Dzieciaki z ekranu, które pokochali polscy widzowie

Marek Szydełko
02.04.2019

Wielką karierę w świecie filmu czy seriali robią nie tylko ludzie dorośli. Często to właśnie nieletni aktorzy cieszą się ogromną popularnością, w dodatku po zagraniu zaledwie jednej roli. Takich przypadków było i jest mnóstwo, również na naszym podwórku. Słynne dzieciaki z ekranu nie zawsze potrafią udźwignąć ciężar sławy, ale to już temat na zupełnie inny artykuł. W tym wymieniamy młodych aktorów, których pokochała cała Polska.

Henryk Gołębiewski i Filip Łobodziński

Czyli słynni Poldek i Duduś z serialu „Podróż za jeden uśmiech” z 1972 roku. Obaj momentalnie zdobyli sobie wielką popularność i do dziś są powszechnie rozpoznawalni. Gołębiewski i Łobodziński zagrali wspólnie także w innych kultowych już produkcjach: „Stawiam na Tolka Banana” i „Wakacje z duchami”.

W dorosłym życiu ich losy potoczyły się zupełnie inaczej. Gołębiewski nie poradził sobie ze sławą i popadł w alkoholizm, sporadycznie pojawiając się na ekranie w epizodycznych rolach – wyjątkiem był film „Edi”, stworzony jakby specjalnie pod niego. Z kolei Łobodziński postawił na muzykę, literaturę i dziennikarstwo, w pewnym momencie będąc jednym z najpopularniejszych prezentów telewizyjnych w Polsce.

Sławomir Wronka

To nazwisko pewnie niewielu dziś kojarzy. Tymczasem w latach 80. Wronkę znała cała Polska. To zasługa jego roli w „Akademii Pana Kleksa” z Piotrem Fronczewskim. 10-letni wówczas Sławek zagrał Adasia Niezgódkę i, obok Fronczewskiego, był najbardziej charakterystyczną postacią w filmie. Dorosły Wronka nie kontynuował kariery aktorskiej – został natomiast naukowcem w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

Lech i Jarosław Kaczyńscy

Zdecydowanie najsłynniejsi bliźniacy w Polsce, którzy w polityce doszli na sam szczyt. Znacznie wcześniej jednak dali się poznać, jako całkiem sprawni aktorzy. Ich role w filmie „O dwóch takich, co ukradli księżyc” z 1962 roku przeszły do historii polskiej kinematografii, również dlatego, że głosy obu aktorów zostały zdubbingowane (w dodatku przez kobiety!).

Aleksandra Szwed, Monika Mrozowska, Misheel Jargalsajkhan, Aleksander Ihnatowicz, Sergiusz Żymełka

Czyli słynne, przyszywane rodzeństwo z serialu „Rodzina zastępcza”, który bił rekordy popularności na początku XXI wieku. Z tego zestaw tylko Aleksandra Szwed zdecydowała się kontynuować przygodę z aktorstwem. Sporadycznie w różnych produkcjach pojawiała się też Monika Mrozowska.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.