TELEWIZYJNE PRZYGOTOWANIE
DO KINOWEJ PREMIERY
TVP przypomniała, tydzień po tygodniu, trzy pierwsze części filmowych przygód Indiany Jonesa.
jpp
NAZYWAM SIĘ MILION.PL
W maju br. zarejestrowana została milionowa domena narodowa (galeria.radom.pl); oprócz Polski jest już 15 krajów na świecie, w których liczba narodowych adresów przekroczyła tysiąc tysięcy.
jpp
ROZSZERZONY „WIEDŹMIN” NA KONIEC LATA?
Zmodyfikowana wersja tej popularnej gry multimedialnej – najprawdopodobniej ukaże się na przełomie sierpnia i września.
jpp
TAJNIACZYŁ SIĘ PRZEZ CAŁY XX WIEK
Powrót nadrzewnego szczura; i to po 112 latach! Zespół naukowców natknął się w filipińskim parku narodowym na zwierzę z gatunku Carpomys melarunus – po raz pierwszy od roku 1896.
jpp
„UBIK” – PIERWSZY KLAPS ZA ROK?
„Ubik” Philipa K. Dicka, uznany przez magazyn „Time” za jedną ze stu najważniejszych anglojęzycznych powieści XX wieku, ma szanse trafić na ekran. Prawa do adaptacji książki, o której filmowej wersji mówi się od lat, trafiły właśnie w ręce Celluloid Dreams – charyzmatycznego studia mającego na koncie m.in. takie tytuły, jak komiksowe „Persepolis” czy oniryczny „Stroiciel Trzęsień Ziemi”.
jpp
KOMIKSOWA AUTOBIOGRAFIA
8 maja, w warszawskim kinie Muranów, odbyła się konferencja podsumowująca zorganizowany przez „Gutek Film” i redakcję „Wysokich Obcasów” konkurs na komiks autobiograficzny. Impulsem do jego ogłoszenia była premiera znakomitego filmu „Persepolis”. Obecni na konferencji podkreślili bardzo wysoki poziom konkursu oraz zaskakującą różnorodność prac (zarówno tematyczną, jak i plastyczną). Jurorzy opowiadali o tym, jak trudno było się zdecydować na wybór zwycięzcy. Oprócz przyznania Grand Prix (Artur Dziedzic, „Bez tytułu”) postanowiono wyróżnić aż 21 innych komiksów. Część z nich przez miesiąc była publikowana na łamach „Wysokich Obcasów” (10 maja ukazał się zwycięski komiks). Ponadto redakcja tygodnika czyni starania, by wszystkie wyróżnione prace opublikować w albumie, który miałby się ukazać we wrześniu tego roku.
wg: www.gildia.pl
LEM, NIAKAS, JACASZEK
17 maja, w sopockim Dworku Sierakowskich, muzyk Michał Jacaszek zaprezentował swój artystyczny projekt „Lem Konzept”: grał swoje kompozycje do czytanych przez aktora Niko Niakasa fragmentów „Bajek robotów” Stanisława Lema.
jpp
WEJHEROWSKIE ROZGRYWKI
24 maja w WCK rozegrany został kolejny turniej gry bitewnej Warhammer.
jpp
W STRONĘ SŁOŃCA
NASA planuje kosmiczną misję, która ma dokładnie zbadać Słońce. Nowa sonda ma dotrzeć bliżej naszej gwiazdy niż jakakolwiek wcześniejsza misja. Opracowanie sondy do misji Solar Probe zostało zlecone Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory. Wykonano wstępne analizy koncepcyjne i projektowe, kolejnym etapem będzie zaprojektowanie i zbudowanie sondy kosmicznej. Wystrzele-nie jej z Ziemi zaplanowano na 2015 r. Sonda będzie badać strumienie naładowanych cząstek, które Słońce wyrzuca w przestrzeń, koronę słoneczną oraz powstawanie wiatru słonecznego. Aby dostać się na odpowiednią orbitę w pobliże Słońca – sonda Solar Probe wykona aż siedem przelotów w pobliżu Wenus w ciągu siedmiu lat. Docelowo sonda ma znaleźć się zaledwie 6,6 miliona kilometrów od Słońca (to zaledwie kilka średnic naszej gwiazdy). Do budowy sondy zostaną użyte technologie osłon chroniących przed wysokimi temperaturami – sprawdzone w misji Messenger, której zadaniem jest badanie Merkurego. Koszt misji wyniesie 750 milionów dolarów. Laboratorium APL ma już spore doświadczenie w budowie sond kosmicznych badających związki między Słońcem a Ziemią.
wg: www.wp.pl
EUROPA CHCE SIĘ UNIEZALEŻNIĆ OD AMERYKANÓW I ROSJAN
Niemiecka agencja kosmiczna oraz koncern EADS wyszły z inicjatywą opracowania załogowej wersji bezzałogowego transportowca ATV, który po raz pierwszy w tym roku dostarczył zapasy do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konieczne byłoby zaprojektowanie systemu podtrzymywania życia oraz modułu powrotnego. Za pięć lat mogłaby powstać wersja testowa; pierwszy lot załogowy możliwy byłby ok. 2017 roku.
jpp
SIUDMAK I VERDI
Opera Wrocławska zamówiła u Wojciecha Siudmaka plakat do czerwcowej premiery „Otella”.
jpp
„LÓD” I „NIKE”
Nowa powieść Jacka Dukaja znalazła się wśród dwudziestki utworów nominowanych do tej najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej.
jpp
NARODZINY SUPERNOWEJ
Satelita Swift zarejestrował przypadkiem pięciominutowy błysk promieni Roentgena w galaktyce NGC2770. W najnowszym numerze „Nature” astronomowie twierdzą, że po raz pierwszy byli świadkami początków eksplozji supernowej.
wg: www.gazeta.pl
GDAŃSKIE METROPOLIS
Na Ołowiance, nieopodal Filharmonii Bałtyckiej, odbyła się 23 maja projekcja „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku; i to w wer-sji maksymalnie zbliżonej do pierwotnej wizji artysty – drastycznie pozmienianej potem przez cenzurę, producentów i dystrybutorów. Nową (graną na żywo!) muzykę do tego arcydzieła kina niemego skomponował Abel Korzeniowski.
jpp
PREMIERA „T4” – ROK PO PREMIERZE „IJ4”
22 maja 2009 r. do kin wejdzie „Terminator 4”; wiadomo już, że w całej nowej trylogii rolę Johna Connora zagra Christian Bale.
jpp
LEPIEJ BY SIĘ POKAJALI
ZA SWE PRAWDZIWE WYCZYNY!
Rosyjscy komuniści oburzeni są czwartą częścią kinowych przygód „Indiany Jonesa”. Czyżby fikcyjne poszukiwanie Kryształowej Czaszki bardziej im doskwierało niż zagłodzenie chłopów, zsyłki i łagry, sojusz z Hitlerem, mordowanie jeńców wojennych, zbrodnie sądowe?
jpp
MARSJAŃSKI POTWÓR ZROBIŁ SOBIE WAKACJE?
Sondzie kosmicznej Phoenix udało się szczęśliwie wylądować na Czerwonej Planecie.
Głównym celem misji jest sprawdzenie, czy podbiegunowy lód występował kiedyś w stanie płynnym – i czy nie ma w nim jakichś żywych mikroorganizmów.
jpp
POLSKIE „ARESOCHODY”?
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad pojazdem mogącym wozić w przyszłości astronautów po powierzchni Czerwonej Planety, zaś na Politechnice Warszawskiej przygotowywany jest projekt bezzałogowego łazika marsjańskiego. Może któryś z nich doczeka się pełnej realizacji i prak-tycznego wykorzystania…
jpp
TYDZIEŃ LEMOWSKI W TULUZIE
Wystawa rysunków Stanisława Lema, pokazy filmowych adaptacji jego prozy, dedykowane mu koncerty, liczne wykłady i dyskusje o jego twórczości – to niektóre atrakcje trwającego w Tuluzie tygodnia poświęconego słynnemu polskiemu pisarzowi i myślicielowi.
W tym roku siedemnasty już Tydzień Polski w Tuluzie jest dedykowany Stanisławowi Lemowi. Miłośnicy jego twórczości mogą zobaczyć na wystawie 22 rysunki jego autorstwa, udostępnione przez byłego sekretarza Lema, Wojciecha Zemka. Licznych słuchaczy przyciągnęły też koncerty muzyki dedykowanej pisarzowi, wśród nich utwory Krzysztofa Meyera, autora opery „Cyberiada” z lib-rettem opartym na tym zbiorze opowiadań. W programie sesji znalazły się przegląd filmowych adaptacji prozy pisarza, wśród nich dwie ekranizacje „Solaria” – rosyjska Andrieja Tarkowskiego (1972) i amerykańska Stevena Soderbergha (2002) – oraz telewizyjny film Andrzeja Wajdy „Przekładaniec” (1968). Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykłady i dyskusje, m.in. o problematyce utopii
i wątku Golema w twórczości pisarza.
Tydzień twórczości Lema zorganizowała sekcja polonistyczna Uniwersytetu Toulouse II-Le Mirail oraz Stowarzyszenie Tydzień Polski w Tuluzie.
wg: www.wp.pl
JUŻ NIE TYLKO Z KRAKOWA
Wydawnictwo Literackie poinformowało, iż odstępuje od wyłącznego wydawania na polskim rynku utworów Stanisława Lema.
jpp
WIELKI TURNIEJ WIEDZY O HARRYM POTTERZE
Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie zorganizowała go 30 maja dla dzieci
i młodzieży. jpp
HOUSTON, MAMY (ŚMIERDZĄCY) PROBLEM!
31 maja wystartował prom Discovery – mający dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną części zamienne do zepsutej toalety (która musi wszak działać
w warunkach zerowego ciążenia!); tymczasem Rosjanie budują już na zamówienie NASA nową toaletę.
jpp
SYDNEY POLLACK NIE ŻYJE
Reżyser takich filmów, jak „Czyż nie dobija się koni?”, „Jeremiah Johnson”, „Trzy dni Kondora”, „Tootsie”, „Pożegnanie
z Afryką”, „Hawana”, „Firma” – zmarł w Los Angeles 26 maja br. Miał 73 lata.
jpp
Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki