Fantastyka książki: Achaja

Antoni Kwapisz
06.09.2015

Achaja – powieść Andrzeja Ziemiańskiego, klasyfikowana często jako fantasy, choć według samego autora jest to science-fiction[potrzebne źródło]. Występuje w niej zarówno magia, jak i zaawansowana technologia. Powieść podzielona jest na trzy tomy, które ukazywały się w latach 2002–2004 nakładem wydawnictwa Fabryka Słów. Pierwsze dwa tomy nominowane były do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, jednak żaden z nich jej nie uzyskał. Drugi tom otrzymał w 2004 roku Nagrodę Nautilus.

Informacje wydawnicze:

Tom pierwszy (grudzień 2002) to 624 strony, tom drugi (listopad 2003) – 560 stron, zaś tom trzeci i ostatni (grudzień 2004) jest najkrótszy, liczy 416 stron. W 38. numerze miesięcznika „Science Fiction” (maj 2004) ukazał się zaginiony rozdział z tomu drugiego, który wskutek błędu nie znalazł się w książce. Ilustracje na okładkach wszystkich tomów są autorstwa Piotra Cieślińskiego, zaś ilustracje wewnątrz książek autorstwa Dominika Brońka.

Fabuła utworu

Główną bohaterką powieści jest Achaja – córka Archentara, jednego z siedmiu Wielkich Książąt królestwa Troy. Młodsza od niej macocha pragnie jedynie pozbyć się pasierbicy. Częściowo jej się to udaje, kiedy Achaja zostaje powołana do wojska, a jej oddział po walce z armią wrogiego cesarstwa Luan trafia do niewoli.

Równolegle opisywane są także przygody skryby Zaana i byłego galernika Siriusa, którzy parają się wszelkiego rodzaju oszustwami, oraz trzeci wątek opowiadający o czarowniku Meredicie, przypadkowo, jak się wydaje, wplątanym w boskie sprawy...

Ziemiański zapowiedział, że w przyszłości ukaże się kontynuacja przygód Achai, dziejąca się tysiąc lat później (co zresztą było zapowiedziane już w jednej z wcześniejszych części, kiedy to Meredith widzi Achaję w bardzo dalekiej przyszłości)

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie