Wybitne dzieła literackie, które są mniej znane niż ich filmowe adaptacje

Andrzej Winnicki
13.01.2020

Literatura to oczywiste źródło inspiracji dla twórców kina. W dobie kultury obrazkowej i powszechnego spadku zainteresowania czytelnictwem coraz częściej zdarza się jednak, że widzowie filmu nie mają pojęcia, iż powstał on na kanwie wybitnego dzieła literackiego. Dochodzi do paradoksalnej sytuacji, w której kinowa adaptacja jest bardziej znana niż książkowy oryginał. Kilka takich szczególnie jaskrawych przypadków opisujemy w naszym artykule.

„Lot nad kukułczym gniazdem”

W zbiorowej świadomości ten tytuł kojarzy się z jednym: genialną rolą Jacka Nicholsona. Coraz mniej osób w ogóle kojarzy, że „Lot nad kukułczym gniazdem” jest jedną z najwybitniejszych powieści w historii literatury autorstwa Kena Kesey’a.

„Wielki Gatsby”

W przypadku tej powieści efekt większej popularności kinowej adaptacji jest o tyle bolesny, że sam film z Leonardo DiCaprio w roli głównej raczej nie znajdzie sobie miejsca w annałach kinematografii. To po prostu dość średni obraz. Zupełnie inaczej jest z powieścią autorstwa Francisa Scotta Fitzgeralda, która regularnie pojawia się w zestawieniach najwybitniejszych dzieł literackich.

„Zabić drozda”

Powieść amerykańskiej pisarki Harper Lee bez żadnych wątpliwości musi się znaleźć w katalogu najważniejszych książek światowej literatury. Tym większa szkoda, że chociażby przeciętny polski czytelnik albo w ogóle o niej nie słyszał, albo kojarzy ją wyłącznie przez pryzmat skądinąd znakomitego filmu z 1962 roku. Obraz ten otrzymał trzy statuetki Oscara.

„Podziemny krąg”

Fantastyczna powieść Chucka Palahniuka miała swoje „pięć minut” nie bezpośrednio po jej wydaniu, ale… po premierze filmu o tym samym tytule, w którym jedną z ról zagrał Brad Pitt. Obraz w reżyserii Davida Finchera na szczęście trzyma poziom i bardzo dobrze oddaje sens literackiego pierwowzoru. Dziś jednak mało kto jeszcze pamięta, że nie jest to scenariusz oryginalny, ale adaptowany.

„Ben Hur”

Wielka powieść historyczna autorstwa Lewisa Wallace’a nigdy nie zdobyła sobie tak dużej popularności, jak film, który powstał na jej podstawie. Mowa oczywiście o kultowym już obrazie z wybitną rolą Charltona Hestona. Film został wyjątkowo doceniony przez krytyków, co zaowocowało aż 11 statuetkami Oscara.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.