Głowa nie boli, ale słuch sie pogarsza

Mateusz Nowak
02.06.2015

Najnowsze wyniki badań opublikowane w marcu tego roku przez “The American Journal of Medicine” dowodzą, że regularne zażywanie aspiryny, paracetamolu oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych zwiększa ryzyko wystąpienia niedosłuchu u mężczyzn, szczególnie młodszych, poniżej 60 roku życia.

Szacuje się, że niedosłuch jest w Stanach Zjednoczonych najczęściej występującym zaburzeniem sensorycznym, dotykającym ponad 36 milionów ludzi (12% obywateli). Jest ono obecne nie tylko wśród osób starszych, także osoby w przedziale wiekowym 40-49 lat mają z tym problem (około 30% osób tej grupy wiekowej!).

Przetwarzanie sensoryczne jest skomplikowanym procesem, w którym układ nerwowy odbiera informacje od wszystkich zmysłów i interpretuje je tak, aby mogły byc celowo wykorzystane. U większości osób proces ten przebiega automatycznie. Słysząc rozmowę lub śpiew ptaka nasz mózg interpretuje te dźwięki jako mowę lub odgłosy zwierząt. W efekcie reagujemy na nie w odpowiedni sposób. Niedosłuch należy do grupy zaburzeń sensorycznych. Nawet lekkie upośledzenie słuchu może zaburzyć zdolność wyłuskania mowy z dźwięków otoczenia lub skupienie się na przekazie jednej osoby spośród kilku mówiących. Doprowadza to do społecznej izolacji, depresji oraz ogólnego obniżenia jakości naszego życia.

Grupa naukowa z kilku ośrodków medycznych i akademickich ze Stanów Zjednoczonych zajęła się poszukiwaniem czynników wpływających na pogłębienie się niedosłuchu, innych iż proces fizjologicznego starzenia się oraganizmu i wpływ głośnych dźwięków. Aspiryna, paracetamol oraz ibuprofen znajdują się w pierwszej trójce najczęściej zażywanych leków. Znany jest nauce destrukcyjny wpływ aspiryny oraz niesterydowych leków przeciwzapalnych na ucho wewnętrzne, ale nikt dotąd nie badał jaki wpływ na nasze narządy ma paracetamol. Dogłębne zbadanie tych zależności leży w szeroko pojętym interesie społecznym.

Zbadano historie chorób ponad 26.000 mężczyzn na przestrzeni ostatnich 18 lat. W przypadku paracetamolu ryzyko wystąpienia niedosłuchu u osób poniżej 50 roku życia określono na 99%! W innych grupach wiekowych oraz w przypadku aspiryny i leków przeciwzapalnych ryzyko wynosiło średnio około 30%.

Sharon G. Curhan, autorka artykułu naukowego na temat tych badań stwierdziła: “Regularne zażywanie leków przeciwbólowych, w szczególności aspiryny, niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz paracetamolu, może zwiększać ryzyko wystąpienia niedosłuchu u osób dorosłych, szczególnie młodszych. Zważywszy na fakt, iż zażywanie leków przeciwbólowych stało się powszechne, zbadanie wpływu tych substancji na nasze zdrowie i życie społeczne jest niezwykle ważną sprawą zdrowia publicznego.”

Źródło: www.medicalnewstoday.com
źródło: http://www.slyszymy.pl/

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie