Lubisz czytać? Koniecznie obejrzyj te filmy, które powstały na podstawie słynnych książek

Aneta Kwapisz
05.12.2017

Literatura od zawsze była główną inspiracją dla filmowców. Powstało mnóstwo dzieł kinematografii, które bazowały na wybitnych książkach i głównie dzięki temu odniosły spektakularny sukces. Takie filmy są szczególnie cenne, bo z jednej strony przyciągają do kin miliony widzów, a z drugiej zachęcają część z nich do czytania. Oto kilka najlepszych przykładów filmów, które powstały na podstawie słynnych książek.

Ojciec chrzestny

Znakomita adaptacja dzieła Mario Puzo bez wątpienia może być zaliczana do grona najwybitniejszych filmów, nie tylko z gatunku gangsterskiego. To rzadki przykład trylogii, w której każda kolejna część jest lepsza od poprzedniej. Trzeba obejrzeć, także dla podziwiania fantastycznych kreacji Ala Pacino i Marlona Brando.

Władca pierścieni

J.R.R. Tolkien był gwiazdą literatury na długo przed filmową adaptacją jego najsłynniejszego dzieła, jednak dopiero po wejściu do kin pierwszej części trylogii w reżyserii Petera Jacksona, usłyszał o nim cały świat. „Władca pierścieni” to seria filmów tak świetnych, że chętnie oglądają je nie tylko fani fantastyki. Zachwycające efekty specjalne, bardzo dobra gra aktorska i mistrzowska wręcz adaptacja scenariusza – to gotowy przepis na hit.

Mechaniczna pomarańcza

Wielu sądziło, że książki Anthony’ego Burgessa nie da się przenieść na wielki ekran, a już na pewno, że nie będzie to adaptacja udana. Stanley Kubrick po raz kolejny pokazał jednak swój kunszt i stworzył film, który dziś zaliczamy do kanonu światowej kinematografii. Obraz jest niezwykle przejmujący i niepokojący, czyli pod tym względem idealnie nawiązuje do literackiego pierwowzoru.

Lot nad kukułczym gniazdem

Milos Forman w najlepszej formie. Znakomity film z Jackiem Nicholsonem na nowo odkrył dla świata dzieło Kena Keseya. „Lot nad kukułczym gniazdem” jest jednym z najwybitniejszych przykładów kina niepokoju, które zastanawia się nad tym, jak to możliwe, że nasze społeczeństwo samo stworzyło sobie tak absurdalne i nieprzychylne warunki do życia.

 Skazani na Shawshank

Znamienne, że ta powieść Stephena Kinga nigdy nie była zaliczana do najpopularniejszych spośród tych, które wyszły spod jego pióra. Filmowa adaptacja zmieniła wszystko. Frank Darabont stworzył dzieło, które dziś możemy uważać za jedno z najważniejszych w historii amerykańskiej kinematografii. Duża w tym zasługa znakomitych Morgana Freemana i Tima Robbinsa.

To oczywiście tylko kilka przykładów, bo doskonałych adaptacji literackich było znacznie więcej. Na pewno warto do nich sięgnąć, aby zainspirować się do przeczytania pierwowzoru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.