Pierwsza gra na konsolę dla dziecka. Jak pomóc pociesze w trudnych początkach?

Krzysztof Jagielski
05.09.2022

Granie na konsoli to świetna rozrywka, szczególnie w okresie zimowym, kiedy to pogoda nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli Twoje dziecko od dawna wierci Ci dziurę w brzuchu o zakup jakiejś gry dla niego, to może warto zrobić ten krok i wprowadzić pociechę do fascynującego świata wirtualnej rozrywki? Pamiętaj, że początki mogą być dość trudne, ale na szczęście możesz zrobić kilka rzeczy, aby ułatwić dziecku opanowanie sztuki grania na konsoli.

Zakup odpowiedniej gry

Na początek warto sprawdzić aktualną ofertę producentów i wspólnie z dzieckiem wybrać taką grę, jaka będzie odpowiednia do jego wieku. Oczywiście skupiamy się na grach o oznaczeniu PEGI 3. Z doświadczenia możemy Ci podpowiedzieć, że najlepszym wyborem są proste, ale efektowne pod względem graficznym gry platformowe lub przygodowe. Ważne, aby akcja nie toczyła się zbyt szybko, a mechanika gry nie wymagała doskonałej sprawności w posługiwaniu się padem.

Gra na dwa pady

Na pewno warto postawić na taką grę, w którą rodzic może grać razem z dzieckiem w tandemie. Dzięki temu będziesz w stanie szybko naprawiać błędy dziecka i nie dopuszczać do zakończenia gry, co zawsze wywołuje smutek na twarzy pociechy.

Nie wyręczaj, ale tłumacz

Ważne jest to, aby pozwalać dziecku na przeżywanie złych emocji towarzyszących grze. Nie możesz robić wszystkiego za pociechę. Bądź asystentem, pomagaj w trudnych momentach, ale jednak główny ciężar rozgrywki powinien spoczywać na dziecku. Przed rozpoczęciem gry dokładnie wytłumacz pociesze mechanikę pada, znaczenie poszczególnych przycisków oraz pozwól dziecku poćwiczyć „na sucho”. Fajnie sprawdzają się tutaj gry z funkcją samouczka.

Przerywaj grę w razie ataku histerii i napadów złości

Tego oczywiście nie da się do końca uniknąć. Każde dziecko prędzej czy później zacznie reagować emocjonalnie na to, co dzieje się na ekranie. To także ważny element nauki radzenia sobie z porażką i wyciągania z niej wniosków. Jeśli jednak dziecko wpada w histerię, zaczyna rzucać padem i płakać, to reaguj natychmiast i przerywaj grę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie