Games with Gold: jak działa flagowa usługa Xboxa?

Piotr Kowalczyk
01.10.2018

Użytkownicy konsoli Xbox raczej nie narzekają na brak ciekawych tytułów do ogrania. Choć liczba tzw. exclusivów (gier na wyłączność) jest znacznie mniejsza niż w przypadku PlayStation 4, to podaż gier na wszystkie platformy jest co najmniej zadowalająca. Problemem pozostaje natomiast ich cena. Gry na konsolę są drogie i to się z pewnością nie zmieni. Dodatkowym kosztem dla osób, które chcą w pełni korzystać z wirtualnej rozrywki, jest konieczność wykupienia abonamentu Xbox Live Gold. W zamian jednak Microsoft oferuje dostęp do usługi Games with Gold. Na czym ona polega? Wyjaśniamy w naszym poradniku.

(Prawie) darmowe gry

W ramach usługi Games With Gold każdy abonent Xbox Live Gold może co miesiąc pobrać na swoją konsolę cztery gry. Dwie z nich zostały wydane na nową generację Xboxa (One), dwie natomiast debiutowały jeszcze w czasach Xboxa 360. Na szczęście Microsoft zadbał o tzw. wsteczną kompatybilność, dzięki czemu nawet jeśli masz Xboxa One X, to uruchomisz na nim gry z 360-tki.

Za pobranie gier udostępnionych w ramach usługi Games with Gold nie trzeba dodatkowo płacić. Wystarczy przypisać je do swojego konta, ściągnąć online i już można zacząć zabawę. Jest tylko jeden, ale zasadniczy problem: gry działają tylko tak długo, aż użytkownik ma aktywowany abonament Xbox Live Gold. Czyli, de facto, i tak trzeba płacić za możliwość grania.

Co się dzieje, gdy abonament wygaśnie?

Automatycznie blokowana jest możliwość grania w gry pobrane w ramach usługi Games with Gold. Użytkownik konsoli nie może również dodać do swojego konta kolejnych tytułów. Musimy natomiast podkreślić, że  - wbrew fałszywym informacjom rozsiewanym w Internecie – gry już raz przypisane do konta nie są z niego usuwane po wygaśnięciu abonamentu.

Oznacza to, że jeśli gracz np. po 2 miesiącach zdecyduje się odnowić abonament Xbox Live Gold, to ponownie będzie mógł grać we wcześniej pobrane gry z Games with Gold. Nie musi ich ponownie ściągać (chyba że wcześniej usunął je z dysku) – gry zostają na jego koncie dożywotnio.

Czy warto?

To trudne pytanie. Fakty są takie, że abonament Xbox Live Gold jest dość drogi (w oficjalnym sklepie Microsoftu kosztuje około 250 złotych za rok), ale okresowo można trafić na różne promocje. Z drugiej strony Microsoft nie dba o to, aby utrzymywać w miarę równy poziom tytułów oferowanych co miesiąc użytkownikom Xboxa. Nagminnie zdarza się, że np. we wrześniu gracze mogą pobrać rewelacyjne gry, ale już w październiku do Games with Gold trafia „szrot”, w który prawie nikt nie chce grać.

Warto natomiast zauważyć, że abonament Xbox Live Gold daje nie tylko możliwość pobierania gier z Games with Gold, ale także grania online, co dla większości użytkowników konsoli jest główną motywacją do wykupywania tej usługi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie