Jak się chronić przed hałasem

Mateusz Nowak
01.06.2015

Zastanów się, co możesz zrobić, by odizolować swe mieszkanie od hałasów z zewnątrz. Sprawdź, czy w ścianach i podłogach nie ma jakichś szczelin, które trzeba by zapełnić. Zwróć szczególna uwagę na gniazdka elektryczne. Czy są dobrze osadzone?

Hałas często dociera do domu przez drzwi i okna. Można go trochę stłumić, umieszczając podwójne szyby w oknach. Dzięki naklejeniu na framudze cienkiego paska z pianki drzwi będą się szczelniej zamykać. Dobudowanie werandy i wstawienie drugich drzwi zapewne także odizoluje wnętrze od uciążliwego zgiełku.

W alarmującym tempie wzrasta poziom hałasu na drogach, toteż producenci samochodów nieustanne pracują nad nowymi materiałami i metodami umożliwiającymi zmniejszenie natężenia dźwięków wewnątrz pojazdów. Pomocne okazują się  w tym także cichsze opony. Ponadto dzięki eksperymentom prowadzonym w wielu krajach wynaleziono pewien typ nawierzchni, z której kruszywo nieco wystaje, ograniczając powierzchnię styku opony z jezdnią. Ten rodzaj nawierzchni podobno obniża poziom hałasu aż o dwa decybele dla pojazdów lekkich i o jeden dla samochodów ciężarowych. Może się wydawać, że to niedużo, ale spadek natężenia o trzy decybele równa się zmniejszeniu hałasu na drogach mniej więcej o połowę!

Drogowcy projektują obecnie autostrady ukryte za ekranami lub nasypami ziemnymi, skutecznie zmniejszającymi hałas. Nawet tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca, mieszkańców okolic autostrady chronią przed niepożądanym hałasem specjalne parawany – na przykład we wschodniej części Londynu stoi ogrodzenie utworzone ze splecionych gałęzi wierzby i wiecznie zielonych roślin.

W niektórych pomieszczeniach, między innymi w biurach, uciążliwe dźwięki mogą być maskowane tak zwanym szumem białym –czyli na przykład odgłosem przepływającego powietrza lub innych zjawisk przyrody. Na rynku japońskim pojawiły się ciche fortepiany, w których młoteczki nie uderzają w struny, lecz pobudzają układ elektroniczny, a ten przesyła dźwięk do słuchawek grającego.

Naukowcy od dawna pracują nad wytworzeniem tak zwanego antyhałasu. Chodzi o wywołanie za pomocą innego źródła dźwięku drgań, które by neutralizowały hałas. Oczywiście wymaga to dodatkowego sprzętu i nakładów finansowych, a w rzeczywistości nie usuwa istoty problemu. „Dopóki ludzie nie zaczną traktować hałasu jak akustycznych śmieci”, zauważono w czasopiśmie U.S. News &Word Report,  „antyhałas może być jedynym sposobem na uzyskanie chwili ciszy”. Niewykluczone ale czy cisza to antidotum na szkodliwy hałas?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie