Która część serii GTA jest najlepsza? Subiektywny ranking

Piotr Kowalczyk
20.05.2024

Seria Grand Theft Auto (GTA) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i dochodowych w historii gier komputerowych. Ta kontrowersyjna z uwagi na przemoc i wulgarność saga okazała się gigantycznym sukcesem sprzedażowym, a jej każda kolejna odsłona rozgrzewa fanów gier do czerwoności. Oczywiście GTA miało lepsze i gorsze momenty. Przygotowaliśmy subiektywny ranking części serii GTA, które naszym zdaniem zasługują na szczególne uznanie.

Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

W powszechnej opinii fanów serii San Andreas jest najlepszą odsłoną serii. Oferuje ogromny, otwarty świat obejmujący trzy główne miasta i obszary podmiejskie, co daje niezwykłą swobodę eksploracji.

Grand Theft Auto: Vice City (2002)

Vice City przenosi graczy do lat 80. i miasta inspirowanego Miami, pełnego neonowych świateł i stylu tamtych lat. Gra jest chwalona za porywającą historię, klimatyczny soundtrack i rozbudowany świat. Nawet po latach broni się super klimatem.

Grand Theft Auto V (2013)

Piąta i – póki co – ostatnia odsłona jest fantastyczną grą, z super historią i bardzo rozbudowanym światem. O jej jakości najlepiej świadczy fakt, że kilkanaście lat po premierze nadal świetnie się sprzedaje, każdego dnia przyciągając miliony graczy online. To właśnie rozbudowany tryb multiplayer (GTA Online) zapewnił twórcom stałe, gigantyczne dochody.

Grand Theft Auto IV (2008)

GTA IV wprowadziło bardziej realistyczne podejście do serii, skupiając się na historii imigranta Niko Bellica w fikcyjnym mieście wzorowanym na Nowym Jorku. Gra zyskała uznanie za swoje podejście do fabuły, która stała się wizytówką serii. Do tego dochodzi zaawansowany model jazdy i rewolucyjna fizyka, co przełożyło się na dużą swobodę w eksplorowaniu świata gry.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie