Wiedźmin - fantastyka gry

Maciej Piwowski
11.09.2015

W tej grze nie ma zmiłuj. Albo jesteś szybki, albo jesteś martwy. Wcielasz się w legendarnego łowcę potworów, wiedźmina Geralta, a to zobowiązuje. „Wiedźmin” to rozbudowana gra fabularna, w której kierujesz poczynaniami niezwykłej postaci i bierzesz na siebie ciężar decyzji mogących zadecydować o losach świata. Musisz przy tym działać sprawnie, by jedno z gwałtownych starć nie zakończyło przedwcześnie twoich przygód.

Walka – dynamiczna i brutalna – cię nie ominie, ale wpadniesz również w sam środek skomplikowanej fabuły. Znajdziesz się w centrum wydarzeń i będziesz musiał reagować w mgnieniu oka. W świecie gry „Wiedźmin” to właśnie podejmowanie decyzji stanowi prawdziwe wyzwanie. Tutaj każdy wybór ma swoją, spłacaną krwią, cenę. Niezwykle rzadko jest on prosty i oczywisty. Rozterki moralne nie ominą nawet twojego bohatera, o którym mówi się, iż jest pozbawiony uczuć. Szybko się przekonasz, iż w tej grze granica między Dobrem i Złem – o ile w ogóle istnieje – jest cienka jak ostrze miecza. I sam zadecydujesz, którą ścieżkę wybierze Biały Wilk, jeden z ostatnich wiedźminów.
Akcja „Wiedźmina” rozgrywa się w realiach bestsellerowej serii fantasy Andrzeja Sapkowskiego, jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. W sadze o Wiedźminie stworzył świat niepowtarzalny, przesycony magią, gwałtownymi konfliktami i soczystym humorem. W ten świat wkroczysz, ale nie licz na taryfę ulgową – szacunek dla siebie będziesz musiał sobie wywalczyć.

Cechy

Sam refleks, choć może pomóc w gardłowej sytuacji, Cię nie ocali. Tu potrzebny jest plan – trafne decyzje bohatera w kluczowych momentach gry i starannie opracowana strategia walki. Jeśli odpuścisz sobie myślenie, sam będziesz sobie winien. Szybka ręka na myszce i klawiaturze to zdecydowanie zbyt mało, by przetrwać.

Oryginalna koncepcja głównego bohatera

Jest kilka pozytywnych aspektów bycia wiedźminem. W walce nie masz sobie równych, widzisz w ciemnościach, znasz magiczne eliksiry, budzisz podziw u kobiet i lęk u swoich przeciwników. Są też minusy, z którymi będziesz musiał nauczyć się żyć. Ciężkie próby i trening dały ci nadludzkie umiejętności, ale i nieodwracalnie zmutowały twój organizm. Zabijasz potwory i ratujesz ludzi, którzy nazywają Cię odmieńcem i opluwają, gdy tylko się odwrócisz.

Pozostaje zacisnąć zęby, wziąć zapłatę i pójść dalej. Na „dziękuję” i wdzięczność nie masz co liczyć.
Nieliniowa fabuła

Przygotuj się na to, że każdy będzie czegoś od ciebie chciał. Wdepniesz w niejedną sytuację, w której różni ludzie – czy to wielcy władcy czy tajne organizacje – poproszą cię o wsparcie swojej sprawy. Co gorsza, może się okazać, iż trudno będzie odmówić. Na szczęście, zawsze możesz się skryć za maską niewrażliwego zabójcy i udawać, że na niczym ci nie zależy.

Czy rzeczywiście pójdzie tak gładko? Wątpliwe. Fabuła gry „Wiedźmin” to nie linia prosta, lecz pogmatwany splot wielu wątków i intryg. Twoja swoboda jest niemalże nieograniczona, ale każdy wybór ma znaczenie dla losów świata. Warto spróbować wszystkiego i wracać do gry kilkakrotnie – zmiany decyzji w kluczowych momentach pozwolą ci odkryć alternatywne zakończenia i nieznane filmowe sekwencje.

Rozwój postaci

Machać mieczem niczym cepem potrafi pierwszy lepszy oferma. Tymczasem wiedźmin to ktoś więcej niż pospolity rębajło, a od ciebie ostatecznie zależy, kim go uczynisz. Perfekcyjnym szermierzem rozkładającym jedną ręką zastępy wrogów czy może magiem wykorzystującym w starciu czarodziejskie arkana. A może alchemikiem zaskakującym przeciwnika mocą tajemnego dekoktu?

250 umiejętności do wyboru powinno ci wystarczyć, by twój wiedźmin był jedyny w swoim rodzaju. Zrezygnowaliśmy przy tym z nudnego systemu liczbowego określającego potęgę bohatera – wybierając jakąś zdolność po prostu ją masz i kropka. Dostajesz to, za co płacisz i nie bawisz się w ciułanie punkcików.

Żeby było ciekawiej, rozwijanie postaci wpleciono w fabułę gry. W jej trakcie twój bohater stopniowo odzyskuje utraconą pamięć i odkrywa na nowo swój nadnaturalny potencjał. Ale to ty decydujesz, co dokładnie wiedźmin sobie przypomni.

Nowatorski system toczenia walk

Technika motion capture sprawia, że walki w „Wiedźminie” wyglądają naprawdę widowiskowo. Otrzymasz do dyspozycji całą masę ciosów, z których będziesz korzystał w czasie rzeczywistym w trakcie zajadłych, krwawych pojedynków. Zanim jednak wykończysz przeciwnika efektownym finisherem, przyda się odrobina strategii. Zdecydujesz, co łyknąć na rozgrzewkę przed starciem, jakim magicznym Znakiem przywalić w przeciwnika. Przyjdzie Ci również wybrać odpowiedni dla danej sytuacji styl walki.

Jeśli jesteś komputerowym wymiataczem, spodoba ci się system sterowania postacią – połączenie klawiatury i myszy powinno dać zabójcze efekty. Ale jeśli masz kumpla, który dopiero uczy się jak wyprowadzać combosy – nie ma problemu. Może kierować używając samej myszki. Na szczęście ciebie ten problem nie dotyczy, prawda?


Minimalne:

  • Microsoft ® Windows ® XP Service Pack 2, Vista (System Operacyjny musi posiadać dostępne aktualizacje)
  • Procesor: Intel Pentium 4 2.4GHz lub AMD Athlon 64 +2800
  • Pamięć RAM: 1024 MB RAM w przypadku Microsoft ® Windows ® XP / 1536 MB dla Microsoft ® Windows ® Vista
  • Karta graficzna: 128 MB Video RAM, z obsługąDirectX9 Vertex Shader/ Pixel Shader 2.0 (NVIDIA GeForce 6600 / ATI Radeon 9800)
  • 8.5 GB wolnego miejsca na dysku twardym
  • Karta dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0c
  • Napęd DVD

Optymalne:

  • Microsoft ® Windows ® XP Service Pack 2, Vista (System Operacyjny musi posiadać dostępne aktualizacje)
  • Procesor: Intel Core 2 Duo 2.13 GHz lub AMD X2 5600+
  • Pamięć RAM: 2 GB RAM
  • Karta graficzna: NVIDIA GeForce 7900 GTX / ATI Radeon X1950 PRO
  • 8.5 GB wolnego miejsca na dysku twardym
  • Karta dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0c
  • Napęd DVD
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie