tak jak na rysunkach Sempego, ubrany będzie w szkolny strój z początku lat 60.: ciemną marynarkę, spodenki oraz czerwony krawat.
wg: www.gildia.pl
KOLEJNY TRIUMF „MROCZNEGO RYCERZA”
Aż 12 spośród 21 nagród zgarnął obraz Christophera Nolana „Mroczny Rycerz” podczas rozdania Scream Awards – telewizyjnych nagród z dziedziny komiksu oraz filmów F/SF/H. Wyróżniono go m.in. w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy sequel, najlepszy bohater, najlepszy złoczyńca oraz najlepsze efekty specjalne. W gronie nagrodzonych znalazły się także „Iron Man” (najlepszy film SF oraz najlepszy aktor – Robert Downey Jr.), „Hellboy: Złota Armia” (najlepszy film fantasy) oraz „Sweeney Todd” (najlepszy horror i najlepszy aktor – Johnny Depp). Wśród komiksowych albumów tryumfował „Y: Ostatni z mężczyzn”, najlepszym scenarzystą uznano Granta Morrisona (za album „Batman: Final Crisis”) zaś najlepiej narysowaną historią komiks Gabriela Ba „The Umbrella Academy: Apocalypse Suite”.
wg: www.gildia.pl
ENDEMICZNY GATUNEK W SŁOWIŃSKIM JEZIORZE
Badania DNA ostateczne potwierdziły, iż sieja żyjąca w jeziorze Łebsko jest całkowicie odrębnym gatunkiem ryby.
jpp
12 KRAJOWE TARGI KSIĄŻKI
...odbyły się w Krakowie; jednym z gości był Jacek Dukaj.
jpp
Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki