Fantastyka - Niusy - lipiec-sierpień 2008

Antoni Kwapisz
07.09.2015

ZAJDLE 2007
Podczas uroczystej gali kończącej zielonogórski Polcon laureatami nagrody im. Janusza Zajdla za rok ubiegły okazali się: Jacek Dukaj (powieść „Lód’) i Wit Szostak (opowiadanie „Miasto Grobów. Uwertura”). Obu pisarzom serdecznie gratulujemy!
                                           GKF                                    


KRÓL ZNÓW STRASZY!
19 września w księgarniach ukaże się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka „Duma Key” – najnowsza powieść Stephena Kinga. To historia człowieka, który po dziwnym wypadku odkrywa u siebie niezwykły talent do malowania.
                                        wg.: www.gildia.pl

„MROCZNY RYCERZ” – ABSOLUTNYM REKORDZISTĄ JUŻ NA WEJŚCIU
    Nowa wersja zmagań Batmana z Jokerem pobiła rekord wpływów z jednego dnia wyświetlania (ponad 66 mln dolarów), a zaraz potem z jednego weekendu (ponad 155 mln) – co zwróciło niemal cały gigantyczny budżet filmu (185 mln); rekordowe były też zyski z m.in. pierwszych 10 dni (314 mln).
                                                    jpp

PRZESUNIĘTA POLSKA PREMIERA
    Zainteresowanie najnowszym filmem o Batmanie było na tyle duże, iż trafił on na nasze ekrany nie 22 – jak pierwotnie planowano – ale już 8 sierpnia. Jednocześnie już w pierwszy weekend sierpnia odbywały się projekcje przedpremierowe, m.in. we wszystkich trójmiejskich multipleksach (Multikino, Kinoplex, Cinema City, Silver Screen).
                                                     jpp

TRZECI „BATMAN”, PIERWSZE SPEKULACJE...
Po megasukcesie „Mrocznego Rycerza” – internet huczy od plotek na temat postaci, jakie miałyby pojawić się w trze-ciej odsłonie obecnej serii przygód Batmana, którą niezmiennie realizować ma Christoher Nolan. Najpierw świat obiegła informacja, iż Angelina Jolie przymierzana jest do roli Catwoman (w „Powrocie Batmana” tę postać zagrała Michelle Pfeiffer). Potem na obsadowej giełdzie pojawiły się nazwiska Johnny’ego Deppa i Philipa Seymoura Hoffmana; pierwszy z nich miałby wcielić się w rolę Zagadki (w „Batman Forever” Zagadkę zagrał Jim Carrey), zaś drugi – łączony jest z pos-tacią Pingwina (w „Powrocie Batmana” rolę tę kreował Danny De Vito).
                                       wg: www.gildia.pl   

NADZIEJA DLA SPARALIŻOWANYCH?
    Jak wiadomo – komórki nerwowe są jedynymi komórkami ludzkiego organizmu, które się nie odradzają. Jedynym wyjątkiem są jednak komórki glejowe w błonie śluzowej nosa. Ta zdolność jest im niezbędna przy konieczności nieustannej regeneracji nabłonka węchowego. Inna grupa naukowców pracuje nad pozyskaniem komórek macierzystych z tkanki skóry.
                                                    jpp

KOSZMAR POWRÓCI W SWE ĆWIERĆWIECZE
    W przyszłym roku minie 25 lat od premiery pierwszego „Koszmaru z Elm Street”. I na ten rok planowany jest wysokobudżetowy remake tego klasycznego już horroru. W nowej wersji rolę Freddy’ego Kruegera zagrać ma Billy Bob Thornton.
    Oby tylko ta – superwidowiskowa zapewne – produkcja nie zatraciła onirycznego klimatu oryginału...
                                        jpp                                   
KOLEJNA LEGALNA HYBRYDA
Władze brytyjskie wyraziły zgodę na kontrowersyjny eksperyment. Uczeni z an-gielskiego Uniwersytetu Warwick zamierzają tworzyć zarodki będące skrzyżowaniem człowieka i świni. Badania potrwają okrągły rok i mają pomóc w odkryciu sposobów leczenia wrodzonych wad serca u człowieka. To już trzecie tego typu pozwolenie wydane przez Urząd Płodności i Embriologii Człowieka (HFEA) – powołany w Wielkiej Brytanii w latach 90.; nadzoruje on kliniki leczenia bezpłodności oraz badania biotechnologiczne.
    wg: „The Times – Polska”

NIE LUBI CHŁOPCÓW W RAJTUZACH?
    Christian Bale zadeklarował, iż nie wyklucza wystąpienia w kolejnych częściach nowego cyklu filmowego o Batmanie; jedynym – ale absolutnie bezwzględnym! – warunkiem jest to, by w scenariuszach nie pojawiła się nawet wzmianka o postaci Robina.
                                                    jpp

SENSACYJNE ZNALEZISKO FILMOWE!
W argentyńskim Muzeum Filmu w Buenos Aires odnaleziono pełną wersję filmu Fritza Langa „Metropolis”. Kopia ta zawiera wiele scen, które do tej pory uznawano za bezpowrotnie zaginione. Ich wycięcie z dotychczas znanych kopii to dzieło producentów filmu, którym zaprezentowana w styczniu 1927 roku wersja Langa nie przypadła do gustu. Ostatecznie film wszedł do kin skrócony i przemontowany.
                                  wg: www.gildia.pl


 „WODNY NOBEL” DLA POLAKA
    Profesor Krzysztof Skóra, dyrektor Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego
w Helu, został laureatem Szwedzkiej Nagrody Bałtyku. Otrzymał ją, notabene jako pierwszy Polak, za wkład w ochronę naszego morza.
                                                    jpp
                                                  

POLSKI GATUNEK WELOCIRAPTORA
    W 1999 r. odkryto na pustyni Gobi szczątki welociraptora nieznanego dotąd gatunku. Teraz ów gatunek został przez belgijskiego naukowca Pascala Godefroit nazwany Velociraptor osmolskae – na cześć zmarłej w marcu polskiej paleontolog prof. Halszki Osmólskiej.
                                                     jpp

SESJA ZJĘCIOWA PIERWSZEJ PLANETY
    Merkury, z uwagi na zbyt bliskie położenie wobec Słońca, nie bardzo da się obserwować przez teleskopy. Poprzednia sonda, Mariner, przeleciała
w jego pobliżu trzydzieści lat temu. Wykonane przez nią fotografie charakteryzowały się dokładnością ok. 1 km/piksel. Tym cenniejsze są, prawie dziesię-ciokrotnie dokładniejsze, zdjęcia przysyłane obecnie przez sondę Messenger.
                           jpp

DUBELTOWY POWRÓT FUNKY’EGO?
    Podczas konwentu Awangarda odbyło się spotkanie
z Bogusławem Polchem, prowadzone przez Macieja Parowskiego. Obaj autorzy cyklu „Funky Koval” podzielili się dwiema sensacjami: być może powstaną zarówno dalsze części tego komiksu – jak też jego hollywoodzka ekranizacja.
                                wg: Aleja Komiksu


„MADAME TUTLI-PUTLI” WYGRAŁA ZE SWYMI DEMONAMI
    Ten kanadyjski film Chrisa Lavisa i Maćka Szczerbowskiego zdobył główną nagrodę Srebrnego Pegaza podczas międzynarodowego konkursu filmów animowanych, który towarzyszył I Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Animowanych „Animator 2008” w Poznaniu. W konkursie uczestniczyły 72 filmy
z dwudziestu krajów świata.
                                                    jpp

EWOLUCJA NA NASZYCH OCZACH?
Diabeł tasmański, którego średnia długość życia uległa w ostatnich latach znacznemu skróceniu z powodu nękającego ten gatunek raka pyska, zaczął się rozmnażać w wyraźnie młodszym wieku – twierdzą australijscy naukowcy z uniwersytetu na Tasmanii.
                            jpp


KOLEJNY HISTORYCZNY PRZESZCZEP
    Lekarzom z monachijskiej kliniki udało się przeprowadzić przeszczep obu rąk. Jeszcze nikt przed nimi nie dokonał tej sztuki. Operacja 54-letniego pacjenta, który przed sześcioma laty stracił w wypadku obie ręce, trwała dwa dni.
                                                    jpp


POWSTAJE CENTRUM NAUKI „KOPERNIK”
    Budowa usytuowanego na warszawskim Powiślu obiektu ruszyła w ostatnim tygodniu lipca, zakończona ma zaś być w roku 2010. Udostępnione w nim zostaną interaktywne urządzenia do nauki poprzez zabawę (umożliwiające samodzielne przeprowadzanie eksperymentów) oraz nowoczesne planetarium, a także – galeria sztuki.
                                                    jpp

PLANETOIDA RAFAEL NADEL
    Dla uczenia słynnego tenisisty rodem z Majorki – tamtejsi naukowcy nadali jego imię odkrytej pięć lat temu planetoidzie znajdującej się między Marsem a Jowiszem.
                                    jpp

MARSJAŃSKIE SZPARAGI?
Próbka gleby zebrana z powierzchni planety przez sondę kosmiczną NASA Phoenix wprawiła naukowców w osłupienie. Ze wstępnych analiz wynika bowiem, że marsjański grunt teoretycznie byłby idealny dla niektórych warzyw lubiących lekko zasadowe środowisko. Jego maleńką grudkę (centymetr sześcienny) zdjęło z po-wierzchni Marsa  ramię robota. Potem na pokładzie sondy została ona zmieszana
z wodą – dla uzyskania czegoś w rodzaju marsjańskiego błota, nadającego się do analizy chemicznej. Podczas jednego z eksperymentów na pokładzie sondy podgrzano glebę do temperatury 982 stopni Celsjusza, wskutek czego wydzieliła się para wodna. To by oznaczało, że badany fragment planety przynajmniej kiedyś miał kontakt z wodą (choć nikt nie potrafi powiedzieć, kiedy to było, ani ile wody się tam znajdowało); ale nie wątpi w to William Boynton z University of Arizona, który przeprowadzał testy (nie wyklucza też, że mogła ona przybyć wraz z cząsteczkami pyłu z innej części planety). Innymi minerałami wykrytymi w próbce były magnez, sód, potas oraz jony chlorków – co przypomina skład ziemi występującej na Antarktydzie.
                                                jpp


SENSACJA PALEONTOLOGICZNA W POLSCE
Zespół badaczy odnalazł świetnie zachowane fragmenty szkieletów w cegielni
w Lisowicach (województwo dolnośląskie). Skamieniałe szczątki zwierząt po wnikliwej analizie okazały się wyjątkowe. Należą do teropoda, jednego z najstarszych na świecie dinozaurów, oraz dicynodonta, najmłodszego z dotąd poznanych wielkich gadów ssakokształtnych.
                                          wg: „National Geographic”

ZMARŁ ISAAC HAYES
Czarnoskóry aktor i piosenkarz, którego kinomani zapamiętają jako odtwórcę roli Księcia w filmie „Ucieczka
z Nowego Jorku” oraz autora nagrodzonej Oscarem piosenki
z filmu „Shaft”; w ostatnich latach swojego życia związany był z serialem „South Park”, w którym podkładał głos postaci szkolnego kucharza – Jerome’a „Chefa” McElroya. Miał 65 lat.
                                wg: www.gildia.pl

                                                                       

O OSIEM MIESIĘCY PÓŹNIEJ
Wytwórnia Warner Bros poinformowała o przeniesieniu premiery filmu „Harry Potter i Książe Półkrwi” z 21 listopada tego roku na 17 lipca roku przyszłego. Powodem są podobno względy czystko merkantylne.
                                                jpp

REBELKA W „SFINKSIE”
8.VIII. w tej sopockiej galerii odbył się wernisaż wystawy Jakuba Rebelki – od dawna mistrza komiksu udergroundowego, a od niedawna absolwenta gdańskiej ASP.
Możemy tu dodać, iż młodzieńcze plansze tego artysty znajdują się również w wydanym przez GKF („Komiks – Czerwony Karzeł” #3) remake’u komiksu „Na tropie wampiurów”.
                                        red. 

STARSZA NASZA RASA NIŹLI SIĘ PRZYPUSZCZA?
    Życie na Ziemi powstało być może o 500 mln lat wcześniej niż dotychczas sądzono. Dowodzić tego mogą badania australijskich minerałów pochodzących z pierw-szych okresów istnienia naszej planety. W diamentach i graficie z cyrkonów pochodzących sprzed 4,25 mld lat naukowcy ze Szwecji i Australii odnaleźli lekkie izotopy węgla, które mogły powstać w wyniku fotosyntezy. Chodzi tu o węgiel C-12, który może (ale nie musi!) być śladem życia. Najstarsze dotychczas znane ślady życia odnaleziono na Grenlandii; pochodziły one sprzed 3,7 mld lat.
                                                    jpp

GDYŃSKI MONOPOL
Gdynia, jako jedyne polskie miasto, trafiła na pierwszą międzynarodową planszę do gry „Monopoly – Here and Now: The World Edition”. Znalazła się wśród 22 miast, których nazwy wybrano (obok m.in.: Montrealu, Rygi, Kapsztadu, Belgradu, Paryża, Jerozolimy, Hongkongu, Pekinu, Londynu, Nowego Jorku). Ponadto w grze pada nazwa warszawskiego portu lotniczego Okęcie. Polskie akcenty będą więc promowane w 50 krajach i w 37 językach.
                        jpp                                   
SZTURMOWCY W „ŁAŹNI”
    Ostatni piątek sierpnia w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej upłynął pod znakiem otwarcia wystawy związanej z tegoroczną Transfotografią. Zobaczyć można było m.in. prace francuskiego fotografika Cedrica Delsaux – przestawiające postacie
z gwiezdnej sagi w plenerach Paryża i Lille.
                                                    jpp

UZUPEŁNIENIE
    Całostronicowy rysunek, którym zilustrowaliśmy życzenia urodzinowe w poprzed-nim numerze, wykonał swego czasu Przemek Truściński; rozpoznał go i powiadomił nas inny rysownik komiksowy – Tomek Mering. Przepraszamy i dziękujemy!
                                                    red.

 

Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie