Hałas - wrogiem człowieka

Marek Szydełko
01.06.2015

Ciągły postęp cywilizacji oraz towarzyszący mu postęp kulturowy, jak i materialny na całym świecie związany jest coraz bardziej zwiększoną zagładą środowiska, które nas otacza. Zmiany środowiska wiążą się z powstawaniem coraz to liczniejszych źródeł, z których wydobywa się dźwięk oraz energia akustyczna. Powstawanie fal akustycznych wiąże się z zbyteczna utrata energii. Fale te powstają jako produkt uboczny działania wielu urządzeń oraz procesów, których rozwój ciągle i szybko postępuje wraz z rozwojem techniki na całym świecie. W naszym codziennym życiu zaczynają być obecne dźwięki pochodzące właśnie z takiego rozwoju techniki. Te dźwięki znacznie się różnią od tych naturalnych. Naszemu życiu zaczynają powoli szkodzić takie dźwięki. Słysząc taki dźwięk zaczynamy się irytować, wściekać, ponieważ działa on na nas drażniąco. Te meczące nas dźwięki nazwano hałasem.

Hałas uznawany jest za wroga człowieka. Z hałasem nasz organizm ma do czynienia zarówno w dzień jak i w nocy. Ciągle pojawiający się hałas zaczyna się gromadzić.

Hałas uznawany jest za czynnik, który zanieczyszcza nasze środowisko. Hałas odczuwalny jest nie tylko w wielkich miastach, mimo iż tam jest jego znaczne natężenie, ale także pośród mieszkańców wsi. Dotyczy on około 40 % mieszkańców Polski. W naszych mieszkaniach także pojawia się hałas. Nie powinien on w tym przypadku przekraczać 40 decybeli. Bardzo często zdarza się , że ta wartość hałasu jest znacznie przekraczana i nawet czasem osiąga około 60 decybeli.

Do powstania hałasu w mieście w znacznym stopniu przyczynia się komunikacja miejska. Hałas komunikacyjny powinien nie przekraczać 60 decybeli, a często notuje się wartość około 70 decybeli. Bardzo negatywny w skutkach jest hałas, jaki ma miejsce w szkołach. Wartość jego wynosi aż 100 decybeli. Nie jesteśmy, więc w stanie się uwolnić od otaczającego nas hałasu. Jak więc można zdefiniować hałas? Można go nazwać dźwiękiem o takim poziomie, który powoduje u nas dyskomfort. Za hałas uważa się dźwięki o wartości około 130 decybeli. Taki wartości dźwięków nie trwają długo. Dźwięk o wartości około 80 decybeli, pojawiający się przez pewien okres powoduje u nas natychmiastowe zmęczenie i złe samopoczucie. Krótko trwający dźwięk może być bardzo niebezpieczny, gdyż może dojść do urazu akustycznego.

Zbyt agresywne zachowanie u nas może być spowodowane poprzez dźwięki o bardzo niskich wartościach, takich jak 16 Hz. Pojawia się u nas stan irytacji. Hałas oddziałuje na wszystkie organizmy. Nie występuje on pod żadna postacią, nie jest widzialny, dlatego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności. Jednak wszystko to znajduje odbicie na naszym organizmie. Ucho ludzie jest bardzo wrażliwe zwłaszcza u bardzo małych dzieci i zaraz po urodzeniu. Takie małe dzieci nie są w stanie same uchronić się od hałasu. Hałas jest dla nas nieprzyjemny. Jest on przyczyna ogólnego osłabienia organizmu oraz jego zmęczenia. W czasie uciążliwego hałasu nas organizm nie pracuje z dużą wydajnością, nie jesteśmy w stanie się na niczym skoncentrować oraz wypocząć odpowiednio. Zmniejsza komfort naszego życia.

Nie jesteśmy w stanie usunąć całkowicie hałasu z naszego życia. Codziennie obecny jest hałas drogowy, komunikacyjny, przemysłowy oraz lotniczy. Jedynie co możemy zrobić to ograniczyć hałas wytwarzany poprzez samych nas. Nasza uwaga jest znacznie zburzona w czasie dużego hałasu, nie jesteśmy w stanie nic zaobserwować. Hałas powoduje zmiany w naszym trawieniu, przyczynia się również do powstania wielu chorób żołądka oraz serca. Hałas znacznie zwiększa nasza:
- nerwowość
- zmęczenie
- osłabienie
- bezsenność
- agresje.

Co może powodować jeszcze hałas?

Oczywiste jest zaburzenie dotyczące narządu słuchu. Hałas powyżej 110 decybeli jest przyczyną zakłócenia w funkcjonowaniu narządu wzroku, dotyku oraz równowagi. Innymi powikłaniami są:
- choroba wrzodowa
- choroba ciśnieniowa
- nerwica
- brak koncentracji
- zakłócenia w sposobie uczenia się
- spadek inteligencji
- niepewność
- niepokój
- płacz u dzieci
- nadużywanie leków farmakologicznych ułatwiających zasypianie.

Wraz ze wzrostem hałasu podnosi się ciśnienie krwi, odczuwamy bardzo silne bóle głowy. Człowiek ma trudności ze skupieniem uwagi oraz orientacja. W naszych mieszkaniach znajduje się pełno urządzeń, które powodują powstanie hałaśliwego i nieznośnego dla naszego ucha hałasu. Do tych urządzeń można zaliczyć: telewizor, komputer, wentylator. Razem działające te urządzenia transmitują taki hałas, który wywołuje natychmiastowe zmęczenie naszego organizmu. Warto wiec w pewien sposób ograniczyć transmisje tego hałasu. Często używamy w naszych autach klaksony, jednak znacznie lepiej będzie , gdy użyjemy świateł migających.

Narząd słuchu

Nasze ucho połączone jest z wieloma innymi układami. Pełni ono bardzo ważną funkcje w naszym organizmie. Cały czas nasze ucho ma do czynienia z hałasem otaczających nas urządzeń, gdzie tylko się nie ruszymy zawsze nam towarzyszy. Wszystko to przyczynia się do rozwoju stanów patologicznych w narządzie słuchu i nie tylko. Stany patologiczne dotyczą:
- zdrowia fizycznego
- zdrowia psycho-intelektualnego
- zdrowia narządu słuchu
- układu nerwowego, zarówno wegetatywnego jak i ośrodkowego
- problemów z zrozumieniem mowy oraz odbiorem
- brak snu
- zaburzenia w socjalnym zachowaniu
- lęk
- niepokój.

Każdemu z nas do dobrego samopoczucia potrzebny jest długi oraz głęboki sen. Wówczas nas organizm czuje się wypoczęty. Jednak w dzisiejszych czasach rzadko się zdarza, że w wielkich miastach można sobie pozwolić na taki sen. Borykamy się z hałasem nawet w nocy. Co mówią dane statystyczne:
- że kraje Unii Europejskiej, prawie jedna czwarta ich, a zatem około 80 milionów mieszkańców w wyniku hałasu prowadzi stresowy tryb życia i nie jest w stanie się odpowiednio wyspać
- około 80 % stanów patologicznych, powodowanych poprzez hałas, stanowi niepoprawny sen
- około 40 % uczniów w wyniku hałasu ma także problemy z zasypianiem, a tym samym ich organizm jest ciągle niewypoczęty.

Codziennie każdy z nas część dnia spędza w pracy. Także tam hałas nas nie opuszcza. Instytut Medycyny Pracy podaje, że około 600 000 Polaków pracuje w warunkach, w których jest zbyt duże narażenie pracownika na hałas. Jeśli hałas ten osiąga około 85 decybeli, praca powinna odbywać się w określonych godzinach, każdemu pracownikowi powinny przysługiwać przerwy w pracy. Wówczas taki hałas, a raczej praca w takim hałasie nie powinna być zagrożeniem dla życia. Hałas infradźwiękowy jest to taki hałas, który nie jest słyszalny przez nas. Może on także być obecny w pracy. Ma on wartość mniejszą niż 20 Hz. Dźwięk ten pochodzi od różnych maszyn oraz urządzeń. Zaliczamy do nich:
- sprężarki
- silniki wysokoprężne
- młoty
- wentylatory przemysłowe
- dmuchawy wielkopiecowe
- a także transport lądowy
- transport wodny
- lotnictwo
- zapory oraz kanały.

Hałas uznawany jest jako jedno z zagrożeń naszego środowiska. Znajduje się on na równi z związkami chemicznymi, które zanieczyszczają nasza glebę, wodę oraz powietrze. Pośród nas występują osoby, które są bardziej wrażliwe na hałas, a inne mniej. W zakresie poniżej 52 decybeli- taki hałas jest mało uciążliwy, w zakresie od 53-62 decybeli- średnio uciążliwy, w przedziale od 63-70 pojawia się już duża uciążliwość, największa zaś jest powyżej 70 decybeli.

Obecnie wśród pracowników zmniejszyła się ilość uszkodzeń słuchu. Jest to spowodowane wprowadzeniem różnorakich działań ochronnych. Zaczęto powoli eliminować urządzenia hałaśliwe lub tez zmniejsza się ich użytkowanie. Jednak ciągle obserwuje się znaczny wzrost hałasu w naszym życiu codziennym. Wraz z rozwoje technologii, przybywa urządzeń emitujących hałaśliwy dźwięk. Bardzo negatywnie na nas wpływa hałas komunalny. W tym przypadku zaczynają pojawiać się publikacje, które przedstawiają szkodliwość tego hałasu komunalnego. Tworzą się również w wielu krajach specjalne organizacje, które stawiają sobie za zadanie pomniejszanie emitowania hałasu. Jednym z przekładów stanowią blokady skierowane przeciwko rozbudowie lotnisk. Ludzie zaczynają większą uwagę skupiać na zmianie trybu życia.

Nasz tryb życia powinien być pozbawiony wszelkich uciążliwych dla ucha a tym samym dla naszego organizmu dźwięków. Można przytoczyć kilka przykładów, w których nie zdajemy sobie nawet sprawy z zakresu hałasu, np. podczas rozmowy wartość hałasu wynosi około 60 dB, muzyka, której słuchamy głośno osiąga wartość około 80 dB, nasz samochód wydaje dźwięk około 90 decybeli.

autor: Kasjopeja
źródło, za zgodą: www.bryk.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie