Nagroda Hugo

Mariusz Siwko
11.09.2015

Nagroda Hugo to nazwa jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich dla utworów z gatunku science-fiction i fantasy, przyznawana co roku na konwencie World Science Fiction Convention ("Worldcon").

Nazwa pochodzi od Hugo Gernsbacka, fundatora nagrody i pioniera magazynu science-fiction Amazing Stories.


Historia

Pierwszy konwent World Science Fiction Convention odbył się w Nowym Jorku w 1939 roku. Na konwencie nie były przyznawana jeszcze wtedy żadne nagrody, aż do 11. Worldconu (w Filadelfii, w 1953). Było to planowane jako jednorazowe wydarzenie.
Uroczystości wręczania nagrody Hugo w 2005 roku

Jednak na 13. konwencie (Cleveland w Ohio w 1955) zdecydowano się na cykliczne przyznawanie nagród.

Nagrody z 11. konwentu były pomysłem Hala Lyncha. Nagrody były ręcznie zrobione przez Jacka McKnighta. Na 13. konwencie, nowy wzór nagrody został stworzony przez Bena Jasona.

Na początku nagroda była znana jako "Annual Science Fiction Achievement Award" (w luźnym tłumaczeniu: "Coroczna Nagroda za dokonania w Science-Fiction"). Nazwa "Nagroda Hugo" była wtedy jedynie przydomkiem, jednak o wiele bardziej znanym niż oficjalna nazwa. W roku 1993, przydomek został zamieniony na prawowitą nazwę nagrody.

Retro Hugo

Retrospektywna nagroda Hugo (w skrócie Retro Hugo) jest przyznawana na konwencie odbywającym się 50, 75, lub 100 lat po Worldconie, na którym żadne nagrody Hugo nie zostały wręczone.

Kategorie nagród

    * Nagroda Hugo za najlepszą powieść
    * Nagroda Hugo za najlepsze opowiadanie
    * Nagroda Hugo za najlepszą nowelę
    * Nagroda Hugo za najlepszą miniaturę literacką
    * Nagroda Hugo za najlepszą prezentację dramatyczną (przyznawana od 1961 do 2002)
    * Hugo Award for Best Dramatic Presentation, Long Form (przyznawana od 2003)
    * Hugo Award for Best Dramatic Presentation, Short Form (przyznawana od 2003)
    * Hugo Award for Best Non-Fiction Book (przyznawana od 1980 do 1998)
    * Hugo Award for Best Related Book (przyznawana od 1999)
    * Hugo Award for Best Fanzine
    * Hugo Award for Best Fan Artist
    * Hugo Award for Best Fan Writer
    * Hugo Award for Best Semiprozine
    * Hugo Award for Best Professional Artist
    * Hugo Award for Best Professional Editor

Organizator Worldconu ma prawo do dodania kategorii specjalnej, głosowanie na którą odbywa się według tych samych zasad co na kategorie wymienione w regulaminie, zaś zwycięzca otrzymuje statuetkę Hugo tak samo jak pozostali laureaci.



Nagroda Hugo za najlepszą nowelę

Zwycięzcy
2008 - Kupiec i wrota alchemika - Ted Chiang
2007 - The Djinn's Wife - Ian McDonald
2006 - Two Hearts - Peter S. Beagle
2005 - Czarodziejska torebka - Kelly Link
2004 - Legions in Time - Michael Swanwick
2003 - Slow Life - Michael Swanwick
2002 - Piekło to nieobecność Boga - Ted Chiang
2001 - Millennium Babies - Kristine Kathryn Rusch
2000 - 1016 to 1 - James Patrick Kelly
1999 - Taklamakan - Bruce Sterling
1998 - We Will Drink a Fish Together... - Bill Johnson
1997 - Bicycle Repairman - Bruce Sterling
1996 - Myśleć jak dinozaury - James Patrick Kelly
1995 - Dziecko z Marsa - David Gerrold
1994 - Georgia on My Mind - Charles Sheffield
1993 - The Nutcracker Coup - Janet Kagan
1992 - Złoto - Isaac Asimov
1991 - Manamouki - Mike Resnick
1990 - Na scenę wchodzi żołnierz. Po nim wchodzi drugi - Robert Silverberg
1989 - Kociątko Schrödingera - George Alec Effinger
1988 - Dziewczyny Buffalo wyjdźcie dzisiejszej nocy - Ursula K. Le Guin
1987 - Wieczna marzłoć - Roger Zelazny
1986 - Paladyn zgubionej godziny - Harlan Ellison
1985 - Więzy krwi - Octavia E. Butler
1984 - Pieśń krwi - Greg Bear
1983 - Praktyka dyplomowa - Connie Willis
1982 - Wariant jednorożca - Roger Zelazny
1981 - The Cloak and the Staff - Gordon R. Dickson
1980 - Piaseczniki - George R. R. Martin
1979 - Księżyc łowcy - Poul Anderson
1978 - Bursztynowe oczy - Joan D. Vinge
1977 - Dwustuletni człowiek - Isaac Asimov
1976 - Granica Sol - Larry Niven
1975 - Żeglując między wysepkami Langerhansa: szerokość 38° 54' N, długość 77° 00' 13" W - Harlan Ellison
1974 - Ptak śmierci - Harlan Ellison
1973 - Pieśń pasterza - Poul Anderson
1969 - Pod postacią ciała - Poul Anderson
1968 - Porzucam kośćmi - Fritz Leiber
1967 - Ostatni zamek - Jack Vance
1959 - Wielkie frontowe podwórze - Clifford D. Simak
1958 - The Big Time - Fritz Leiber
(W 1958 r. była jedna nagroda za nowelę i opowiadanie)
1956 - Exploration Team - Murray Leinster
1955 - The Darfsteller - Walter M. Miller, Jr.


Hugo Retro

Zwycięzcy
1954 - (nagroda w 2004) - Gdzie twój dom, Ziemianinie? - James Blish
1951 - (nagroda w 2001) - Czarna walizeczka - Cyril M. Kornbluth
1946 - (nagroda w 1996) - First Contact - Murray Leinster

Nagroda Hugo za najlepsze opowiadanie

Zwycięzcy
2008 - All Seated on the Ground Connie Willis
2007 - A Billion Eves - Robert Reed
2006 - Inside Job - Connie Willis
2005 - The Concrete Jungle - Charles Stross
2004 - The Cookie Monster - Vernor Vinge
2003 - Koralina - Neil Gaiman
2002 - Fast Times at Fairmont High - Vernor Vinge
2001 - The Ultimate Earth - Jack Williamson
2000 - Wichry marmurowego łuku - Connie Willis
1999 - Oceanika - Greg Egan
1998 - ...Where Angels Fear to Tread - Allen Steele
1997 - Krew smoka - George R. R. Martin
1996 - The Death of Captain Future - Allen Steele
1995 - Siedem spojrzeń na wąwóz Olduvai - Mike Resnick
1994 - Down in the Bottomlands - Harry Turtledove
1993 - Barnacle Bill the Spacer - Lucius Shepard
1992 - Hiszpańscy żebracy - Nancy Kress
1991 - The Hemingway Hoax - Joe Haldeman
1990 - Lamentowe Góry - Lois McMaster Bujold
1989 - The Last of the Winnebagos - Connie Willis
1988 - Eye for Eye - Orson Scott Card
1987 - Gilgamesz na Pustkowiu - Robert Silverberg
1986 - 24 widoki góry Fuji, wg Hokusai - Roger Zelazny
1985 - NACIŚNIJ ENTER - John Varley
1984 - Cascade Point - Timothy Zahn
1983 - Souls - Joanna Russ
1982 - Psychodrama - Poul Anderson
1981 - Zaginiony Dorsaj - Gordon R. Dickson
1980 - Mój własny wróg - Barry B. Longyear
1979 - Uporczywość widzenia - John Varley
1978 - Gwiezdny taniec - Spider Robinson i Jeanne Robinson
1977  - (ex aequo) : By Any Other Name - Spider Robinson / Houston, Houston, czy mnie słyszysz? - James Tiptree, Jr.
1976 - Powrót kata - Roger Zelazny
1975 - Pieśń dla Lyanny - George R. R. Martin
1974 - The Girl Who Was Plugged In - James Tiptree, Jr.
1973 - Słowo las znaczy świat - Ursula K. Le Guin
1972 - Królowa powietrza i mroku - Poul Anderson
1971 - Zobaczyć Lankmar i umrzeć - Fritz Leiber
1970 - Statek cieni - Fritz Leiber
1969 - Skrzydła nocy - Robert Silverberg
1968 - (ex aequo): Jeźdźcy purpurowej zapłaty - Philip José Farmer / Weyr Search - Anne McCaffrey


Hugo Retro
Zwycięzca
1954 - (nagroda w 2004) - Kwestia sumienia - James Blish
1951 - (nagroda w 2001) - The Man Who Sold the Moon - Robert A. Heinlein
1946 - (nagroda w 1996) - Folwark zwierzęcy - George Orwell



Nagroda Hugo za najlepszą powieść
Lista nagrodzonych i nominowanych do nagrody Hugo oraz nagrody Retro Hugo w kategorii najlepsza powieść.
Za powieść (novel) uznaje się utwór składający się z 40.000 lub więcej słów.


2008
Michael Chabon- The Yiddish Policemen's Union
Ian McDonald - Brasyl
Robert J. Sawyer - Rollback
John Scalzi - The Last Colony
Charles Stross- Halting State

2007
Vernor Vinge- Rainbows End
Michael Flynn - Eifelheim
Naomi Novik - Smok Jego Królewskiej Mości
Charles Stross - Glasshouse
Peter Watts - Ślepowidzenie

2006
Robert Charles Wilson - Spin
Ken MacLeod - Learning the World
George R. R. Martin - Uczta dla wron
John Scalzi - Old Man's War
Charles Stross - Accelerando

2005
Susanna Clarke - Jonathan Strange i pan Norrell
Iain M. Banks - The Algebraist
Ian McDonald - River of Gods
China Miéville - Iron Council
Charles Stross - Iron Sunrise

2004
Lois McMaster Bujold - Paladyn dusz
Robert J. Sawyer - Ludzie
Dan Simmons - Ilion
Charles Stross - Singularity Sky
Robert Charles Wilson - Blind Lake

2003
Robert J. Sawyer - Hominidzi
David Brin - Kiln People
China Miéville - Blizna
Kim Stanley Robinson -Lata ryżu i soli
Michael Swanwick - Bones of the Earth

2002
Neil Gaiman - Amerykańscy bogowie
Lois McMaster Bujold - Klątwa nad Chalionem
China Miéville - Dworzec Perdido
Ken MacLeod - Cosmonaut Keep
Connie Willis - Przejście
Robert Charles Wilson - Chronolity

2001
J. K. Rowling - Harry Potter i Czara Ognia
Nalo Hopkinson - Midnight Robber
Ken MacLeod - The Sky Road
George R. R. Martin - Nawałnica mieczy
Robert J. Sawyer - Calculating God

2000
Vernor Vinge- Otchłań w niebie
Greg Bear - Darwin's Radio
Lois McMaster Bujold - A Civil Campaign
J. K. Rowling - Harry Potter i więzień Azkabanu
Neal Stephenson - Cryptonomicon

1999
Connie Willis - Nie licząc psa
Mary Doria Russell - Dzieci Boga
Robert Charles Wilson - Darwinia
Bruce Sterling - Distraction
Robert J. Sawyer - Factoring Humanity

1998
Joe Haldeman - Wieczny pokój
Robert J. Sawyer - Frameshift
Dan Simmons - Triumf Endymiona
Michael Swanwick - Jack Faust
Walter Jon Williams - Miasto w ogniu

1997
Kim Stanley Robinson - Błękitny Mars
Lois McMaster Bujold - Memory
Elizabeth Moon - Ostatnia sprawiedliwa
Robert J. Sawyer - Starplex
Bruce Sterling- Święty płomień

1996
Neal Stephenson - Diamentowy wiek
Stephen Baxter - Statki czasu
David Brin - Rafa jasności
Robert J. Sawyer - Eksperyment terminalny
Connie Willis - Remake

1995
Lois McMaster Bujold - Lustrzany taniec
John Barnes - Mother of Storms
Michael Bishop - Brittle Innings
Nancy Kress - Żebracy nie mają wyboru
James Morrow - Towing Jehovah

1994
Kim Stanley Robinson - Zielony Mars
Greg Bear - Moving Mars
David Brin - Glory Season
William Gibson - Światło wirtualne
Nancy Kress - Hiszpańscy żebracy

1993
Vernor Vinge - Ogień nad otchłanią (ex aequo)
Connie Willis - Księga Sądu Ostatecznego (ex aequo)
Maureen McHugh - China Mountain Zhang
Kim Stanley Robinson - Czerwony Mars
John Varley - Steel Beach

1992
Lois McMaster Bujold - Barrayar
Emma Bull - Bone Dance
Orson Scott Card - Ksenocyd
Anne McCaffrey - Wszystkie Weyry Pernu
Michael Swanwick - Stacje przypływu
Joan D. Vinge - Królowa lata

1991
Lois McMaster Bujold - Gra
David Brin - Earth
Dan Simmons - Zagłada Hyperiona
Greg Bear - Queen of Angels
Michael P. Kube-McDowell - The Quiet Pools

1990
Dan Simmons - Hyperion
Poul Anderson - The Boat of a Million Years
Orson Scott Card - Uczeń Alvin
George Alec Effinger - A Fire in the Sun
Sheri S. Tepper - Grass

1989
C. J. Cherryh - Cyteen
Lois McMaster Bujold - Stan niewolności
Orson Scott Card - Czerwony prorok
William Gibson - Mona Liza Turbo
Bruce Sterling - Islands in the Net

1988
David Brin - Wojna Wspomaganych
Greg Bear - The Forge of God
Orson Scott Card - Siódmy syn
George Alec Effinger - Kiedy zawodzi grawitacja
Gene Wolfe - Urth Nowego Słońca

1987
Orson Scott Card - Mówca Umarłych
William Gibson - Graf Zero
L. Ron Hubbard - Black Genesis
Bob Shaw - Kosmiczna przeprowadzka
Vernor Vinge - Marooned in Realtime

1986
Orson Scott Card - Gra Endera
Greg Bear - Pieśń krwi
C. J. Cherryh - Cuckoo's Egg
Larry Niven i Jerry Pournelle - Footfall
David Brin - Listonosz

1985
William Gibson - Neuromancer
Robert A. Heinlein - Hiob
Larry Niven - Całkowe drzewa
David Palmer - Emergence
Vernor Vinge - The Peace War

1984
David Brin - Gwiezdny przypływ
Isaac Asimov -Roboty z planety świtu
R. A. MacAvoy - Tea With the Black Dragon
Anne McCaffrey - Moreta, pani smoków z Pern
John Varley - Złoty wiek

1983
Isaac Asimov - Agent Fundacji
C. J. Cherryh - The Pride of Chanur
Arthur C. Clarke - 2010: Odyseja kosmiczna
Robert A. Heinlein - Piętaszek
Donald Kingsbury - Courtship Rite
Gene Wolfe - Miecz liktora

1982
C. J. Cherryh - Stacja Podspodzie
John Crowley - Małe, duże
Julian May - Wielobarwny kraj
Clifford D. Simak - Projekt Papież
Gene Wolfe - Pazur Łagodziciela

1981
Joan D. Vinge - Królowa zimy
Frederik Pohl - Za błękitnym horyzontem zdarzeń
Robert Silverberg - Zamek Lorda Valentine'a
Larry Niven - Budowniczowie Pierścienia
John Varley - Czarodziejka

1980
Arthur C. Clarke - Fontanny raju
Patricia A. McKillip - Harfista na wietrze
Frederik Pohl - Jem
Thomas M. Disch - Na skrzydłach pieśni
John Varley - Tytan

1979
Vonda N. McIntyre - Wąż snu
C. J. Cherryh - Gasnące słońce: Kesrith
Anne McCaffrey - Biały smok
Tom Reamy - Blind Voices

1978
Frederik Pohl - Gateway - brama do gwiazd
Marion Zimmer Bradley - The Forbidden Tower
Gordon R. Dickson -  Time Storm
George R. R. Martin - Światło się mroczy
Larry Niven i Jerry Pournelle - Lucifer's Hammer

1977
Kate Wilhelm - Gdzie dawniej śpiewał ptak
Joe Haldeman - Mindbridge
Frank Herbert - Dzieci Diuny
Frederik Pohl - Człowiek plus
Robert Silverberg - Shadrach in the Furnace

1976
Joe Haldeman - Wieczna wojna
Alfred Bester - The Computer Connection
Larry Niven i Jerry Pournelle - Inferno
Robert Silverberg - Stochastyk
Roger Zelazny - Bramy w piasku

1975
Ursula K. Le Guin - Wydziedziczeni
Poul Anderson - Fire Time
Philip K. Dick - Płyńcie łzy moje, rzekł policjant
Larry Niven i Jerry Pournelle - The Mote In God's Eye
Christopher Priest - Inverted World

1974
Arthur C. Clarke - Spotkanie z Ramą
Poul Anderson - The People of the Wind
David Gerrold - The Man Who Folded Himself
Robert A. Heinlein - Time Enough for Love
Larry Niven - Protector

1973
Isaac Asimov - Równi bogom
Poul Anderson - There Will Be Time
David Gerrold - When Harlie Was One
Robert Silverberg - Księga czaszek
Robert Silverberg - Umierając żyjemy
Clifford D. Simak - A Choice of Gods

1972
Philip José Farmer - Gdzie wasze ciała porzucone
Ursula K. Le Guin - Jesteśmy snem
Anne McCaffrey - W pogoni za smokiem
Robert Silverberg - Czas przemian
Roger Zelazny - Widmowy Jack

1971
Larry Niven - Pierścień
Poul Anderson - Tau Zero
Hal Clement - Star Light
Robert Silverberg - Wieża światła
Wilson Tucker - The Year of the Quiet Sun

1970
Ursula K. Le Guin - Lewa ręka ciemności
Piers Anthony - Macroscope
Robert Silverberg - Prądy czasu
Norman Spinrad - Bug Jack Barron
Kurt Vonnegut, Jr. - Rzeźnia numer pięć

1969
John Brunner - Stand on Zanzibar
Samuel R. Delany - Nova
R. A. Lafferty - Past Master
Alexei Panshin - Rite of Passage
Clifford D. Simak - Rezerwat goblinów

1968
Roger Zelazny - Pan światła
Chester Anderson - The Butterfly Kid
Piers Anthony - Chthon
Samuel R. Delany - Punkt Einsteina
Robert Silverberg - Ciernie

1967
Robert A. Heinlein - Luna to surowa pani
Samuel R. Delany - Babel-17
Randall Garrett - Too Many Magicians
Daniel Keyes - Kwiaty dla Algernona
James H. Schmitz - The Witches of Karres
Thomas Burnett Swann - Day of the Minotaur

1966
Frank Herbert - Diuna (ex aequo)
Roger Zelazny - Ja, nieśmiertelny (ex aequo)
John Brunner - The Squares of the City
Robert A. Heinlein - Luna to surowa pani (wydawana najpierw w czasopiśmie "Worlds of if")
Edward E. Smith - Skylark DuQuesne

1965
Fritz Leiber - Wędrowiec
John Brunner - The Whole Man
Edgar Pangborn - Davy
Cordwainer Smith - The Planet Buyer

1964
Clifford D. Simak- Stacja tranzytowa
Robert A. Heinlein - Szlak chwały
Frank Herbert - Dune World (wydawana najpierw w czasopiśmie "Analog")
Andre Norton - Świat czarownic
Kurt Vonnegut, Jr. - Kocia kołyska

1963
Philip K. Dick - Człowiek z Wysokiego Zamku
Marion Zimmer Bradley - The Sword of Aldones
Arthur C. Clarke - A Fall of Moondust
H. Beam Piper - Kudłaczek
Vercors - Sylva

1962
Robert A. Heinlein - Obcy w obcym kraju
Daniel F. Galouye - Dark Universe
Harry Harrison - Planeta przeklętych
Clifford D. Simak - Czas jest najprostszą rzeczą
James White - Second Ending

1961
Walter M. Miller - Kantyk dla Leibowitza
Poul Anderson - The High Crusade
Algis Budrys - Rogue Moon
Harry Harrison - Planeta śmierci
Theodore Sturgeon - Venus Plus X

1960
Robert A. Heinlein - Kawaleria kosmosu
Gordon R. Dickson - Dorsai!
Murray Leinster - The Pirates of Ersatz (także jako The Pirates of Zan)
Mark Philips - That Sweet Little Old Lady (także jako Brain Twister)
Kurt Vonnegut, Jr. - Syreny z Tytana

1959
James Blish - Kwestia sumienia
Poul Anderson - We Have Fed Our Sea (także jako The Enemy Stars)
Algis Budrys - Who?
Robert A. Heinlein - Wkładaj kombinezon i w drogę
Robert Sheckley - Nieśmiertelność na zamówienie

1958
Fritz Leiber - The Big Time

1956
Robert A. Heinlein - Dubler

1955
Mark Clifton i Frank Riley - They'd Rather Be Right

1953
Alfred Bester - Człowiek do przeróbki

Nagrody „Retro Hugo”
1954 - (przyznana w 2004)
Ray Bradbury - 451 stopni Fahrenheita
Isaac Asimov - Pozytonowy detektyw
Arthur C. Clarke - Koniec dzieciństwa
Hal Clement - Misja grawitacyjna
Theodore Sturgeon - Więcej niż człowiek

