Jak uchronić dziecko przed uzależnieniem od gier komputerowych?

Marek Szydełko
10.01.2018

Światowa Organizacja Zdrowia podjęła kontrowersyjną decyzję o wpisaniu uzależnienia od gier komputerowych na listę chorób psychicznych. Ten gest ma bardzo symboliczny wymiar. Dzięki niemu ponownie rozgorzała dyskusja na temat wpływu gier na życie młodych ludzi. Dostęp do komputerów i konsoli stał się na tyle powszechny, że uzależnienie nie jest już problemem marginalnym, ale globalnym. Jak uchronić przed nim swoje dziecko?

Zwróć uwagę na objawy

Typowymi objawami uzależnienia od gier komputerowych są:

  • Poświęcanie każdej wolnej chwili na granie,
  • Opuszczenie się w nauce, pomimo faktu, że dziecko po szkole przesiaduje w domu,
  • Symptomy niewyspania, bezsenności.
  • Powtarzające się agresywne zachowania,
  • Dziecko jest bardzo zniecierpliwione i znudzone podczas wykonywania czynności niezwiązanych z graniem,
  • Wszystkie zainteresowania pociechy mają  związek z grami komputerowymi.

Jeśli zauważysz takie objawy, możesz mieć pewność, że Twoje dziecko już jest uzależnione od gier lub też za chwilę ten problem je dotknie. W takiej sytuacji koniecznie poszukaj pomocy u specjalisty – psychologa dziecięcego. Zakazy, nakazy, awantury – to nie jest skuteczne.

Wyznacz granice

W Waszym domu pojawiła się konsola do gier? Świetnie, to naprawdę fajny sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu. Od razu jednak wyznacz dziecku granice. Umówcie się, że pociecha może grać np. przez pół godziny dziennie, a w weekendy maksymalnie przez godzinę lub dwie. Oczywiście dopiero po odrobieniu lekcji. Skrupulatnie pilnuj przestrzegania umowy i nie przechodź do porządku dziennego nad próbami oszustwa.

Graj z dzieckiem

Dzięki temu nie tylko dopilnujesz przestrzegania wyznaczonego czasu gry, ale też będziesz mieć pewność, że dana gra jest odpowiednia do wieku pociechy. Wybieraj gry, które wymagają współpracy, mają wartość edukacyjną, nie ma w nich przemocy.

Zadbaj o inne formy aktywności

Granie w gry komputerowe nie może być jedyną pasją dziecka. Pociecha musi mieć alternatywę, a to już zadanie dla Ciebie. Zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia np. sportowe czy językowe. Porozmawiaj z pociechą na temat jej zainteresowań. Zapytaj, co lubi robić w wolnej chwili, czym się fascynuje. Zadbaj również, aby dziecko miało jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że przykład idzie z góry, dlatego Ty też dbaj o formę i nie spędzaj całego wolnego czasu na kanapie przed telewizorem.

Według ostrożnych szacunków, w Polsce uzależnionych od gier komputerowych jest około 2,5 miliona osób, przede wszystkim dzieci i nastolatków. Nie bagatelizuj więc objawów i zwracaj baczną uwagę na to, ile czasu Twoja pociecha spędza przed komputerem czy konsolą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie