Nie tylko faceci są dobrymi detektywami! W tych serialach rządzą kobiety

Magdalena Siwko
06.11.2017

Archetyp detektywa to mężczyzna obdarzony ponadprzeciętną inteligencją i czarem. Jednak w świecie seriali nie zawsze wszystko musi być aż tak stereotypowe. Do tej pory powstało przynajmniej kilka bardzo dobrych produkcji, w których w rolę detektywów wcieliły się kobiety – i wcale nie chodzi o jakieś poboczne postaci, ale o bohaterki pierwszoplanowe. Poznaj najciekawsze seriale tego typu.

The Killing

Najważniejszą postacią w tym serialu jest Sarah Linden (w tej roli świetna Mireille Enos), która tuż przed rzuceniem odznaki dostaje jeszcze jedną sprawę do poprowadzenia. To ma być bułka z masłem, ale historia potoczyła się inaczej. Linden nie może tak po prostu wyjechać – czuje potrzebę odnalezienia mordercy. Czy jej się to udaje? Na pewno warto się o tym przekonać, bo serial trzyma w napięciu do ostatniego odcinka.

The Bridge

Tutaj koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy masz do czynienia z oryginałem, bo powstało sporo remake'ów tego szwedzkiego majstersztyku. „Most nad Sundem” lub „The Bridge” (obie nazwy występują obok siebie) to świetny kryminał, w którym jedną z głównych postaci jest Saga Noren grana przez Sofię Helin. Ta skuteczna do bólu policjantka udowadnia, że kobiety mogą być nie tylko dodatkiem do męskiego geniuszu, ale też pełnoprawnymi bohaterkami w mrocznej fabule.

The Fall

Temu serialowi sławę przyniosła przede wszystkim główna aktorka, czyli Gillian Anderson. Gdyby ktoś nie kojarzył, to chodzi o agentkę Scully z „Archiwum X”. The Fall to bardzo solidny kryminał z elementami thrillera, który rozgrywa się w Belfaście. Rolą przybyłej z Londynu pani detektyw jest oczywiście schwytanie psychopatycznego mordercy.

Broadchurch

Na koniec zostawiliśmy sobie mało znany, ale znakomity brytyjski serial, w którym poznajemy nieco ciapowatą funkcjonariuszkę lokalnej policji. Gdy w cichym miasteczku dochodzi do morderstwa, w Broadchurch pojawia się skompromitowany detektyw, który nie potrafił doprowadzić poprzedniej sprawy do końca. Za partnerkę ma właśnie detektyw Ellie Miller (w tej roli fantastyczna Olivia Colman) , która szybko uczy się podstaw tego fachu i w końcu pokazuje, na co ją naprawdę stać.

Słaba płeć? Nie w serialach. Tutaj nadal możemy natknąć się na bohaterki z krwi i kości, które udowadniają, że kobiety są skutecznymi detektywami i potrafią rozwikłać nawet najbardziej makabryczne zagadki. Jeśli nie wierzysz, to jak najszybciej obejrzyj którykolwiek z tych seriali. To nie będzie zmarnowany czas!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.