1951- - (przyznana w 2001)
Robert A. Heinlein - Farmer in the Sky
Isaac Asimov - Kamyk na niebie
C. S. Lewis - Lew, czarownica i stara szafa
Edward E. Smith, Ph.D. - First Lensman
Jack Vance - The Dying Earth

1946 - (przyznana w 1996)
Isaac Asimov - Muł (część II książki Fundacja i Imperium)
Edmond Hamilton (jako Brett Sterling) - Red Sun of Danger
C. S. Lewis - Ta ohydna siła
Fritz Leiber - Destiny Times Three
A. E. van Vogt - The World of Null-A



Nagroda Hugo za najlepszą miniaturę literacką
Lista nagrodzonych i nominowanych do nagrody Hugo oraz nagrody Retro Hugo w kategorii "najlepsza miniatura literacka".
Za miniaturę literacką (short story) uznaje się utwór składający się z mniej niż 7 500 słów.

2008 - Tideline Elizabeth Bear
2007 - Nieziemskie sny Tim Pratt
2006 - Tk'tk'tk David D. Levine
2005 - Podróże z moimi kotami Mike Resnick
2004 - Studium w szmaragdzie Neil Gaiman
2003 - Falling Onto Mars Geoffrey A. Landis
2002 - Hau-hau, powiedział pies Michael Swanwick
2001 - Różne rodzaje ciemności David Langford
2000 - Scherzo z tyranozaurem Michael Swanwick
1999 - The Very Pulse of the Machine Michael Swanwick
1998 - The 43 Antarean Dynasties Mike Resnick
1997 -The Soul Selects Her Own Society: Invasion and Repulsion: A Chronological Reinterpretation of Two of Emily Dickinson's Poems: A Wellsian Perspective Connie Willis
1996 - The Lincoln Train Maureen F. McHugh
1995 - None So Blind Joe Haldeman
1994 - Śmierć na Nilu Connie Willis
1993 - Nawet królowa Connie Willis
1992 - A Walk in the Sun Geoffrey A. Landis
1991 - Niedźwiedzie odkrywają ogień Terry Bisson
1990 - Boobs Suzy McKee Charnas
1989 - Kirinyaga Mike Resnick
1988 - No i rzuciłem robotę u Harry'ego Lawrence Watt-Evans
1987 - Styczne Greg Bear
1986 - Fermi i mróz Frederik Pohl
1985 - Kryształowe sfery David Brin
1984 - Speech Sounds Octavia E. Butler
1983 - Melancholy Elephants Spider Robinson
1982 - The Pusher John Varley
1981 - Grota tańczących jeleni Clifford D. Simak
1980 - Droga krzyża i smoka George R. R. Martin
1979 - Kasandra C. J. Cherryh
1978 - Jeffty ma pięć lat Harlan Ellison
1977 - Trzechsetlecie Joe Haldeman
1976 - Złapcie Zeppelina! Fritz Leiber
1975 - Dziurawiec Larry Niven
1974 - Ci, którzy odchodzą z Omelas Ursula K. Le Guin
1973 - The Meeting Frederik Pohl i Cyril M. Kornbluth
1972 - Niestały księżyc Larry Niven
1971 - Powolna rzeźba Theodore Sturgeon
1970 - Time Considered as a Helix of Semi-Precious Stones Samuel R. Delany
1969 - Bestia, która wykrzyczała miłość w sercu świata Harlan Ellison
1968 - Nie mam ust, a muszę krzyczeć Harlan Ellison
1967 - Neutronowa gwiazda Larry Niven
1966 - "Ukorz się, pajacu!" rzecze Tiktaktor Harlan Ellison
1965 - Żołnierzu, nie pytaj Gordon R. Dickson
1964 - Nie będzie rozejmu z władcami Poul Anderson
1963 - Władcy smoków Jack Vance
1962 - Cieplarnia Brian W. Aldiss
1961 - Najdłuższa podróż Poul Anderson
1960 - Kwiaty dla Algernona Daniel Keyes
1959 - Pociąg do piekła Robert Bloch
1958 - Or All the Seas with Oysters Avram Davidson
1956 - Gwiazda Arthur C. Clarke
1955 - Elemelek Eric Frank Russell

Hugo Retro
1954 -(nagroda w 2004) - Dziewięć miliardów imion Boga Arthur C. Clarke
1951 - (nagroda w 2001) - To Serve Man Damon Knight
1946 - (nagroda w 1996) - Uncommon Sense Hal Clement

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.