Halloweenowa gra na kreatywność

Antoni Kwapisz
23.10.2015

W dzisiejszych czasach wybór różnorakich gier przeznaczonych na przeglądarki internetowe jest doprawdy ogromny – możemy przebierać wśród rozmaitych gatunków: od wszelkiej maści produkcji RPG, przez niekiedy bardzo oryginalne gry strategiczne aż po rozmaite produkcje przeznaczone do sieciowej, wieloosobowej zabawy, jak przeglądarkowe MMORPGi, shootery czy inne.

Dzięki mnogości serwisów oferujących taką formę elektronicznej rozgrywki, z pewnością znajdziemy coś dla siebie kiedy mamy akurat wolną chwilę lub chcemy zrobić sobie przerwę od gier, w które gramy na co dzień i pozwolić sobie na nieco niezobowiązującej, typowo casualowej zabawy. Przeglądarki internetowe stały się również bardzo atrakcyjną platformą dla twórców wszelkiego rodzaju produkcji niezależnych, dzięki czemu mogą oni stosunkowo łatwo zdobyć sobie szersze zainteresowanie i zaprezentować oryginalne umiejętności.

Gry przeglądarkowe, które pojawiają się od czasu do czasu we wspomnianych serwisach skupiających produkcje tego rodzaju, nierzadko powiązane są z różnymi filmami mającymi premierę w najbliższym czasie, a przede wszystkim dziełami Disneya, jak też innymi wydarzeniami – tak więc w okolicach mistrzostw olimpijskich, jak grzyby po deszczu wyrastają różnorakie produkcje sportowe, zaś w przypadku świąt pojawiają się zupełnie nowe gry powiązane z ich klimatem oraz ogólną wymową.

Ostatnio na rynku gier przeznaczonych na przeglądarki internetowe możemy zaobserwować, iż coraz częściej pojawiają się produkcje związane z tematyką Halloween, z racji tego, że w wielu krajach jest to święto zbliżające się wielkimi krokami. Jak wiemy, gry komputerowe to nauka i dobra zabawa, a każda okazja jest dobra do rozwoju umysłu. Ten trend powtarza się okresowo, i nie tylko w kwestii gier przeglądarkowych, pojawia się także całkiem sporo typowych gier – horrorów przeznaczonych na konsole oraz komputery osobiste.

Oprócz klasycznych zabaw halloweenowych, jak scary farm, gdzie młodzież udaje się na specjalnie przygotowane „straszne farmy”, czyli zaadaptowane w tym celu ogromne przestrzenie przerobione tak, aby przypominały scenerie znane z filmów grozy czy też apple bobbing polegający na ugryzieniu pływającego w miednicy z wodą jabłka w taki sposób, żeby zrobić to bez użycia rąk – wyłowione w ten sposób i nieuszkodzone jabłko oznacza szczęście w najbliższym roku, nasze dzieci mogą spędzić czas przy różnorakich grach komputerowych, jak na przykład gra Ubieranka na Halloween, wyprodukowana przez Poki.
Jest to produkcja adresowana przede wszystkim do dziewczynek, typowa „ubieranka”, w której możemy niemal dowolnie przystroić naszą bohaterkę w halloweenowy strój korzystając z szerokiego wachlarza rozmaitych elementów garderoby, jak bluzki, spódnice czy nakrycia głowy. Mamy także możliwość przefarbowania włosów dziewczyny a nawet wyboru jednego z kilku dostępnych wzorów makijażu.

No dobrze, ale czy oprócz nowej gry halloweenowej od Poki wiemy wystarczająco o samym święcie Halloween?

Samo Halloween to zwyczaj, który wywodzi się z terenów dzisiejszej Wielkiej Brytanii i Irlandii, i tam jest głównie najhuczniej obchodzony, ale również w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Ciekawostką jest fakt, że mimo nie bycia świętem państwowym, cieszy się w wymienionych krajach ogromną popularnością, a odniesienia do niego widać w wielu przejawach popkultury, przede wszystkim amerykańskiej – w Polsce Halloween pojawiło się na większą skalę dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

Symbolikę Halloween możemy praktycznie bez problemu kojarzyć z różnych filmów czy nawet w pewien sposób stereotypowego myślenia na temat tego święta na podstawie książek czy wiadomości znalezionych w Internecie; rzeczywiście znajdziemy wszelkiego rodzaju duchy, demony, a także bardziej klasyczne elementy, jak czaszki czy słynne wydrążone dynie z wystającymi zębiskami oraz świeczką w środku dającą efekt złowieszczego światła – czyli słynne Jack-o'-lantern.

Geneza Halloween nie jest do końca znana, ale przypuszcza się, że sięga ona czasów starożytnego Rzymu, a konkretniej święta Pomony, czyli bóstwa owoców i nasion. Prawdopodobna wydaje się również teza, że Halloween wywodzi się z celtyckich obchodów mających na celu powitanie zimy, czyli obrządku znanego jako Samhain, w którym, jak wspomniano, witano zimę i żegnano lato, również w wymiarze metaforycznym – był to odpowiednik święta zmarłych.

Celtyccy druidzi byli przekonani, że podczas Samhain zatarciu ulega granica pomiędzy światem zmarłych, a światem śmiertelników, tak więc duchy zamieszkujące ten pierwszy mogą z łatwością przedostać się na drugą stronę. Ludzie czcili duchy przodków i zapraszali je do swoich domostw, ale stosowali również rozmaite rytuały mające na celu odstraszyć złe, złośliwe dusze – w tym celu palono na przykład specjalne ogniska a na ołtarzach spalano różne płody rolne, a także niektóre gatunki zwierząt; uważano, że w ten sposób dodaje się mocy słońcu w nieustającej walce z ciemnością oraz zimnem.

Istniała również bogata symbolika, z której zaczerpnięta została ta, wymieniona na początku i stosowana współcześnie. Mianowicie, wokół ognisk opisanych we wcześniejszym akapicie wykonywane były tańce śmierci oraz prowadzone różnorakie mistyczne rytuały mające odpędzić złe duchy i przyciągnąć te przynoszące pomyślność i szczęście. Druidzi przywdziewali wówczas czarne szaty, do których z kolei przypinali rzepy, ponacinane tak, że przypominały rozmaite demony i inne stworzenia – stąd z kolei mamy zwyczaj popularny zwłaszcza wśród dzieci polegający na przebieraniu się w rozmaite postaci i chodzenia po domach w ramach „cukierka albo psikusa”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie