Live action role-playing - gry fantastyka

Marek Szydełko
11.09.2015

Live action role-playing - LARP

LARP-y są podobne do improwizowanej sztuki teatralnej. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie, zwany mistrzem gry (MG), jest jedyną osobą, która zna scenariusz w całości. Reszta uczestników (graczy) staje się aktorami – wciela się w swoje postaci i odgrywa przydzielone im role w tworzonej wspólnie historii. To, co mówią, jest traktowane jako wypowiedzi prowadzonych przez nich postaci, a to, co robią – jako akcje postaci. Mile widywane jest wczuwanie się w klimat gry i odgrywanie postaci w sposób adekwatny do realiów świata i epoki. Wszelkiego rodzaju niepasujące do nich słownictwo może zniszczyć innym graczom przyjemność płynącą z prowadzenia własnej postaci. Postaci te mogą być odgórnie przydzielone przez MG lub stworzone przez graczy w uzgodnieniu z nim. Prowadzący zdradza każdemu z uczestników tylko tyle informacji, ile posiada jego postać w chwili rozpoczęcia rozgrywki. Gracze mają za zadanie dostosować się do zaistniałej sytuacji, nie wychodząc jednocześnie z roli (zachowując się tak, jak zachowywałyby się ich postaci).

W zależności od warunków, gra toczy się w plenerze lub we wnętrzach z odpowiednio zaaranżowaną scenografią. Najczęściej również gracze przebrani są w kostiumy odpowiednie dla odgrywanych przez nich postaci. Scenografia i kostiumy różnią się w zależności od świata gry – bywają bogate i barwne, symboliczne i umowne lub też nie ma ich wcale, a przywołanie odpowiednich obrazów pozostawione jest wyobraźni graczy. Jedne z najpowszechniejszych strojów utrzymanych w klimacie średniowiecznym to tuniki i płaszcze, zaś w grach futurystycznych popularny jest ubiór typowo wojskowy. Uczestnicy przeważnie mają do czynienia z masą rekwizytów mających symbolizować środki płatnicze, kosztowności i najróżniejsze przedmioty rozmieszczone na terenie gry.

LARP-y bardzo często stanowią jedną z atrakcji konwentów fanów fantastyki, ale czasem stanowią samodzielne imprezy. Przykładem imprezy tego drugiego typu jest Fantazjada, kilkudniowy LARP fantasy z dużym naciskiem na jakość scenografii i odtwarzanego świata.

LARP a tradycyjna gra fabularna

W LARP-ach nie ma tak dużej zależności gracza od MG jak w zwykłej grze fabularnej, gdzie prowadzący nie tylko odgrywa wszelkich bohaterów niezależnych, ale jest również oczyma, uszami i wszystkimi innymi zmysłami gracza. W LARP-ach MG ogranicza się przeważnie do kontrolowania zdarzeń, powstrzymywania przyspieszania akcji, a opisy wnętrz i osób zastępuje odpowiednia scenografia i kostiumy. Na jakość LARP-u wpływa ilość oraz zaangażowanie uczestniczących w nim osób.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie