Co musisz wiedzieć, zanim kupisz klawiaturę gamingową?

Krzysztof Jagielski
15.02.2021

Klawiatury gamingowe z roku na rok sprzedają się coraz lepiej. Jest to pokłosie rosnącej popularności grania, nie tylko wśród dzieci i nastolatków, ale także osób dorosłych. Dobra klawiatura bardzo zwiększa komfort grania zwłaszcza w tytuły typu FPS czy RPG. Jeśli sam właśnie przymierzasz się do kupienia klawiatury gamingowej, to najpierw poznaj kilka faktów na temat tego sprzętu.

Jest bardzo droga

Oczywiście w porównaniu ze zwykłą klawiaturą membranową, którą spokojnie da się kupić już za kilkadziesiąt złotych (mówimy tutaj o klawiaturze dobrej jakości). W przypadku mechanika musisz się liczyć z wydatkiem na poziomie od minimum 200 złotych. Owszem, na rynku pojawiają się tańsze klawiatury mechaniczne, ale ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej strony bez trudu można znaleźć klawiatury, które kosztują blisko 1000 złotych.

Zastanów się więc, czy możesz sobie pozwolić na taki wydatek i czy to w ogóle ma sens, jeśli jesteś okazjonalnym graczem. Zwłaszcza, że do klawiatury mechanicznej warto od razu dokupić porządną myszkę, która także będzie dość droga – solidne modele kosztują około 100 złotych.

Jest głośna

To duża wada klawiatur mechanicznych, a już szczególnie tych wyposażonych w niebieskie przełączniki. Hałas, jaki generuje uderzanie w klawisze jest na tyle duży, że osoby znajdujące się w osobnym pomieszczeniu mogą na to narzekać. Nie wspominając już o graczu, który po kilka godzinach zabawy może wręcz nabawić się bólu głowy. Zwróć na to baczną uwagę zwłaszcza w sytuacji, gdy grasz nocami i nie chcesz budzić pozostałych domowników.

Wymaga pielęgnacji

Z tego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Okazuje się natomiast, że klawiatura mechaniczna jest dość kłopotliwa pod względem pielęgnacji. Przede wszystkim trzeba ją regularnie czyścić. W przeciwnym razie brud zacznie się dostawać pod klawisze i blokować przełączniki, co daje efekt np. podwójnego kliknięcia.

W praktyce będziesz więc zmuszony do tego, aby przynajmniej raz w tygodniu rozebrać klawiaturę (zdjąć nakładki na klawisze) i przy pomocy sprężonego powietrza oraz odkurzacza porządnie ją wyczyścić. Nie jest to ani wygodne, ani szybkie, dlatego jeszcze raz zastanów się, czy na pewno masz na to ochotę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.