Jak FIFA wyciąga pieniądze od graczy?

Marek Szydełko
29.06.2020

Zjawisko mikropłatności i płacenia za różne dodatki w grach nie jest niczym nowym. Gracze generalnie je zaakceptowali, w większości po prostu ignorując takie zagrywki twórców. Ci jednak nie mogą sobie pozwolić na to, aby finansowy związek z graczem skończył się na etapie zakupu gry. Muszą szukać coraz to nowszych sposobów na wyciąganie od nich pieniędzy. Mistrzostwo świata osiągnęli tutaj twórcy najpopularniejszej sportowej gry świata, czyli FIFA. Przykłady? Znajdziesz je w naszym artykule.

Wspaniałe trafy youtuberów

To bardzo skuteczna zagrywka. Nie ma oczywiście dowodów na to, że konta youtuberów są w jakiś magiczny sposób zasilane paczkami z najlepszymi kartami, ale faktem jest, że gdy przeciętny gracz widzi na YouTube, jak ktoś raz po raz trafia karty ikon czy TOTY lub TOTS, to sam zaczyna wierzyć, że jemu też mogłoby się udać. Co robi? Kupuje tzw. FIFA pointsy, żeby zwiększyć swoje szanse na wzmocnienie drużyny.

Coraz to nowsze karty graczy

To już prawdziwa plaga i jeden z tych elementów świata FIFY, który odpycha od tej gry. Twórcy już dawno przekroczyli granicę absurdu. Normą jest, że w grze co i rusz pojawiają się zboostowane karty szerzej nieznanych graczy, których atrybuty przekraczają możliwości ikon czy kart TOTY. Gracze chcą je mieć, polują na nie w paczkach, ale żeby zwiększyć szansę na dobry traf, muszą kupować FIFA pointsy. To tylko zachęca twórców gry do wprowadzania kolejnych dziwacznych kart o nienaturalnie wysokiej ocenie ogólnej.

Kuszące SBC

Wyzwania budowania składów są kurą znoszącą złote jaja dla twórców FIFA. Pojawiają się tutaj karty ikon oraz karty specjalne różnych piłkarzy, które kuszą graczy niesamowitymi atrybutami. Problem w tym, że aby je zdobyć, trzeba najpierw „przepalić” kilka wysoko ocenionych składów. A to oczywiście wymaga posiadania solidnych kart, które można zdobyć w paczkach. Gracze kupują FIFA pointsy, robią SBC, później pojawia się następne wyzwanie i tak w kółko. Interes się kręci.

Kładzenie akcentu na rywalizację online

Wiadomo, że za sukcesem gry FIFA stoi przede wszystkim tryb online. Gracze uwielbiają mierzyć się z innymi, ale na pewnym etapie gry same umiejętności mogą już nie wystarczyć. Widząc, że kolejni przeciwnicy mają niesamowicie mocne składy, gracz sam czuje potrzebę zainwestowania we własną drużynę. A najszybszym sposobem jest wydawanie FIFA pointsów na paczki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.