Fantastyka - Niusy - luty 2008

PIERWSZY UKŁAD PODOBNY DO NASZEGO?
    Od czasu historycznego odkrycia prof. Aleksandra Wolszczana – astronomowie naliczyli już dobre ćwierć tysiąca obcych planet. Są to jednak gazowe giganty, przeważnie tzw. „gorące jowisze” (krążące bardzo blisko macierzystych gwiazd). Natomiast wokół, odkrytej niedawno przez zespół prof. Andrzeja Udalskiego, gwiazdy OGLE-2006-BLG-109 amerykańscy naukowcy wypatrzyli, dzięki metodzie mikrosoczewkowania grawitacyjnego, dwie masywne planety oddalone od samej gwiazdy mniej więcej jak nasz Jowisz i Saturn. Byłoby więc miejsce dla małych planet skalistych! Dzisiejsze teleskopy nie potrafią ich jeszcze dostrzec – ale taka możliwość jest w pełni prawdopodobna…
                                                        jppTYM RAZEM TO NIE PRIMA APRILIS…
Swego czasu zamieściliśmy w „Informatorze” primaaprilisowy żart, że ówczesny minister oświaty wycofuje z lektur szkolnych wszelakiej maści fantastykę. Żart ów zacytowało sporo portali internetowych, stał on też inspiracją do felietonu znanego pisarza. A tu okazuje się, że po raz kolejny „życie  przerosło kabaret”. Uaktualniona wersja serii znakomitych podręczników do języka polskiego „To lubię” nie znalazła bowiem uznania w oczach MEN. Powód: książki nie są dość patriotyczne i „zawierają propagandowe treści ekologiczne”. Co gorsza – w treści czytanek są „wiedźmy, hobbity, muminki, trolle, czary, (...) smoki (bardzo dużo smoków)”; a jak wiadomo – jest to „najgorsza forma krzewienia obskuranckiego neopoganizmu”.
                                                        red.

BLU-RAY UGRUNTOWUJE ZWYCIĘSTWO TAKŻE NA STARYM LĄDZIE
Jak poinformowała niedawno organizacja Blu-ray Disc Association European Promotions Committee - w Europie filmy na nośniku blu-ray znalazły już ponad 2 miliony nabywców. To kolejny milion nośników w dorobku tego formatu; co ciekawe – pierwszy padł zaledwie dwa miesiące temu.
wg: www.gildia.plROPA I GAZ MOGĄ OKAZAĆ SIĘ ODNAWIALNE?
    W szkole uczyliśmy się zawsze, iż oba te zasoby energetyczne są pochodzenia organicznego. To teoria obowiązująca obecnie, ale – nie jedyna. Alternatywna hipoteza jest odwrotna: węglowodory tworzą się ze związków nieorganicznych w głębinach Ziemi, a ta naturalna rafineria działa bez przerwy! Podobne tezy stawiali już Łomonosow, Mendelejew czy Bertholet. Zmarły kilka lat temu Thomas Gold twierdził, iż „węglowodory to nie biologia przetworzona przez geologię, ale geologia przetworzona przez biologię”. W swej książce „Głęboka, gorąca biosfera” pisał o świecie podziemnego życia, czerpiącego energię nie ze Słońca, ale z gorąca wnętrza Ziemi (przy czym masa owej nieodkrytej biosfery miałaby przerastać łączną masę roślin, grzybów i zwierząt na powierzchni). Pośrednim dowodem na prawdziwość tych twierdzeń było odkrycie
w głębinach oceanów, wokół gorących źródeł, życia tak różnego od naszego, jakby pochodziło ono z innej planety: opartego nie na fotosyntezie, ale na chemosyntezie. Cała życiodajna energia pochodzi z wypływów przepełnionych metanem i siarczkami gorących wód wulkanicznych, które są pożywieniem bakterii stanowiących podstawę piramidy pokarmowej tego świata. Te i inne (np. obecność ropy naftowej w miejscach,
w których teoretycznie nie powinno jej być) obserwacje nie dowodzą jeszcze prawdziwości alternatywnej teorii – ale czynią ją całkiem prawdopodobną.
                                                              jpp

MAŁE ZWIERZĄTKO – DUŻE ODKRYCIE
    W górach Tanzanii odkryto nieznany gatunek ssaka: szesnastego przedstawiciela rodziny ryjoskoczków. Nie jest to zresztą pierwszy „nowy” gatunek odkryty w XXI wieku.
                                             jpp

DUBELTOWY AS EPIKU!
Multimedialna gra „Wiedźmin”, inspirowana prozą Andrzeja Sapkowskiego, zwyciężyła w dwóch kategoriach: „Najlepsza gra na PC” oraz „Wydarzenie Roku 2007”.
                                                    jpp

KOLEJNY KOMIKSOWY FILM
Warner Bros. poinformował o wznowieniu prac nad obrazem „Liga Sprawiedliwości”. Ich tempo ma być na tyle szybkie, by wszedł on na ekrany kin w 2009 roku.
                                                wg: www.gildia.pl

POWSTANIE GDAŃSKIE MUZEUM GUENTERA GRASSA
Kolekcja grafik i rzeźb noblisty, księgarnia i być może pracownia, z której twórca korzystałby podczas swych wizyt w Gdańsku, znajdą się w Muzeum Grassa. Placówka przy ul. Szerokiej zostanie otwarta w przyszłym roku. „Tu się urodził, o tym mieście pisał, nam ofiarował swoje prace. Tu powinno znaleźć się jego muzeum, gdzie stale eksponowane byłyby prace Grassa” – mówi Anna Czekanowicz z gdańskiego Urzędu Miasta, pomysłodawczyni projektu.
wg: www.gazeta.pl

TICHY W MP3
    W kontynuowanej przez „GW” kolekcji „Mistrzowie Słowa” można było nabyć „Kongres futurologiczny” Stanisława Lema – czytany przez Adama Ferencego.
                                                           jpp
                                                                  

„ZEMSTA MALTAZARA”
    Luc Besson jednak nie odszedł zza kamery: nowe przygody Artura, Selenii
i Betamesza będą mieć kinową premierę na początku grudnia przyszłego roku.
                                                        jpp

70-LECIE ŚMIERCI AUTORA „REMUSA”
    11 lutego minęło 70 lat od śmierci Aleksandra Majkowskiego – kaszubskiego społecznika i pisarza, autora fantasmagorycznej powieści „Żece i przigode Remusa”.
                                                                                             jpp


WIELKA KLASYKA W MAŁYM DYMKU
Brytyjskie wydawnictwo SelfMadeHero wyda wiosną br. komiksową adaptację „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa. Notabene jej twórcami jest dwoje polskich artystów: Andrzej Klimowski i Danusia Szejbal. Będzie to zresztą pierwszy z albumów w serii „Eye Classics”; w zapo-wiedziach są także komiksy wg „Procesu” Kafki, „Portretu Doriana Graya” Wilde’a, „Kruka” Poego, „Doktora Jekylla i pana Hyde’a” Stevensona
– a nawet „Zbrodni i kary” Dostojewskiego.
jpp

ENGLUND I GOGOL
    Robert Englund przymierza się do ekranizacji opowiadania grozy Michała Gogola „Wij”. W obsadzie przewidywany jest m.in. on sam oraz Christopher Lee. To będzie już trzeci film wyreżyserowany przez etatowego odtwórcę postaci Freddy’ego Kruegera.
                                                        jpp

3D DOTARŁO WRESZCIE DO TRÓJMIASTA!
W Kinopleksie, od ostatniego (i dodatkowego) dnia lutego, rozpoczęły się stałe seanse w technice trójwymiarowej. Na początek został zaprezentowany pełnowymiarowy "Beowulf".
jpp

INDY W LATACH PIĘĆDZIESIĄTYCH
    Ukazał się już oficjalny trailer 4. części przygód niekonwencjonalnego archeologa – dostępny m.in. na zaprzyjaźnionych z nami serwisach internetowych (Nowa Gildia, Zakazana Planeta). Przypominamy – jedynie z czystego obowiązku, bo pewnie wszyscy Czytelnicy „Informatora” już od dawna odliczają dni! – że film „Indiana Jones
i Królestwo Kryształowej Czaszki” mieć będzie swą premierę 22 maja br.
                                                        jpp

POOSCAROWE IMPRESJE
    Triumfatorami gali okazali się bracia Coen. Po raz kolejny statuetka wymknęła się Deppowi. Wajda niestety Oscara nie dostał, nie doceniono też fenomenalnych zdjęć Kamińskiego. Triumfuje za to Se-Ma-For, po raz drugi od czasów Rybczyńskiego.
A my nie będziemy się tu bawić w znane już wszystkim zestawienia. Prezentujemy za to fotkę naszego byłego Klubowicza
i aktualnego Korespondenta, a jednocześnie współtwórcę oscaro-wych efektów specjalnych do „Złotego kompasu”!
                                                                              red.


FILMOWY „HOBBIT” ZAGROŻONY?
    Z uwagi na dość swobodne interpretowanie przez wytwórnię New Line Cinema umów finansowych ze spadkobiercami Tolkiena – ci ostatni zagrozili cofnięciem swej zgody na nakręcenie prequela „Władcy Pierścieni”.
                                                        jpp
                       
MULTIMEDIALNY „WIEDŹMIN” BĘDZIE DOSZLIFOWANY
CD Projekt RED informuje, że w maju tego roku wydana zostanie zupełnie nowa, poprawiona (w oparciu o sugestie klientów) wersja „Wiedźmina” – gry uznanej przez szerokie grono graczy i przedstawicieli mediów za najlepszą grę RPG roku 2007!
                                                    jpp

CIEŃ VADERA NAD EUROPĄ
Wysoki na 26 metrów balon w kształcie hełmu Dartha Vadera unosił się niedawno nad centrum Brukseli. Była to zapowiedź wystawy poświęconej sadze George’a Lucasa, która dotarła właśnie do Belgii. Balon (którego autorem jest zresztą Belg – Benoit Lambert) latał już m.in. nad Holandią, Anglią
i Francją; w dalszej kolejności poleci do Szwecji. Wystawa poświęcona gwiezdnej sadze przyciągnęła dotąd prawie milion gości. Znajduje się na niej 300 eksponatów związanych
z „Gwiezdnymi wojnami”: kostiumy, rekwizyty, a nawet myśliwiec Naboo N-1 naturalnej wielkości.
                                        jpp

BUŁHAKOW NIEUSTANNIE INSPIRUJE FILMOWCÓW
Najbardziej rozchwytywany ostatnimi czasu polski twórca filmów animowanych – Mariusz Wilczyński – rozpoczyna prace nad przeniesieniem na ekran „Mistrza
i Małgorzaty”. Do współpracy przy adaptacji zaprosił Tomasza Stańkę (muzyka), Pawła Edelmana (zdjęcia) oraz Andrzeja Chyrę (głos). Zaplanowanej na 40 minut animacji możemy spodziewać się w grudniu 2011 roku.
                                                wg: www.gildia.pl

PO LICZNYCH KONTYNUACJACH – REMAKE?
Jak donosi serwis Cinema Blend – amerykański aktor Michael Rosenbaum przymierzany jest do roli Freddy’ego Krugera w planowanym remake’u „Koszmaru
z ulicy Wiązów”. Aktor w ostatni weekend miał podobno spotkać się z Michaelem Bayem – producentem i reżyserem planowanego obrazu – i negocjować z nim udział w filmie. Wiadomość ma charakter nieoficjalny. Twórcy Cinema Blend spekulują, iż rzeczone spotkanie równie dobrze mogło dotyczyć udziału Rosenbauma w przygo-towywanej przez Baya kontynuacji filmu „Transformers”.
                                          wg: www.gildia.pl

                                         
ROY SCHEIDER NIE ŻYJE
    Ten popularny amerykański aktor (m.in. „Od siedmiu wzwyż”, „Francuski łącznik”, „Maratończyk”, „Szczęki”, „Cały ten zgiełk”, „2010”) zmarł 10 lutego br.; miał 75 lat.
                                            jpp

Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Poradniki
Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.