Oscarowi rekordziści. Ci aktorzy zgarnęli najwięcej statuetek

Magdalena Siwko
18.10.2017

Można narzekać na to, że gala rozdania Oscarów jest świętem kina komercyjnego, ale nie da się zaprzeczyć faktom: każdy reżyser i aktor marzy o tym, aby kiedyś dostać Oscara za swoją pracę. To najbardziej prestiżowa nagroda dla twórców kina. Tylko nielicznym udaje się ją otrzymać, a ci, którzy zdołali ten sukces powtórzyć, są już w prawdziwej awangardzie. Oto oscarowi rekordziści wśród aktorów.

Katherine Hepburn

Jest absolutną rekordzistką, bo w ciągu kariery otrzymała aż cztery Oscary, a jeszcze ośmiokrotnie była nominowana. Co ciekawe każda ze statuetek została jej przyznana za role pierwszoplanowe.

Jack Nicholson

Wybitny aktor ma na swoim koncie trzy Oscary, w tym jeden za rolę drugoplanową w „Czułych słówkach”. Do swojej kolekcji osiągnięć dorzucił jeszcze aż dziewięć nominacji.

Meryl Streep

Nikt nie może się z nią równać pod względem liczby nominacji – póki co zebrała ich aż osiemnaście! Statuetkę wygrała trzy razy, w tym za doskonałą kreację w „Żelaznej Damie”.

Ingrid Bergman

Laureatka aż trzech Oscarów dla aktorki pierwszoplanowej. Bergman w ciągu kariery otrzymała też siedem nominacji do najcenniejszej nagrody filmowej.

Daniel Day Lewis

Aktor kompletny, mający na koncie aż trzy Oscary oraz dwie nominacje. Jego decyzja o wycofaniu się z aktorstwa zszokowała cały filmowy świat.

Marlon Brando

Nieodżałowany gwiazdor kina zebrał osiem nominacji, z których dwie zakończyły się Oscarem. Jedną ze statuetek otrzymał oczywiście za rolę ojca chrzestnego.

Robert De Niro

Siedem nominacji, dwa Oscary – to dotychczasowy dorobek tego doskonałego aktora. Szczególnie cenna jest statuetka za rolę pierwszoplanową w kultowym „Wściekłym Byku”.

Tom Hanks

W przypadku tego aktora niezwykłym dokonaniem jest zgarnięcie dwóch Oscarów pod rząd: w 1994 za „Filadelfię” i rok później za „Forresta Gumpa”.

Christoph Waltz

Ekspert od ról drugoplanowych – właśnie w tej kategorii dostał swoje dwa Oscary. Jeden z ulubionych aktorów Quentina Tarantino.

Cate Blanchett

Bardzo charakterystyczna aktorka, która zgarnęła już dwa Oscary i siedem nominacji.

Denzel Washington

Jest rekordzistą w liczbie nominacji dla czarnoskórego aktora – dostał ich aż siedem, z czego dwie zaowocowały statuetką.

Kevin Spacey

Jest doskonałym aktorem, co pokazuje zarówno na wielkim, jak i małym ekranie. Oscara dostał dotąd dwa razy, w tym raz za rolę pierwszoplanową w „American Beauty”.

Hilary Swank

Aktorka dostała Oscara dwukrotnie: w 2000 roku za „Nie czas na łzy” oraz pięć lat później za „Za wszelką cenę”.

Sean Penn

Dwukrotny laureat Oscara, pięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Ostatni raz statuetkę odebrał w 2009 roku za rolę w „Obywatelu Milku”.

Żadnego z tych aktorów nie wypada nie znać. Jeśli w Twoim przypadku tak jest, to jak najszybciej nadrób zaległości!

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.