Fantastyka - Niusy - wrzesień 2008

Marek Szydełko
07.09.2015

„NIKE” BEZ „LODU”
    Wśród finalistów tej najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej – nie znalazła się niestety najnowsza powieść Jacka Dukaja.
                                                        jpp

PO „INDIANA JONESIE” – „GWIEZDNE WOJNY”
    Program 2 TVP przypomina w weekendy wszystkie części gwiezdnej sagi George’a Lucasa – w kolejności epizodów I-VI. Tym razem ma to związek z kinową premierą animowanych „Wojen klonów”.
                                                        jpp

WYPASIONY POWRÓT SUPERHITU
    W drugiej dekadzie września (16 – USA; 19 – reszta świata, w tym Polska) ukazała się Edycja Rozszerzona multimedialnej gry „Wiedźmin”.
                                                        jpp


„SOUTH PARK” NA CENZUROWANYM (W ROSJI)
Rosyjscy prokuratorzy chcą zakazać emisji „South Parku”. „– Dostaliśmy wiele skarg od widzów. To ekstremizm w czystej postaci” – wyjaśniali publicznie. I nie żartowali. Popularna amerykańska kreskówka dla dorosłych może zniknąć z tele-wizyjnych ekranów. Szykuje się więc, że to właśnie Rosjanie ostatecznie zabiją Kenny’ego. Za to ZSRR wydaje się wiecznie żywy!
                                                    wg: www.deser.pl

DO CZTERECH RAZY SZTUKA
Raczkujący prywatny przewoźnik kosmiczny, firma SpaceX, ma powody do świętowania - po serii porażek czwarty lot Falcona 1 w końcu skutecznie wyniósł na orbitę makietę satelity. Uważa się, że sukcesy tego typu prywatnych przedsięwzięć mogą zrewolucjonizować rynek lotów kosmicznych, poten-cjalnie obniżając koszta wyniesienia 1 kg na orbitę o rząd wielkości.
     mader

DWULECIE UNIKATOWEJ PLACÓWKI KULTURALNEJ
W dniu 26 września, w kameralnym gronie i przy znakomitych słodkościach, Pracownia Komiksowa na Suchaninie (filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku) obchodziła swe drugie urodziny. Gratulacje – i najlepsze życzenia!
                                                        jpp

MIAŁ OBSERWOWAĆ NIE TYLKO GWIAZDY?
Profesor Aleksander Wolszczan przyznał się do kontaktów z peerelowską Służbą Bezpieczeństwa – oświadczając jednocześnie, iż „nigdy nikomu nie zaszkodził”.
Przypomina się tu fragment dialogu z pewnego komiksu rysowanego w połowie roku 1987: „...czy jesteś całkowicie pewien, że polujesz tylko na własną rękę –
i wyłącznie na upiory?”...
                                                                         jpp   
                   
MACHINA KOŃCA – CZY POCZĄTKU ŚWIATA?
    10 września rano ruszył jeden z największych eksperymentów w dziejach fizyki: w CERN pod Genewą uruchomiony został akcelerator LHC (Wielki Zderzacz Hadronów) – kosztująca 8 mld dolarów 27-kilometrowa rura rozpędzająca protony niemal do prędkości światła  i powodująca ich czołowe zderzenia z siłą dotąd w labo-ratoriach niespotykaną. Naukowcy mają nadzieję, iż  w tych kolizjach na ułamek sekundy stworzą się nieznane jeszcze cząstki materii (np. hipotetyczna cząstka Higginsa, niewidoczna ciemna materia, miniaturowe czarne dziury, jakieś zupełnie zaskakujące „dziwadełka”). Wyniki eksperymentu będzie analizować 7 tys. fizyków z kilkudziesięciu krajów (w tym ponad 300 z Polski); pierwszych rewelacji można się jednak spodziewać najwcześniej w przyszłym, gdyż  z uwagi na awarie – LCH został wyłączony do wiosny.
                                                        jpp

ZUPEŁNIE INNY „BATMAN”?
Sylvester Stallone to wymarzony kandydat Franka Millera do głównej roli w ewentualnej ekranizacji albumu komiksowego „Powrót Mrocznego Rycerza”, w którym emerytowany Batman powraca, by po raz ostatni zmierzyć się ze złem. „- Uwielbiam Rocky’ego Balboa. Cierpiący bokser przypomina  mi Batmana w ‘Powrocie Mrocznego Rycerza’” – powiedział Miller dziennikarzowi „LA Times”. Dodał też, iż odpowiadają mu usta oraz pochmurna mina Stallone’a – i już widzi aktora w masce Batmana. O realizacji „Powrotu Mrocznego Rycerza” mówi się w Hollywood od jakiegoś czasu. Na razie jednak ów film pozostaje w obszarze spekulacji.
                                                    wg: www.gildia.pl

SŁOŃCE – REAKTYWACJA
    Satelita SOHO zauważył pierwszą od dawna plamkę na tarczy naszej gwiazdy; wskazuje to na początek 11-letniego cyklu aktywności.
                                                        jpp
                                   
3 FESTIWAL FILMÓW POPULARNONAUKOWYCH
    ...odbył się w auli Wydziału Zarządzania UG w Sopocie w dniach 25-26 września.
                                                        jpp
                                                                                

MERCEDES LEMA
27-letni mercedes, który należał do Stanisława Lema, został sprzedany na internetowej aukcji dobroczynnej za ponad 50 tys. zł. Aukcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do licytacji włączyło się 61 osób. Samochód, z benzynowym silnikiem 2,8 l o mocy 185 KM i z przebiegiem 109 tys. km, przekazała na aukcję rodzina zmarłego w 2006 roku pisarza. Lem kupił auto w Berlinie Zachodnim wiosną 1981 roku. Mercedes był regularnie serwisowany w auto-ryzowanym warsztacie w Berlinie Zachodnim. Wielokrotnie przekraczał granicę pomiędzy Wschodem a Zachodem. Jego właściciel wykorzystywał go do przewożenia dóbr nieosiągalnych w ówczesnej Polsce – do których zaliczały się produkty takie jak szynka w puszkach czy papier toaletowy; jednocześnie za oparciem tylnej kanapy przemycana była „Kultura” paryska i inne pisma emigracyjne (aby wydobyć potem te niewielkie książeczki – specjalne miniaturowe wydania, przeznaczone do przemytu na terytorium PRL – autor „Dzienników gwiazdowych” zaopatrzył się w sklepie medycznym w... szczypce porodowe).
                                                wg: www.wp.pl

DEBEŚCIAKI CZY FARCIARZE?
    Powszechnie wiadomo, że panowanie dinozaurów zakończyło się podczas najsłynniejszego (acz nie największego) wymierania gatunków 65 mln lat temu. Jednak z nimi wiążą się jeszcze dwa inne wielkie wymierania: 228 i 200 mln lat temu. Ale te akurat wymierania gatunków otworzyły drogę do tronu dinozaurom właśnie! Dinozaury pojawiły się dziejach Ziemi jakiś 230 mln lat temu, jako jedna z grup tzw. gadów naczelnych (archozaurów). Obok nich żyli poprzedni władcy lądów (gady ssakokształtne) oraz gady naczelne z grupy Crurotarsi (blisko spokrewnione z kro-kodylami). Zwycięstwo dinozaurów w walce o władzę wydawało się paleontologom czymś oczywistym. Ale teraz, na łamach „Science”, brytyjscy i amerykańscy uczeni stawiają tezę, że dinozaury miały po prostu więcej szczęścia niż ich dalecy kuzyni. Argumentują to m.in. tym, iż różnorodność gatunków w grupie Crurotarsi była wtedy nieporównanie większa. Nie wszystkich badaczy to jednak przekonuje – kontrargumentami „konserwatystów” są np. zmiana klimatu (bardziej ciepły i uchy sprzyjał dinozaurom) czy ustawione pod ciałem – a nie rozstawione na boki – kończyny (dinozaury zużywały w biegu mniej energii niż ich konkurenci).
                                                        jpp



PRZEDLEGENDZIE
    Powstanie prequel niedawnej ekranizacji „Jestem legendą”. W filmie zobaczymy ostatnie dni ludzkości przed atakiem tajemniczego wirusa, który zamienił mieszkańców Ziemi w zmutowane stwory. Obsada i reżyseria – bez zmian.
                                                        jpp
GKF # 233                                                                                                                                                 9

NAUTILUS 2007
Podczas łódzkiego konwentu U-bot zostały przyznane literackie nagrody Nautilus za rok ubiegły w kategoriach opowiadanie i powieść. Opowiadania: Tomasz Bochiński – „Cudowny wynalazek pana „Bella”, Robert M. Wegner – „Przebudzenie”, Rafał Dębski – „Kura”, Robert M. Wegner – „I będziesz murem”, Jakub Nowak – „Karnawał”. Powieści: Rafał Dębski – „Gwiazdozbiór Kata”, Jarosław Grzędowicz – „Pan Lodowego Ogrodu” (tom II), Magdalena Kozak – „Renegat”, Łukasz Orbitowski & Jarosław Urbaniuk – „Pies i Klecha: przeciwko wszystkim”, Jacek Dukaj – „Lód”.
                                                wg: www.gildia.pl

FUTURYSTYCZNY ZŁOTY LEW
NA MIĘDZYNARODOWYM BIENNALE ARCHITEKTURY
    Po raz pierwszy autorzy polskiego pawilonu (Grzegorz Piątek, Jarosław Trybuś, Kobas Laksa, Nicolas Grospierre, Agnieszka Morawińska) zostali triumfatorami tej prestiżowej imprezy w Wenecji. Zaprezentowali oni fotografie najsłynniejszych polskich budowli ostatnich lat oraz artystyczne wizje ich nowego wykorzystania w przyszłości (np. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego jako centrum handlowe, warszawski biurowiec Metropolitan jako zakład karny, Terminal 2 na Okęciu jako ferma drobiu). Cały pomysł wziął się z konstatacji, iż przecież wiele dawnych budowli pełni dziś funkcje zupełnie inne od zamierzonych! Więcej na ten temat: www.labiennale.art.pl
                                                        jpp

NIE ODPUŚCIŁ SOBIE
    Richard Garriott – milioner, który dorobił się fortuny na grach komputerowych (a jed-nocześnie syn amerykańskiego astronauty Owena Garriotta, który w 1973 roku był na stacji Skylab) – to kolejny kosmiczny turysta. Z uwagi na kłopoty ze wzrokiem nie mógł pójść w ślady ojca, więc za 30 milionów dola-rów leci rosyjskim Sojuzem na Między-narodową Stację Kosmiczną. Od ojca usłyszał jedną radę: „ciesz się widokiem!”.
                               jpp

LWY ZŁOTE, SREBRNE, PLATYNOWE, BURSZTYNOWE...
    XXXIII Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywał się w Gdyni w dniach 15-20 września. Złote Lwy otrzymała „Mała Moskwa” Waldemarza Krzystka, Srebrnymi Lwami nagrodzono „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta; pełen wykaz tytułów i laure-atów znajduje się na stronie www.fpff.pl.
                                                        jpp

NAJSTARSZE SKAŁY
    ...odkryto niedawno w Kanadzie, w powulkanicznym pasmie górskim Nuvvuagittuq; liczą grubo ponad 4 mld lat – i mogą się w nich znajdować pozostałości po pradawnej skorupie ziemskiej.
                                                        jpp

ODSZEDŁ KOLEJNY WIELKI
    27 września zmarł Paul Newman. Przyczyną zgonu wybitnego aktora był rak płuc.
                                                           jpp     
                                                                                     

CHIŃCZYCY W KOSMOSIE
    Chiński statek „Shenzhou” spędził na orbicie prawie trzy dni; to już trzeci chiński lot załogowy – połączony z pierw-szym w ich programach wyjściem człowieka w przestrzeń.
                                                              jp



NOWE STARE DZIEŁA   
    Kopie polskich filmów fabularnych zostają przenoszone na nośnik cyfrowy –
a jednocześnie są poddawane tak doskonałej obróbce, że jakość obrazu znacząco przewyższa oryginalny zapis na taśmie światłoczułej (operatorzy tych filmów są
w szoku: mówią, że dopiero teraz widać w pełni efekt ich pracy!). Tak odnowiona filmoteka posłuży nie tylko celom archiwalnym i kolekcjonerskim – będzie bowiem ofertą dla nowych telewizji wysokiej rozdzielczości oraz nowoczesnych kin z cyfrowymi projektorami. Nad kopiami pracuje Kino Polska Dystrybucja, zaś koszt renowacji jednego filmu wynosi ok. 100 tys. zł. Odnowione zostały już: „Kanał”, „Pociąg”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Austeria”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Sanatorium Pod Klepsydrą”.
                                                        jpp

„LEKSYKON WEJHEROWIAN”
    Z początkiem września ukazała się ta najnowsza książka Reginy Osowickiej. Wśród ponad 400, historycznych i współczesnych, haseł osobowych pojawiło się też (podobnie jak wcześniej w II i III wydaniu „Bedekera wejherowskiego” tejże autorki) dwoje twórców ko-miksowych mieszkających w Wejherowie: Aleksandra Spanowicz i Jan Plata-Przechlewski; przy PiPiDżeju wspomniano m.in. o „Wampiu-rach”, fantastyce, GKF-ie i „Informatorze”. Szkoda jednak, że w tym nowym veiherovianum nie znalazło się hasło poświęcone Tomaszowi Meringowi – obecnie chyba najaktywniej działającemu wejherow-skiemu „komiksiarzowi”.
                                        red.                     

KUBRICK DLA PENNA
Sean Penn jest tegorocznym laureatem Nagrody im. Stanleya Kubricka – przyznawanej przez amerykański oddział Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. Ten znakomity aktor i reżyser statuetkę odbierze 6 listopada w Los Angeles.
                                                wg:www.gildia.pl

 „JEŻ JERZY” NA GŁOSY ROZPISANY
Swoich głosów na potrzeby animowanej ekranizacji kultowego komiksu użyczą: Borys Szyc (Jeż Jerzy), Maria Peszek (Yola), Sokół (Stefan), Michał Koterski (Zenek), Wojtek Wawszczyk (klon), Marcin Hycnar (Krzyś), Maciej Maleńczuk (Lilka), Krystyna Tkacz (mama Stefana), Grzegorz Pawlak (naukowiec), Jarosław Boberek (asystent), Leszek Teleszyński (polityk), Bilon (Roman). Nagrania już ruszyły. Obraz ma trafić do kin w roku 2010.
                                                        wg: www.komiks.nast.pl

Informator Gdańskiego Klubu Fantastyki

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie