Agresywni gracze – jak sobie z nimi radzić?

Marek Szydełko
20.05.2021

Agresja czy zwykłe chamstwo są niestety elementarnymi częściami wirtualnego świata. Chyba każdy gracz online natknął się na takie zachowania. Nie jest to nic przyjemnego, zwłaszcza jeśli nie mamy w zwyczaju rzucać bluzgami i wykłócać się z obcymi ludźmi o niskim poziomie kultury osobistej. Jak zatem reagować na agresywnych graczy i sobie z nimi radzić, by nie tracić przyjemności z grania online? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Ignoruj

Jeśli tylko możesz, to najłatwiej będzie po prostu wyłączyć dźwięk odbierany z mikrofonu drugiego gracza. Taka opcja jest dostępna m.in. w trybie Ultimate Team w serii FIFA. Jest to najlepszy sposób na to, aby z jednej strony odciąć się od agresora, a z drugiej mieć możliwość dokończenia gry. Oczywiście nie sprawdzi się to w takich tytułach, w których gracze muszą ze sobą współpracować i stale się komunikować. Tutaj trzeba będzie sięgnąć po inne rozwiązania.

Przywołaj agresora do porządku

Warto zdobyć się na odwagę i wprost wyrazić swoją opinię na temat zachowania chamskiego gracza. Jeśli zrobisz to na forum, w dodatku w sposób kulturalny i bez podnoszenia głosu, to uwierz, że agresor poczuje się głupio. Nie daje to oczywiście gwarancji sukcesu, ale istnieje szansa, że pozostali gracze Cię poprą i wspólnie przywołacie chama do porządku lub zmusicie go do opuszczenia grupy.

Nie wahaj się zgłaszać takich graczy

Producent/wydawca gry zawsze może zablokować konto użytkownika, który nie stosuje się do zasad społeczności. W przypadku gier, w które grają dziesiątki tysięcy osób nie ma jednak możliwości wychwytywania agresywnego czy zwyczajnie chamskiego zachowania na bieżąco.

Dlatego jeśli dany gracz przekroczył już wszelkie granice, na przykład zaczął grozić innym osobom, wyzywać ich rodziny itd., to dobrym pomysłem będzie zgłoszenie go administratorowi serwerów. Podaj nick gracza, a szybko zostanie on namierzony po numerze IP i docelowo zablokowany.

Blokuj

Jeśli nie chcesz zgłaszać chamskich graczy, ale jednocześnie nie masz żadnej przyjemności z obcowania z nimi w wirtualnym świecie, to dobrym rozwiązaniem będzie po prostu zablokowanie takiego użytkownika. Nie będziesz wówczas otrzymywać od niego żadnych wiadomości, serwery nie przydzielą go też do rozgrywki z Tobą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.