Gry via www - początki

Marek Szydełko
05.09.2015

Niektórzy być może słyszeli o grach tego typu, a może już je znają jak własne zacisze domowe. Ten artykuł jest poświęcony tym nieświadomym, którzy nie posmakowali jeszcze klimatu tworzonego przez społeczność graczy tekstówek oraz dla tych, którzy nie poczuli jeszcze cudnej woni gry oraz nie znają siły własnej fantazji. Choć może się to trochę kojarzyć z sesjami RPG, lecz tak naprawdę to całkiem różne sprawy.

Gry MMORPG tekstowe czy też graficzno - tekstowe, rozgrywane 'via browser', inaczej przez przeglądarkę, w Polsce pojawiły się na skalę całego polskiego Internetu stosunkowo nie dawno - na początku XXI wieku. Wcześniej języki programowania webowego były zbyt ubogie by można myśleć o jakiejkolwiek integracji z graczami i tworzyć MMORPG.

Pierwszymi zauważalnymi produkcjami były polonizowane zagraniczne projekty gier jak Gamers Fusion czy Legend of the Green Dragon. Później wzorując i inspirując się na nich powstawały polskie odpowiedniki lub też indywidualności, jak choćby Vallheru, które dziś już zna każdy kto się interesuje grami tego typu. Na początku działało to na zasadzie od graczy dla graczy. Jednak z czasem przekształcało się to w coraz poważniejsze projekty, a ich twórcy nabierali doświadczenia i umiejętności, co pozwoliło na niezwykły rozwój tych gier jaki możemy obserwować teraz.

Jednak artykuł ten nie ma na celu wymieniać nazw, ale przybliżyć wam trochę MMORPGi tekstowe. Musisz zatem drogi Czytelniku odróżnić sesje RPG jakie prawdopodobnie zaznałeś od gry z góry narzuconymi zasadami, kodeksem i celem. Chodź fabułę po części tworzy gracz, to może czuć swobodę podróżowania, mowy i czynów (oczywiście w granicach kodeksu i net etykiety). Autorzy stawiają sobie cele coraz to bardziej ulepszać swoje światy, myśląc o graczu i o przyszłości.

Najlepiej poznasz te rozgrywki traktując je indywidualnie, zatem zapraszam do artykułów dotyczących już poszczególnych MMORPGów.

Podsumowując, tekstowe MMORPGi wyróżnia przede wszystkim wyraźny klimat i możliwości jakich dostarcza internetowa rozgrywka. Argumentem pieczętującym popularność tych gier jest łatwy dostęp do nich. Aby w nie grać nie musisz nic ściągać czy instalować. Wystarczy przeglądarka internetowa i połączenie z Internetem. Resztą zajmą się autorzy oraz władcy gry (Game Masterzy), którzy najczęściej znają się na tym co robią.

Przyjemnej gry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie