Nie ma chyba drugiej takiej gry planszowej, która zdobyłaby taką popularność. Monopoly to globalna marka, która zapewnia mnóstwo dobrej zabawy i sporo emocji już kolejnemu pokoleniu graczy. Historii tego bez wątpienia kultowego tytułu bliżej przyjrzymy się w naszym artykule.
Przede wszystkim zacznijmy od tego, że twórcą gry wcale nie jest jej obecny wydawca, czyli Hasbro (dawniej Parker Brothers). Grę wymyśliła Elizabeth Magie, co miało miejsce w 1903 roku. Pierwotnie gra została nazwana „The Landlord's Game” i miała stanowić formę sprzeciwu przeciwko dzikiemu kapitalizmowi.
W 1904 roku Magie opatentowała swoją grę, która początkowo była wydawana w dwóch wersjach: z elementami współpracy i tę, gdzie celem było zmonopolizowanie rynku nieruchomości.
W latach 30. XX wieku niejaki Charles Darrow, bezrobotny inżynier, natknął się na jedną z wersji gry i postanowił ją udoskonalić. Dodał do niej doskonale dziś znane elementy, takie jak karty „Szansa” i „Kasa społeczna”, oraz charakterystyczne nazwy ulic nawiązujące do lokacji w Atlantic City.
Darrow próbował sprzedać swoją wersję gry firmie Parker Brothers, ale początkowo nie spotkał się z zainteresowaniem. Postanowił więc wydać ją na własną rękę i osiągnął duży sukces. Dopiero wtedy projekt wpadł w oko Parker Brothers, która ostatecznie kupiła prawa do gry w 1935 roku, zmieniając jej nazwę na „Monopoly”.
Gra szybko stała się hitem w USA, a później także na całym świecie. Pomógł w tym Wielki Kryzys, kiedy to dla wielu osób gra w Monopoly była jedyną odskocznią od trudów codzienności, pozwalając choć w myślach poczuć się właścicielem czegoś.
W czasie II Wojny Światowej gra była wykorzystywana przez Czerwony Krzyż do przemycania map, pieniędzy i kompasów dla alianckich więźniów wojennych.
Sukces gry to suma wielu elementów, przede wszystkim genialnego scenariusza i prostych zasad, które każdy opanuje w ciągu dosłownie kilku chwil. Warto dodać, że Monopoly to dziś gigantyczna marka, a sama gra doczekała się setek edycji, m.in. nawiązujących do różnych krajów, miast, filmów czy postaci z bajek.