Dziedziczenie a szumy uszne

Mateusz Nowak
02.06.2015

Wpływ czynników genetycznych na występowanie szumów usznych jest stosunkowo mały. Wykazali to naukowcy z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Jest to pierwsze badanie nad dziedzicznością szumów usznych zakrojone na tak szeroką skalę.

Skupiono się nad częstotliwością występowania tego schorzenia w połączeniu z dziedzicznymi czynnikami genetycznymi. Powszechność występowania szumów obliczono na 15,1 procenta, co potwierdza dane uzyskane w innych krajach.

Szumy uszne maja wiele przyczyn, wiele z nich nadal nieokreślonych. Są wśród nich częste przebywanie w głośnym otoczeniu czy skutki uboczne pewnych leków.

Zadziwiająco niska dziedziczność.

Wspomniane badania wykazały, że tylko 11% przypadków szumów usznych mają podłoże dziedziczne, natomiast czynniki środowiskowe spowodowały aż 89% zachorowań.

„Tak niska dziedziczność jest zaskoczeniem, gdyż większość chorób znanych ludzkości bazuje w większym stopniu na genach przodków. Spodziewaliśmy się, że genetyka i czynniki zewnętrzne będą miały mniej więcej równy wpływ na wywoływanie szumów,” powiedziała dr Ellen Kvestad z Instytutu Zdrowia Publicznego.

Artykuł „Niska dziedziczność szumów usznych” został niedawno opublikowany w “Archiwach Otolaryngologii – Chirurgia Szyi i Głowy”.

Podgrupy szumów mogą mieć większy odsetek dziedziczności.

W tym konkretnym badaniu nie było możliwe rozróżnienie szumów usznych na odmiany.

„Nasze odkrycia nie znaczą, że geny nie mają wpływu na występowanie szumów usznych. Niektóre odmiany w określonych warunkach mogą mieć zwiększoną dziedziczność. Nie jest również możliwe, na podstawie naszych badań stwierdzić, które geny odpowiadają za występowanie

O badaniu.

W badaniu wykorzystano dane ze Studium Badań nad Niedosłuchem - Nord Trondelag. Kwestionariusze zostały wypełnione przez osoby cierpiące na szumy uszne powyżej 18 roku życia o łącznej liczbie 51.574.

źródło: www.medicalnewstoday.com
źródło: http://www.slyszymy.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.