Znani aktorzy, którzy niespodziewanie zniknęli z ekranu

Piotr Kowalczyk
02.08.2021

Mamy dziesiątki przykładów aktorów, których kariery trwają od kilkudziesięciu lat i nawet w sędziwym wieku nie rezygnują z grania w filmach. Można jednak znaleźć i takich, którzy będąc na szczycie nagle, zupełnie niespodziewanie, zaprzestali dalszego udzielania się w show businessie. I właśnie tym drugim poświęcamy nasz przegląd. Oto znani aktorzy, którzy zniknęli z ekranu.

Sir Sean Connery

Przez wielu uznawany za „najlepszego Bonda”, mający na swoim koncie wiele genialnych ról, ale w ostatniej fazie swojego życia niepojawiający się już na wielkim ekranie. Connery zrezygnował z aktorstwa w wieku 73 lat, co jak na współczesne standardy można określić dość wczesnym przejściem na emeryturę. Plotkowano, że to efekt jego niezadowolenia z filmu „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”, jednak głównym powodem mogła być rozwijająca się choroba Alzheimera.

Gene Hackman

Znakomity aktor zniknął z Hollywood po cichu – można nawet napisać, że nikt tego nie zauważył. Szkoda, bo Hackman ma na swoim koncie kilka bardzo udanych i charakterystycznych ról. Aktor w wywiadzie przyznał, że trochę tęskni za aktorstwem, natomiast nie za stresem, jaki wiąże się z byciem na świeczniku, dlatego podjął decyzję o przejściu na emeryturę. Zajął się pisaniem książek.

Jack Gleeson

To bardzo ciekawy przypadek, ponieważ mówimy tutaj o aktorze, który wycofał się z biznesu filmowo-serialowego w młodym wieku. Gleesona kojarzy każdy, kto oglądał słynną „Grę o tron” – w tym serialu wcielił się w rolę psychopatycznego króla Joffreya i bez wątpienia była to jedna z najbardziej charakterystycznych (i znienawidzonych przez widzów) postaci. Być może właśnie to miało wpływ na jego decyzję o porzuceniu aktorstwa – wiedział, że będzie mu trudno wyjść z szuflady. Gleeson poświęcił się działalności naukowej. Studiuje filozofię oraz teologię.

Marek Kondrat

Na koniec przykład z naszego podwórka, choć można bez wielkiej przesady napisać, że talent Kondrata wykraczał daleko poza polskie standardy. Aktor zszokował widzów swoją decyzją o całkowitym wycofaniu się z grania. Zrobił to będąc u szczytu sławy, po kultowych już rolach m.in. w „Dniu Świra” czy wcześniej w „Psach”. Marek Kondrat poświęcił się swojej wielkiej pasji, czyli winiarstwu, a w wieku 68 lat znów został ojcem (jego żoną jest córka Grzegorza Turnaua). Dziś aktora możemy jeszcze oglądać w reklamach jednego z banków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.