Tanie granie na konsoli, czyli jak nie przepłacać za gry

Piotr Kowalczyk
19.10.2017

Większość graczy pecetowych (szczególnie ortodoksyjnych) jako jeden z argumentów przemawiających za wyborem tej właśnie platformy, podaje bardzo atrakcyjne ceny gier. Fakt, gry wychodzące na konsolę Xbox One lub PlayStation 4 są droższe niż na PC, a ich ceny po premierze spadają znacznie wolniej. Mimo to na konsoli także da się grać tanio. Jak? Poznaj kilka sposobów.

Xbox Live Gold/PS Plus

Są to płatne subskrypcje konta użytkownika przeznaczone dla właścicieli konsol Microsoftu oraz Sony. W ramach subskrypcji gracz co miesiąc otrzymuje dostęp do kilku pełnych wersji gier. Owszem, nie są to żadne nowości, ale trzeba przyznać, że praktycznie zawsze trafi się jakaś perełka.

Ponadto subskrypcje pozwalają brać udział w darmowych weekendach czy beta testach oraz korzystać ze zniżek na gry dostępne w oficjalnych sklepach producentów konsol. Xbox Live Gold kosztuje 249 zł za rok, a PS Plus 240 zł za rok.

EA Access

To rewelacyjny program oferowany użytkownikom konsoli Xbox One i Xbox 360. Co ciekawe Sony w przeszłości odrzuciło możliwość dołączenia do tej koncepcji, ponieważ uważało, że gracze tego nie potrzebują. No cóż, Japończycy się pomylili. EA Acces jest jednym z kluczowych powodów, dla których gracze wybierają konsolę Microsoftu.

W ramach subskrypcji otrzymujemy nieograniczony dostęp do gier wydanych przez giganta rynku, czyli Electronic Arts. Oczywiście nie ma tutaj absolutnych nowości, ale regularnie pojawiają się gry roczne. Mówimy tutaj o mocnych tytułach, jak serie FIFA, NHL, NBA, Battlefield, Need For Speed i inne.

Roczna subskrypcja EA Acces kosztuje zaledwie 79 zł.

Otwarte weekendy

Regularnie pojawiają się oferty zagrania w jakiś świeży tytuł w ciągu weekendu, który zwykle trwa od godziny 19 w piątek do 21 w niedzielę. W ramach takiego weekendu gracze mogą zupełnie za darmo poznać grę (najczęściej tylko kampanię single player), a najwytrwalsi nawet przejść ją w całości. Na konsolach wymagane jest jednak posiadanie kont Xbox Live Gold lub PS Plus.

Rynek gier używanych

Na koniec najbardziej oczywista metoda na tanie granie na konsoli. Rynek gier używanych jest ogromny i stanowi przewagę konsol nad pecetami (gdzie rządzą już wersje cyfrowe gier, a w dobie Steama odsprzedanie gry jest praktycznie niemożliwe lub bardzo problematyczne). Gra, którą ktoś przeszedł raz, natychmiast traci na wartości i już kilka miesięcy po premierze można ją kupić nawet o połowę taniej.

Ponadto w sieci i w wielu miastach działają giełdy gier, na których gracze mogą się wymieniać tytułami.

A Ty? Który sposób na tanie granie na konsoli wykorzystujesz? Jeśli żadnego, to jak najszybciej zacznij i nie przepłacaj!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.