Konsole do gier – dobry wybór dla niedzielnego gracza

Piotr Kowalczyk
21.11.2016

Na jaką konsolę powinien zdecydować się ktoś, kto nie gra za często i jest tzw. niedzielnym graczem? Czy warto kupić najnowszy i zarazem najdroższy model? Które modele stoją najwyżej w rankingach?

Jeśli ktoś jest profesjonalnym graczem to zapewne jego wybór padnie na najlepszy, najnowszy i najdroższy model, bo zazwyczaj tylko taki gwarantuje możliwość korzystania ze wszystkich nowych funkcji. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś gra okazjonalnie? Czy koniecznie musi kupić najnowszy model konsoli? Czy rzeczywiście jest mu to potrzebne?

Którą konsolę wybrać?

Faktem jest, że na rynku liczą się tak naprawdę tylko dwie konsole, tj. Playstation i Xbox. Porównywalne modele tych urządzeń są do siebie bardzo zbliżone pod względem parametrów. Oczywiście są zwolennicy zarówno jednych, jak i drugich. Wybór nie jest łatwy, ponieważ wiodące konsole zasadniczo nie różnią się od siebie możliwościami, jakie oferują graczom. Jedyne, co je odróżnia to gry, w które można dzięki nim zagrać. Zarówno Xbox, jak i PS4 oferują tytuły, w które nie można grać, posiadając sprzęt konkurencyjnej marki. W przypadku Xboxa są to: Forza Motosport 6, Halo 5 Guardians, Kinect Sports Rivals, Quantum Break, a Playstation: Uncharted 4: Kres złodzieja, The Order: 1886, Bloodborne, Ratchet & Clank. Jednak pozostałe gry wychodzą jednocześnie na obie konsole. Dlatego jeśli ktoś chce grać w znane i popularne tytuły, to wybór sprzętu nie ma wielkiego znaczenia. Co innego, jeśli chce się grać w ekskluzywne tytuły wychodzące tylko na jedną z konsol.

Wybór dla każdego gracza, także tego okazjonalnego, sprowadza się do czterech modeli dwóch producentów, tj. PS3/PS4 albo Xbox 360/Xbox One. Konsole obu firm są dobre, więc wybór to po prostu kwestia gustu. Choć znajdą się oczywiście tacy gracze, którzy tylko jedną z nich uważają za słuszną.

Ci, którzy lubią gry na pada, powinni wybrać PS3 lub PS4, natomiast dla tych, którzy chcą korzystać z kontrolera ruchu, lepszy będzie Xbox 360/One, ponieważ uważa się, że Playstation Move jest mniej precyzyjny niż Kinect.

Inna ważna kwestia to połączenie z internetem. Xbox nie zadziała bez niego, żadna gra nie uruchomi się. Ważne zatem jest to, by mieć stały dostęp do sieci. Inną specyficzną cechą tej konsoli jest to, że aby pożyczyć komuś grę czy ją sprzedać, trzeba daną osobę mieć zapisaną w swoich kontaktach. W przypadku konsoli do gier Playstation nie ma takich obostrzeń.

Jeśli chodzi o cenę, to teoretycznie konsola Playstation jest tańsza. Xboxy są  co prawda droższe, ale wyposażone w akcesoria. Natomiast PS nie posiada ich w zestawie i trzeba je dokupić osobno.

Wybór konsoli to wybór między PS3 a Xbox 360 albo analogicznie między PS4 a Xbox One. Okazjonalni gracze mogą spokojnie kupić starsze modele. Nie muszą inwestować w te najnowsze, bo znane i lubiane gry są dostępne zarówno na najnowsze, jak i starsze modele. Natomiast jeśli ktoś chce korzystać z najnowszych funkcji i technologii, to oczywiście powinien wybrać najnowszy model. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego gracza.

Polecane modele

Do najpopularniejszych na rynku i najbardziej polecanych przez samych użytkowników urządzeń należą poniższe cztery.

Sony Playstation 4 

Jest to obecnie najpopularniejsza konsola do gier. Do jej niewątpliwych zalet można zaliczyć: bogatą bibliotekę tytułów, ergonomiczny pad, możliwość grania już podczas pobierania ze sklepu, personalizację materiałów, automatyczne pobieranie aktualizacji w tle, możliwość gry w używane gry i udostępniania wyników znajomym oraz dostęp do muzyki i filmów. Co najważniejsze, PS4 ma najbardziej wydajny system ze wszystkich tego typu urządzeń.

Microsoft Xbox One

Do zalet tej konsoli zalicza się: tryb wieloosobowy umożliwiający grę ze znajomymi w sieci, funkcję Smart Match dopasowująca graczy o podobnym stylu gry, możliwość nagrywania wyników dzięki funkcji Upload Studio, opcję jednoczesnego wyświetlania dwóch okien, nową konstrukcję kontrolera, technologie Kinect i SmartGlass. Poza tym Xbox One oferuje najlepsze gry.

Sony Playstation 3 Slim

PS3 Slim to odświeżona i ulepszona wersja starszego modelu. Do jego zalet zaliczyć można: lekki i wygodny w użyciu kontroler Dual Shock 3 (wyposażony w żyroskop),łatwy w obsłudze interfejs, wbudowaną przeglądarkę stron, odtwarzacz Blu-ray, dostęp do bezpłatnych usług online, bogatą bibliotekę tytułów i łatwy dostęp do dysku twardego. Dużym plusem modelu są wymiary. Jest on o 32% mniejszy i o 36% lżejszy niż PS3 i pobiera aż o 34% mniej energii elektrycznej. Chyba najważniejszą zaletą jest jednak cena – taka sama jak tradycyjnej PS3, przy czym posiada pojemniejszy dysk.

Microsoft Xbox 360

Ten model to poprzednik wyżej wymienionego Xboxa One. Nowe modele są mniejsze niż oryginalne Xboxy 360. Są wyposażone w cięższy niż w najnowszym modelu One kontroler, który jest jednak bardzo wygodny w użytkowaniu. Poza tym mają bogatą bibliotekę gier. Są bardziej energooszczędne, mają lepsze chłodzenie, 5 portów USB, wyjście optyczne zintegrowane z płytą główną. Są kompatybilne z Kinectem i mają wbudowaną kartę sieciową Wi-Fi.

Inne polecane modele to: Nintendo 3DS, Nintendo 2DS, Nintendo Wii U.

Podsumowując, można by rzec, że każdy wybór będzie dobry dla okazjonalnego gracza. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb i celów, do jakich konsola będzie wykorzystywana.

Szeroki wybór konsol do gier znanych i cenionych marek można znaleźć w sklepie: https://www.redcoon.pl/c04000000-Konsole-i-zabawki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.