Gra przycina się na konsoli? Sprawdź możliwe przyczyny

Mateusz Nowak
16.06.2020

Konsole do gier miały być długo oczekiwanym rozwiązaniem problemu graczy komputerowych, którzy musieli regularnie inwestować w swoje sprzęty i dostosowywać ich możliwości do wymagań nowych tytułów. Z konsolą sprawa jest prosta. Wkładasz płytę (albo pobierasz grę online), czekasz na instalację i następnie masz pewność, że gra „pójdzie”. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Gracze konsolowi regularnie doświadczają zjawiska zacinania się gier, spowolnionej reakcji na polecenia, a nawet zawieszania się ekranu. Co może być przyczyną takich irytujących sytuacji?

Przegrzewanie się konsoli

To najczęstsza przyczyna niskiego komfortu podczas grania. Przegrzewanie się konsoli jest zjawiskiem dość powszechnym – i wcale nie dotyka tylko tych graczy, którzy spędzają w wirtualnym świecie wiele godzin dziennie. Sprzęt może zacząć się przegrzewać już po kilkunastu minutach gry na wysokich ustawieniach graficznych, jeśli np. nie jest zapewniona swobodna wentylacja (konsola stoi w szafce, jest otoczona innymi urządzeniami etc.).

Zapchany dysk

Mało prawdopodobne, ale jak najbardziej możliwe. Każdy gracz konsolowy doświadczył chyba sytuacji, w której na dysku zewnętrznym zabrakło miejsca na kolejną grę. Wówczas warto przeprowadzić gruntowne czyszczenie i usunąć te gry, w której i tak od dawna nie gramy. Zapchany dysk może spowalniać działanie konsoli i powodować właśnie ten nieprzyjemny efekt przycinania.

Czas na odkurzanie

Jeśli powyższe przyczyny zostały wykluczone, to pora zastanowić się, kiedy ostatni raz konsola była czyszczona w środku. Pewnie nigdy? W takim razie zabieraj się do dzieła. Ostrożnie rozkręć obudowę i przekonaj się, ile kurzu jest w środku urządzenia. To wszystko trzeba delikatnie odkurzyć, najlepiej używając do tego sprężonego powietrza. Kurza zapycha otwory wentylacyjne, co wpływa na podwyższenie temperatury podzespołów. Konsola zaczyna się przegrzewać i mamy taki efekt, o jakim wspomnieliśmy we wstępie.

Źle zoptymalizowana gra

To również warto wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli konsola jest prawie nowa i raczej nie dotyczą jej opisane wcześniej problemy. Zła optymalizacja gry pod daną konsolę niestety jest czymś, co zdarza się nagminnie. W efekcie na np. PlayStation gra działa płynnie, ale na Xbox One przycina lub odwrotnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.